Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

7 квітня 2014 року Всесвітньою організацією охорони здоров`я проводиться Всесвітній день здоров`я, який присвячений трансмісивним захворюванням.

7 квітня 2014 року Всесвітньою організацією охорони здоров`я проводиться Всесвітній день здоров`я, який присвячений трансмісивним захворюванням.

 

Трансмісивні хвороби - інфекційні і паразитарні захворювання людини і тварин, джерелом або перенощиками яких є кровососні комахи та представники класу членистоногих. Передача збудника відбувається при покусі комарами, блохами, москітами, кліщами, а також при потраплянні на шкіру і слизисті оболонки людини інфікованих виділень перенощика.

У людини розрізняють облігатні трансмісивні хвороби, збудники яких передаються виключно переносниками ( малярія, жовта лихоманка, кліщовий поворотний тиф і ін.), і факультативні передача збудників яких здійснюється повітряно-краплинним шляхом, через травний тракт, безпосередньо від людини до людини ( туляремія, чума, сибірська виразка і ін.). облігатні відносяться до кров'яних інфекційних хвороб, оскільки вхідні ворота і основне середовище для розмноження збудника — кров і лімфа. Більшість трансмісивних захворювань відноситься до хвороб з вираженою природною вогнищевістю.

Серед трансмісивних інфекційних хвороб, які зустрічаються у Рівненській області, особливе епідемічне значення через наявність переносників збудників та сприятливі клімато-географічні умови для їх розвитку в організмі членистоногих, мають хвороба Лайма, туляремія малярія, дирофіляріоз, кліщовий вірусний енцефаліт, серед завізних: гарячка Західного Нілу, марсельска та Ку-гарячки, лейшманіоз.

Малярія – паразитарне захворювання, збудником якого є найпростіші  (плазмодії малярії), що передаються від хворої до здорової людини через покуси малярійних комарів. Хвороба найбільш поширена в країнах з тропічним кліматом. Основний симптом захворювання − це періодичне підвищення температури тіла. За тяжкого злоякісного перебігу хвороба може закінчитись смертю.

Якщо хвора на малярію людина не звернеться за медичною допомогою, то вона наражає на небезпеку  не тільки своє життя, а і життя інших людей, бо в нашій місцевості є комарі, які можуть переносити збудника захворювання від хворої до здорової людини. Також  заразитися може і дитина від хворої матері − внутрішньоутробно чи під час пологів, людина, якій перелили кров від хворого.

Захворюванню можна запобігти або знизити важкість перебігу, якщо перед від'їздом в країни, небезпечні (ендемічні) по малярії почати приймати хіміопрофілактичні протималярійні препарати та продовжити таку профілактику під час перебування в країні і після повернення з неї. З приводу призначення таких препаратів необхідно проконсультуватися у лікаря-інфекціоніста. Також потрібно захищатися від укусів комарів перебуваючи в країні з жарким кліматом (застосування репелентів, сон під сітчастою запоною тощо).

За 2013 р. в Україні було зареєстровано 80 завізних випадків малярії (в т. ч. 4 летальних). На обліку у нашій  області протягом року знаходилось 6 потенційних вогнищ завізної тропічної малярії.

Кліщовий вірусний енцефаліт – паразитарне захворювання, яке спричиняється вірусом кліщового енцефаліту та передається при присмоктуванні зараженого іксодового кліща, при випадковому роздавлюванні кліща, розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру збудника інфекції зі слиною чи тканинами кліща, при вживанні в їжу сирого молока і молочних продуктів інфікованих кіз, корів. 

Хвороба починається подібно до гострого респіраторного захворювання. Залежно від форми хвороби можуть наступити паралічі, парези, загальноепілептичні напади із втратою свідомості, ураження центральної нервової системи.

Про ризик зараження на території Рівненської області свідчить  виявлення антитіл до вірусу цього захворювання в крові жителів області та виділення антигену вірусу кліщового вірусного енцефаліту з іксодових кліщів зібраних на нашій території.

Випадки цього захворювання реєструвалися в минулому році у Волинській області та Криму.

Дирофіляріоз –  підшкірний гельмінтоз,  що передається через укуси комарів. У тілі комара, що напився крові хворої тварини (сімейства собачих, котячих чи вівєрових), відбувається розвиток личинки. Такий комар, укусивши тварину або людину, упорскує в кров дозрілу личинку, з якої виростає дорослий гельмінт довжиною до 15 см. Лікування захворювання полягає у оперативному видаленні паразита у людини.

В  області у 2013 р.  зареєстровано 4 місцеві  випадки  дирофіляріозу (5 місцевих випадків – 2012 р.). В Україні за 2013 р. зареєстровано 214 випадків дирофіляріозу. З 1997 р. захворюваність в державі зросла у 59 разів. Раніше вважалось, що це – хвороба тропічних регіонів.

Заходи щодо попередження захворювання людини на дирофіляріоз полягають в боротьбі з комарами , але окрім них необхідно захищати від покусів комарів та своєчасно лікувати домашніх тварин (собак та котів), що можуть бути джерелом захворювання.

Лейшманіози – це група захворювань, які передаються москітами та характеризуються ураженням внутрішніх органів (вісцеральний) або шкіри і слизових оболонок (шкірний).

Збудники хвороби – лейшманії – мають складний життєвий цикл розвитку, який проходить за участю 2-х господарів. Одним є тварини:собаки, лисиці та ін., а також людина; другим господарем є москіти - дрібні двокрилі комахи з довгими лапками. Вони нападають на людей або тварин у сутінках на відкритому повітрі або в приміщенні. Москіти розповсюджені в тропічних країнах, а в нашій країні зустрічаються лише в окремих районах Криму та Одеської області.

В Україні реєструються поодинокі місцеві випадки захворювання людей на вісцеральний лейшманіоз.

Вісцеральний лейшманіоз характеризується хронічним перебігом, хвилеподібною лихоманкою, ураженням внутрішніх органів – печінки, нирок, селезінки та ін. Нерідко закінчується летально.

Шкірний лейшманіоз характеризується утворенням горбків на місці укусу. Ці горбки мають буровато-червоний колір, середньої щільності, мало болючі, з часом збільшуються, а через 1-3-6 місяців виникає виразка. Хвороба триває від декількох місяців до 1-2 років, закінчується одужанням.

Профілактика лейшманіозу спрямована на знешкодження джерела збудника, знищення переносника та захист людини від укусів москітів( що  є аналогічним протикомариним заходам). Про захист від укусів москітів особливо потрібно пам'ятати тим особам, які відправляються в тропічні країни або в Крим.

Хвороба Лайма, або іксодовий бореліоз відноситься до досить складних і нелегких для діагностики захворювань, які передаються через покуси кліщів. Збудник інфекції — мікроорганізм борелії — може й після захворювання тривалий чаc (місяцями й роками) зберігатись в організмі, не викликаючи порушень стану здоров'я, і лише згодом хвороба може активізуватись знову й знову.

Найчастіше через декілька днів (часом і дещо пізніше) після покусу кліща навколо цього місця з'являється кільцеподібне почервоніння, яке поступово збільшується до розмірів 10-20 см. Почервоніння поступово зникає, хоч може зберігатись навіть декілька місяців. Водночас підіймається температура, з'являється головний біль, болі у м'язах, порушення працездатності, сну, можуть виникнути катаральні явища верхніх дихальних шляхів та інші симптоми. В ряді випадків, особливо при відсутності адекватного лікування, хвороба може закінчитись інвалідністю.

На Рівненщині в 2013 р. виявлено 45 осіб, які захворіли на хворобу Лайма. Найбільше хворих виявлено в Сарненському районі та м. Рівне (особи, які відпочивали, збирали гриби, ягоди в лісах області), хоча є достатньо підстав стверджувати, що хвороба Лайма поширена на всій території області.

Туляремія – це особливо небезпечне інфекційне захворювання, яке проявляється гарячкою та ураженням внутрішніх органів. У більшості випадків хвороба починається раптово: з підвищення температури тіла до 40°С, нападу сильного головного болю, порушення сну, апетиту, болю в усьому тілі. Захворювання завжди супроводжується збільшенням лімфатичних залоз (підщелепних, пахвових). Після проникнення мікроба в організм, людина занедужує через три - п’ять, а іноді й через 12 днів.

Важливою ознакою хвороби є сезонність, пов’язана із заготівлею сіна, збиранням врожаю, а також відпочинком в лісі та на водоймах.

Заражається людина через укуси комарів, кліщів (особливо пасовищних) та гедзів — тобто переносників збудника. Також джерелом зараження можуть бути і гризуни, які проникаючи на продовольчі склади, магазини, забруднюють своїми виділеннями зерно, продукти харчування, питну воду та інші продукти, вживаючи які, людина занедужує.

Хворі підлягають обов’язковій госпіталізації до 3-х тижнів, своєчасне лікування та догляд сприяють швидкому одужанню.

Одним із засобів профілактики є проведення щеплення, яке діє протягом 5 років і проводиться серед населення в неблагополучних щодо туляремії населених пунктах та серед осіб певних контингентів з групи ризику. За даними МОЗ України, щороку реєструються випадки захворювання людей на туляремію.

Ку-гарячка - зоонозна інфекція, що викликається рикетсіями Бернета і характеризується інтоксикацією, гарячкою, поліморфною клінічною картиною з частим розвитком атипової інтерстиціальної пневмонії.

Резервуаром збудників у природі є гризуни (миші, щурі), гамазові, аргасові, іксодові кліщі, а також заражені домашні птахи (кури, гуси, качки) і тварини (кози, вівці, корови, коні).

Ку-гарячка передається при контакті з інфікованими домашніми тваринами та їх виділеннями, вживанні термічно не оброблених м'ясних і молочних продуктів, вдиханні збудника з пилом. Для Ку-гарячки характерна весняно-літня сезонність. Інкубаційний період 3—32 дні. Температура тіла підвищується до 38—39 °С, характерний озноб. Коливання температури супроводжуються значним потовиділенням. Гарячка може бути постійною, ремітуючою, неправильною, хвилеподібною або інтермітуючою. Залежно від важкості хвороби вона триває від 3 до 15 днів. Хворі скаржаться на біль голови і в очах, слабкість, відсутність апетиту, сухий і болючий кашель, порушення сну, м'язово-суглобові болі. Інколи виникають запаморочення, нудота, блювання, носові кровотечі. На території області існують природні вогнища Ку-гарячки, проте вони малоактивні.

Не слід забувати, що в епохи соціальних потрясінь величезні втрати людство потерпіло від висипного тифу, в тому числі і серед населення України. Висипний тиф передається через покуси вошей. На щастя, ось уже багато років Україна та Рівненська область благополучна щодо висипного тифу, а кількість педикульозу зменшилась в сотні разів. Проте воші й досі зустрічаються і з ними необхідно боротись. В будь –якій аптеці можна знайти достатньо засобів для боротьби з педикульозом.

Основними завданнями профілактики є захист людей від покусів (присмоктування) кровосисних комах та членистоногих. Це можливо шляхом зменшення кількості переносників збудників хвороб в природних вогнищах інфекцій, знищенням диких тварин, що є природнім резервуаром інфекції (гризунів) та використанням індивідуальних засобів захисту людей від укусів кровососних комах та кліщів шляхом використання репелентів і дотримання правил поведінки за містом, в лісових масивах. Зокрема, навіть в жарку погоду в таких місцях відкриті частини тіла слід захищати одягом, а також користуватись репелентами, тобто речовинами, які відлякують комах.

 

 Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація