Державна установа «РІВНЕНСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ»  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Водопостачання області

За даними ВООЗ 25% населення планети постійно перебуває під загрозою хвороб, пов’язаних зі споживанням недоброякісної питної води. Для України забезпечення населення якісною питною водою є однією із найбільш пріоритетних проблем, адже за рівнем водозабезпечення ми посідаємо одне з останніх місць серед країн Європи.
У Рівненській області водопостачання здійснюється виключно із джерел підземних водоносних горизонтів. Вода забирається із Канилівського, Горбаківського та Рифейського водоносних горизонтів (глибина від 60 до 800 м). Водоносні горизонти перекривається туфами товщиною 50м, оргелістами і елевролістами товщиною від 100 до 300м і надійно захищені від зовнішнього забруднення.
Забезпечення питною водою населення Рівненської області здійснюється з 547 об’єктів  централізованого господарсько-питного водопостачання, в тому числі за 24 комунальними водопроводами, 224 відомчими та 299 сільськими централізованими водопроводами. Видобування питної води  проводиться  з 857 артезіанських свердловин.
Протягом останніх 10 років хімічний склад води Рівненської області сталий, залишається без змін. За гігієнічними та екологічними критеріями джерела водопостачання належать до ІІ категорії якості води  (відповідно ДСТУ 4808:2007).
Вода з джерел  централізованого водопостачання Рівненської області, за своїми природними якостями може мати відхилення від нормативів  за:
- органолептичними показниками – каламутність;
- фізико-хімічними показниками – надмірному  вмісту іонів заліза, окисністю та загальною жорсткістю;
Вода з джерел нецентралізованого водопостачання (криниць) за:
- санітарно-токсикологічними показниками – нітрати .
Перед подачею в мережі централізованих водопроводів вода, призначена для споживання людиною, проходить відповідну водопідготовку із очищення, в т.ч. знезалізнення, та знезараження на відповідних майданчиках водопідготовки згідноДСанПіН 2.2.4-171-10  “Гігієнічні вимоги  до води питної, призначеної для споживання людиною” і відповідає гігієнічними вимогам в епідеміологічному, радіологічному відношенні, має сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад. Для знезараження, дезінфекції води переважно використовують замість рідкого хлору гіпохлорит натрію, як більш безпечний дезінфектант.
За результатами моніторингу якості питної води ДУ «Рівненським ОЛЦ ДСЕСУ» встановлено, що в області  за останні 3 роки спостерігається тенденція до погіршення якості питної води на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники на об'єктах централізованого господарсько-питного водопостачання, в основному за рахунок мереж сільських централізованих водопроводів.
Так у 2014році на об’єктах з централізованого господарсько-питного водопостачання не відповідали вимогам ДСаНПіНу за санітарно-хімічними показниками 21,7% досліджених проб, у 2015році - 24,6% , а у І кварталі 2016р - 29,5% досліджених проб. За мікробіологічними показниками відповідно не відповідали вимогам НТД  у 2014р -  5,9%, у 2015р - 10,5%, у І кв 2016р - 8,6% проб.
Санітарно-технічний стан мереж основної частини водопроводів незадовільний, мережі більш як на 50% зношені, заміна їх не проводиться, в результаті чого відбуваються часті пориви, що в свою чергу впливає на показники якості питної води. З року в рік дана проблема не вирішується, так, як кошти на ремонт та реконструкцію не виділяються, фінансування на модернізацію, будівництво нових мереж водопостачання відсутнє.
В Європі уже давно відмовилися від вживання води з колодязів, а в Україні вони є основним джерелом питної води для майже 75% сільського населення.  Ще 10 років тому фахівці відзначали погіршення якості води з поверхневих джерел внаслідок зростаючого антропогенного фактора.                                                                                                       Вода з колодязів та індивідуальних свердловин  до 70% випадків має наднормативний вміст нітратів. Основні причини цього полягають у внесенні в ґрунт мінеральних та органічних добрив, його забрудненні стічними водами, а також твердими побутовими відходами, недотриманні вимог санітарних норм при будівництві вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби. Невідповідність питної води санітарно-епідеміологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння токсинами синьозелених водоростей тощо).
Так із джерел нецентралізованого водопостачання за санітарно-хімічними показниками у 2014 році не відповідали вимогам 39,4% проб, у 2015році  - 40,4%, в І кварталі 2016року - 42,8% досліджених проб. За мікробіологічними показниками не відповідали вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” відповідно: у 2014р.-23,7%, у 2015р - 28,3%, у І кв.2016р - 25,3% проб.
Тому, при розгляді містобудівної документації генпланів населених пунктів Рівненської області, спеціалістами Держсанепідслужби особлива увага приділяється розділу щодо будівництва централізованих мереж водопостачання та каналізації.
У зв'язку з дією мораторію на проведення планових заходів державного нагляду та контролю, у 2015 році перевірки об'єктів централізованого господарсько-питного водопостачання спеціалістами служби не проводились. Але за матеріалами статистичних та моніторингових даних щодо якості питної води та стану об’єктів водопостачання, спеціалістами ДУ «Рівненський ОЛЦ ДСЕСУ» і надалі продовжують надаватися консультації, рекомендації власникам підприємств з водопостачання, інформуються органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Продовжується санітарно-освітня робота серед населення області.Події
25-05-2021
Дисбактеріоз кишечнику

21-05-2021
Обережно з колодязною водою.

19-05-2021
Всесвітній день боротьби з гепатитом

17-05-2021
Вивчення циркуляції збудників ГРВІ на Рівненщині


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація