Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Конференція “Епідеміологічні дослідження в клінічній медицині: досягнення та перспективи”

Лікар-епідеміолог відділу санітарно-гігієнічного моніторингу Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області  Рєзніков А. П. взяв участь у роботі  міжнародної науково-практичної конференції “Епідеміологічні дослідження в клінічній медицині: досягнення та перспективи”. Конференція відбулася 3-4 жовтня цього року у м. Харкові на базі Харківського національного медичного університету.

У роботі конференції взяли участь фахівці із семи країн СНД і далекого зарубіжжя.

Рєзніков А.П. зробив доповідь на конференції.

Матеріали конференції опубліковані у збірнику тез.

Тези під назвоюДискусійні питання щодо епідеміологічних досліджень у клінічній медициніколектива авторів із Головного  управління Держсанепідслужби  у Рівненській області пропонуються  Вашій увазі.

                                   

                                    Тези

ДИСКУСІЙНІ ПИТАННЯ ЩОДО ЕПІДЕМІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ У КЛІНІЧНІЙ МЕДИЦИНІ

Рєзніков А.П., Бялковський О.В., Гущук І.В.,

Кулакова О.В., Хоронжевська І.С.

Головне управління Держсанепідслужби у Рівненській області, м. Рівне, вул. Котляревського, 3, т. 235354, e-mail: reznikov_ses@ukr.net

 

Відомо, що епідеміологія є самостійною наукою, яка вивчає причини виникнення та поширення заразних хвороб і застосовує отримані знання для боротьби з ними. Епідемічний  процес  виникає і підтримується трьома  обов'язковими елементами -джерелом  збудника  інфекції , механізмом його передачі і сприйнятливим  населенням.

Епідеміологія користується різними методами досліджень, зокрема такими, що застосовуються у мікробіології, імунології, статистиці, демографії, клініці інфекційних хвороб та ін.

Епідеміологічна наука була однією із перших, яка почала застосовувати статистичні методи досліджень з метою глибокого вивчення інфекційної захворюванності і для пошуку джерел інфекції.

За останні роки у клінічній медицині набули широкого вжитку такі терміни як епідеміологія серцево-судинних хвороб, епідеміологія діабету та інших соматичних хвороб. Тобто йде мова про використання назви окремої науки (епідеміології) при поглибленому аналізі захворюваності соматичними хворобами.

Новітні знання про причини виникнення соматичної патології свідчать, що етіологічними чинниками цілого ряду нозологій виявились мікроорганізми, а за висловлюванням академіка РАМН Сергієва В.П., усі хвороби крім, зрозуміло, травм, спричиняються дією мікроорганізмів. Так,  віруси гепатитів В і С спричиняють цирози і рак печінки, вірус епідпаротиту- безплідність, папіломавірус -  рак шийки матки .На сьогодні встановлений цілий ряд інших мікроорганізмів ,що викликають соматичну потологію.

Із урахуванням таких даних  було б можливим проводити епідеміологічні дослідження, насамперед, щодо джерел інфекції  і шляхів її поширення при соматичній  патології.

 Зростання захворюваності населення  цілим  рядом соматичних патологій змусило клініцистів вдатися до застосування статистичного аналізу певних патологій, але на наш погляд не є вірним називати ці дослідження епідеміологічними.

Щодо терміну “епідеміологія” конкретних соматичних хвороб, то на наш погляд цілком вірно  говорити про застосування статистичних методів при вивченні поширення соматичних хвороб. Напевне, можливо, застосовувати при цьому не лише статистичні методи, які використовують в епідеміології, але й інші.

Тому такі поняття, як «епідеміологія інфарктів», «епідеміологія паління» та інші, доцільно було б замінити на, скажімо, такі як  популяційна характеристика  чи  популяційна структура інфарктів, інсультів  і т. і.,

Було б правильним великі здобутки епідеміології  використовувати для досліджень поширення соматичних хвороб та їх чинників, насамперед тих, що мають велике соціальне значення, але ні в якому разі не говорити при цьому  про епідеміологію  соматичних  хвороб.

Вітчизняна епідеміологічна наука  у минулому столітті  набула значного  розвитку, зокрема, багато зробили для цього вчені  із світовим  ім`ям  Заболотний Д. К., Громашевський Л. В.,  Солов'йов М. І.  В країнах  Заходу епідеміологія   була менш розвинена і тому медична спільнота із легкістю сприйняла використання терміну епідеміологія для характеристики   соматичних хвороб. Але, на наш погляд,  епідемія  це термін, який можна вживати лише щодо поширення інфекційних хвороб.  

 

Дискусійне питання  епідеміологічних  досліджень доцільно обговорити  на

етапі запровадження в країні державної системи соціально-гігієнічного моніторингу.

 

 Події
03-03-2021
Радіаційний фон у лютому 2021 року на території Рівненської області

18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація