Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Обережно, кліщі на полюванні!

Іксодові кліщі поширені по всій Україні, а сусідня з нами Волинська область вважається природним вогнищем кліщового вірусного енцефаліту (КВЕ) – дуже підступної недуги, яку переносять ці членистоногі. За період 2013-2015 років в Україні було зареєстровано 69 випадків КВЕ, в тому числі: 65 випадків місцевого характеру (АР Крим – 17, Волинська – 44, Запорізька, Миколаївська, Сумська, Хмельницька області – по 1). В основному переважали подинокі випадки. Широке розповсюдження вірусу підтверджується щорічним виявленням його антигену у кліщах та реєстрацією випадків захворювання людей. Рівень серопозитивності до вірусу КЕ знаходиться в межах від 7,5-10% у Рівненській, Сумській та Чернігівській областях до 10,4-12,3% у Волинській, що вказує на високу ендемічну небезпеку та ризик інфікування вірусом КЕ.
Основними переносниками і резервуарами вірусу кліщового енцефаліту в Рівненській області є іксодові кліщі видів Ixodes ricinus, Dermacentor reticulatиs. В ентомологічних зборах, які виконувались в 2013-2015 роках для проведення моніторингу заселення територій області кліщами в порядку здійснення державного санітарно-епідеміологічного моніторингу, доля першого виду складає в середньому 28%, другого – 72%. Через певні біологічні особливості розподіл кліщів на території нерівномірний, відповідає острівному типу. Якщо для I. ricinus більш характерний чагарниковий ярус, то D. reticulatus визначався в лугових біотопах. Фенологічні спостереження показали, що кліщі обох видів активізуються в першій декаді квітня, а в останні 2 роки через ранню весну вихід кліщів з діапаузи відбувся з другої декади березня
Вірус кліщового енцефаліту зберігається та розмножується в організмі кліща і передається наступним його поколінням. Зараження людини відбувається під час кровосмоктання кліща, його видаленні, при вживанні в їжу сирого молока корів і кіз. Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.
Основними годувальниками кліщів є дикі тварини і домашня худоба, що пасеться в лісі та на галявинах. Нападають кліщі також на людей. Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не під час перебування на природі, через деякий час після відвідування, залишившись на одязі, речах. Крім, того, вони можуть заноситись до житла з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Укус кліща безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в рану анестезуючу речовину і тільки через декілька годин виникає почуття болю. На місці всмоктування кліща може розвиватися запальна реакція, нерідко з нагноєнням і утворенням сильно сверблячої ранки.
Всім особам, на яких напав кліщ, рекомендується протягом місяця слідкувати за самопочуттям. У разі появи ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлість, звертатись до лікаря – інфекціоніста.
Якщо ж кліщ все таки присмоктався, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу. При відсутності такого закладу видалення проводять самостійно: слід змастити його олією, повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку в бік, пінцетом чи петлею з нитки. Після видалення кліща місце присмоктування обробити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився, його обов’язково слід видалити, бажано в медичному закладі.
Засоби особистого захисту від кліщів прості і доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров’я:
- при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягати однотонний з довгими рукавами щільно прилягаючий до тіла одяг. Голову слід покривати головним убором. Само – та взаємо огляди необхідно проводити кожні 2 години під час прогулянки та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати відкриті ділянки тіла;
- вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно її оглянути, випрати і випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
- місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухого хмизу в радіусі 20 – 25 м.;
- використовувати для захисту від кліщів ефективні репеленти, на яких зазначено, що вони володіють не лише інсектицидною, але й акарицидною дією. Репеленти випускаються у вигляді лосьйонів, кремів та аерозолів. Вони наносяться на шкіру, одяг, під час відпочинку на природі ними можна обробити навіть намет. Максимально допустима концентрація діючої речовини репеленту повинна бути в межах 20-40%, якщо буде менше 20%, то препарат буде не ефективним, а більше 40% – стане небезпечним для здоров’я людини.


Ентомолог
ДУ «Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ»                    
Руслана ДрабПодії
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація