Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

 Гельмінт чи не гельмінт? – хочуть почути пацієнти

21.07.2023
 
???? В практиці паразитологічної лабораторії ДУ «Рівненський ОЦКПХ МОЗ» доволі часто доводиться проводити макродіагностику біоматеріалу. Гельмінт чи не гельмінт? – хочуть почути пацієнти. У такому разі людина звертається до нас та приносить «паразита» на предмет його ідентифікації (розпізнавання). Найчастіше надходить на дослідження біоматеріал (фекалії), в якому пацієнт знаходить щось схоже на паразита, однак це можуть бути рештки неперетравленої їжі, слизові тяжі, а може бути і аскарида. А допомогти в цьому може кожен сам собі, знаючи біологію та морфологію паразита.
???? Тож поговоримо про самого паразита – аскариду.
Аскарида людська (Ascaris lumbricoides) – паразитичний круглий черв (нематода). Належить до космополітичних видів. Живе у просвіті тонкого кишківника людини, живиться його вмістом та злущеними клітинами верхнього шару слизової оболонки. Тривалість життя — 11-12 місяців.
✔ Живі аскариди веретеноподібної форми, червонуваті, після загибелі жовтувато-білі. Самиці 20-40 см завдовжки, 6 мм завширшки, самці менші за розмірами: 15-25 см завдовжки та 2-4 мм завширшки. Хвостовий кінець самців зігнутий, на ньому розташовані органи чуття паразита.
✔ Покриви тіла — шкірно-м'язовий мішок, що складається з зовнішньої кутикули, гіподерми та мускулатури. Кутикула (щільна оболонка) товста, має десять шарів, виконує захисну функцію, не чутлива до дії травних соків. Особливістю є розташування м'язів у вигляді поздовжніх тяжів, розділених валками гіподерми.
✔ Кишківник – трубкоподібний з трьох відділів: передньої, середньої та задньої кишок. Ротовий отвір оточений кількома кутикулярними виростами - губами (2-6) або має вигляд ротової капсули з кутикулярними зубцями або пластинками. Стравохід може мати одне або два потовщення (бульбус).
✔ Спеціальних органів фіксації аскарида не має, утримується у просвіті кишки завдяки постійному руху назустріч потоку їжі. Живиться харчовою кашкою. Всмоктування поживних речовин відбувається в середній кишці.
???? Аскарида, зазвичай, покидає організм людини з закінченням її біологічного віку, однак передчасний вихід може бути спровокований вживанням ліків, зокрема неспецифічних, чи то якихось харчових продуктів, в останньому випадку розміри її можуть бути значно меншими від дорослої особини.
❗ Слід пам’ятати, завдяки міцній мускулатурі та десятишаровій кутикулі, паразита розірвати непросто. Доволі часто пацієнт радіє, а іноді розчаровується, коли ми видаємо результат, що у доставленому біоматеріалі паразита немає.