Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Небезпечний «сюрприз» від собаки

Токсокароз – це гельмінтоз, який супроводжується у людини ураженням різних органів (легенів, мозку, очей, печінки, нирок, серця, тощо). В Україні щорічно реєструються сотні випадків токсокарозу серед людей. У Рівненській області протягом 2015 р. захворюваність на токсокароз зросла на 23 випадки. Зареєстровано 76 випадків цього гельмінтозу (2014р.− 53 випадки).
Дорослі токсокари – це круглі гельмінти довжиною від 4 до 18 см. Вони живуть у тонкій кишці тварин: собак, котів, вовків, лисиць, песців та ін. Найвища зараженість цим гельмінтозом - серед собак, і сягає 70%. Захворювання тварин токсокарозом супроводжується інтенсивним виділенням яєць токсокар у навколишнє середовище і призводить до забруднення ними грунту, городини, садовини. Яйця дозрівають в ґрунті.
У цивілізованих країнах господарі домашніх тварин збирають фекалії своїх улюбленців під час вигулювання. Задумайтесь, що відбувається у нас, де собаки повсюдно справляють свою потребу! Навіть дитячі майданчики та пісочниці часто стають собачим туалетом. Діти мають маленький зріст і часто граються, нахилившись до землі, тому вірогідність зараження досить висока.
Людина заражається токсокарами, коли проковтне їх яйця. Після вивільнення з яєць, личинки токсокар заглиблюються в слизові оболонки кишок людини, проникають у кровоносні судини. Кров’ю вони розносяться в різні життєво важливі органи: печінку, легені, мозок тощо, де викликають запалення. Якщо джерелом зараження для людини стають псові, то в людському організмі паразитують тільки личинки токсокар. Повного розвитку, до статевої зрілості, як це спостерігається у тварин, вони не досягають.
У людини токсокароз може супроводжуватися такими явищами, як кашель, чхання, задишка, висипання на тілі, виникає лихоманка, збільшується печінка. При локалізації личинок в мозку виникають судоми, парези, паралічі, енцефалопатія , при локалізації в очах – кератит, офтальміт, сліпота. Також паразит має імуносупресивну дію.
Розпізнати хворобу важко. Це пов’язано з тим, що личинки локалізуються в мозку, очах, легенях, серці людини, де їх важко виявити. Тому діагностика токсокарозу ґрунтується на проявах хвороби (еозинофілія, лейкоцитоз, підвищення ШОЕ, гіпергамаглобулінемія, гіпоальбумінемія, анемія, рецидивуюча лихоманка, легеневий синдром, наявність летючих інфільтратів в легенях, збільшення розмірів печінки, шлунково-кишкові розлади, неврологічні розлади, шкірні ураження, лімфаденопатія) та застосуванні серологічних методів діагностики.


Як же вберегтися від зараження токсокарами?
Маючи на увазі, що на токсокароз найчастіше хворіють собаки, потрібно, насамперед, ретельно виконувати загальні гігієнічні вимоги по догляду за ними.
Взявши в дім чи в своє господарство собаку, необхідно перевірити її на наявність гельмінтів. У подальшому регулярно, хоча б один раз на рік, обстежувати і при потребі, або профілактично, лікувати тварину.
Собак належить виводити на прогулянку в місця, де не граються діти. Треба уникати контакту домашніх тварин зі своїми бездоглядними «співродичами», від яких вони часто заражаються токсокарами та іншими небезпечними для людини захворюваннями.
Наступний спосіб боротьби з токсокарозом – недопущення попадання яєць токсокар в організм людини із забрудненої землі та інших заражених ними предметів.
Зелень, овочі і фрукти, які вживаються сирими, необхідно добре мити в проточній воді, а ті, які вживатимуться в сирому вигляді дітьми, бажано ще й обдати  окропом. Слід обов’язково привчати дітей з раннього віку мити руки з милом перед їжею, після контакту з тваринами та ігор на вулиці.
                                                                
Лікар-епідеміолог  відділу епідеміологічного нагляду
(спостереження) та профілактики інфекційних захворювань                                                                                      
Грицюта Любов ВасилівнаПодії
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація