Державна установа «РІВНЕНСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ»  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

28 липня – Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами

Щороку 28 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Вірусні гепатити - це група дуже розповсюджених небезпечних інфекційних захворювань, що вражають печінку людини.

Вірусний гепатит – це запалення печінки, яке викликане одним з головних п’яти вірусів: А, В, С, D і E. Ці віруси передаються різними шляхами: гепатит А і Е – через забруднені харчові продукти і воду, гепатит В – через заражену кров і інші рідини організму, гепатит С – головним чином через кров, гепатит D – в якості додаткової інфекції при зараженні гепатитом В.Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час. Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.Вірусні гепатити більш заразні, ніж ВІЛ-інфекція: для порівняння – після уколу інфікованою голкою ступінь ризику захворіти на ВІЛ-інфекцію становить 0,3%, на гепатит С – 3%, на гепатит В – 30%.

Згідно з даними ВООЗ вірусний гепатит щорічно вражає 400 мільйонів людей і близько 1,4 мільйона людей помирають від цього захворювання. Актуальність проблеми полягає ще й у тому, що 95% хворих не знають про своє захворювання. З врахуванням розмірів епідемії ризику інфікування може піддатися будь-яка людина.

У 2015 р. захворюваність на вірусні гепатити в цілому по Рівненській області зросла на 38,8% в порівнянні з 2014 р. Зріс на 21,1% показник захворюваності на хронічні гепатити. Всього було зареєстровано 279 випадків вірусних гепатитів, що становить 24,1 на 100 тисяч населення. Найвищі показники захворюваності  у Млинівському (80,8 на 100 тис. нас.), Корецькому (52,7), Острозькому (38,4) та Дубенському (35,9) районах.

Вірусний гепатит В – це типова кров’яна інфекція. Передача вірусу відбувається через кров: при внутрішньовенному введенні наркотиків, при проведенні різних косметичних процедур, прямі (незахищені) статеві контакти, від матері до плоду під час пологів, при проведенні маніпуляцій з діагностичною та лікувальною метою, при побутових контактах через рани та мікротравми при користуванні спільними приладами для гоління, зубними щітками.

Одним із грізних клінічних варіантів вірусного гепатиту В є блискавична форма, яка майже в 95% закінчується летально . Частота переходу гострого вірусного гепатиту В у хронічний становить 7-10%, а у цироз печінки – 1,2%. Перехід у цироз спостерігається не тільки через декілька років від початку захворювання, але й протягом декількох місяців.

В Україні реєструється щорічно 1300-1600 випадків гострого вірусного гепатиту B. Виникнення випадків захворювань на гепатит В можна попередити шляхом вакцинації. Вакцинація необхідна дітям та дорослим, всім лікарям та іншим особам, які мають підвищений рівень інфікування.

Протягом 6 місяців 2016 р. щепилися тільки 2,5% медичних працівників та 1% студентів медичних коледжів. Вакцинація дітей до року виконана на 2,2%.

 Вакциною для щеплення дітей проти гепатиту B медичні заклади області забезпечені повністю. 
Захворювання на вірусний гепатит С починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому збудника цієї хвороби ще називають «тихим вбивцею». Непомітно, підступно забирає він людське життя, скорочує його тривалість. Через особливості передачі і розповсюдження цей інфекційний агент полюбляє розгулювати серед молоді.Експерти вважають, що ріст захворюваності на гепатит С пов'язаний з ростом наркоманії.38-40% молодих людей, які захворіли гепатитом С, інфікувалися при внутрішньовенному введенні наркотичних засобів.
В Україні щорічно реєструється 500-700 випадків гострого вірусного гепатиту С На відміну від гепатиту В, вакцинопрофілактика при вірусному гепатиті С не розроблена, а єдиний спосіб контролю епідеміологічної ситуації полягає у своєчасній діагностиці та лікуванні хворих на хронічний вірусний гепатит С.

Вірусний гепатит А з усіх форм гепатиту є найбільш поширеною інфекційною хворобою, Вірусний гепатит А є типовою інфекційною хворобою «брудних рук» – передається при контакті з хворою людиною у побуті, з їжею та водою. Проявляється симптоми, схожими на грип або харчове отруєння, жовтяничністю склер, слизових оболонок та шкіри, потемніння сечі та знебарвленням калу. Спостерігаються і безжовтя-

ничні форми хвороби, особливо часто – серед дітей. Гепатит A може призвести до сильної печінкової недостатності, яка при переході до коми завершується смертю хворого. Також можливе при цьому гепатиті ураження жовчевивідних шляхів. Основним механізмом передачі гепатиту А є фекально-оральний. Специфічною профілактикою гепатиту А є вакцинація населення.

Своєчасна діагностика та специфічне лікування є сучасними шляхами вдосконалення профілактики вірусних гепатитів. Дотримання протиепідемічного режиму, правил сучасної дезінфекції та стерилізації можуть убезпечити людей при виконанні медичних процедур. Безпечна сексуальна поведінка, проходження тестування, виконання правил особистої гігієни в змозі попередити тяжкі наслідки інфікування вірусними гепатитами.

Профілактика ускладнень для інфікованих осіб полягає у дбайливому ставленні до печінки, відмові від куріння, вживання алкогольних напоїв, в тому числі слабоалкогольних, уникненні контакту з агресивними хімічними речовинами. Відповідальне ставлення інфікованих осіб може захистити оточуючих від зараження. Важливо своєчасно накладати пов’язки на відкриті рани, користуватись індивідуальними гігієнічними, побутовими інструментами та предметами, якісними презервативами. В грудному молоці кількість вірусних часток В та С недостатня для того, щоб дитина захворіла, але завжди існує ризик наявності тріщини соска, неправильного догляду за молочною залозою, здавлені соска дитиною, в таких випадках можливість інфікування дуже висока. Таким матерям  рекомендується грудне вигодовування лише з використанням насадки на груди або зцідженим молоком. Гепатити не є протипоказанням до вагітності.

Своєчасна діагностика є запорукою успішного лікування гепатитів. У ДУ "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" кожний бажаючий може обстежитися на гепатити A, B і C.

 

Лікар-епідеміолог відділу епідеміологічного

нагляду (спостереження) та профілактики

інфекційних захворювань Грицюта Любов Василівна Події
25-05-2021
Дисбактеріоз кишечнику

21-05-2021
Обережно з колодязною водою.

19-05-2021
Всесвітній день боротьби з гепатитом

17-05-2021
Вивчення циркуляції збудників ГРВІ на Рівненщині


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація