Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Небезпека нітратів у воді криниць

Вода – це найцініший природний ресурс, що відіграє виняткову роль у процесах обміну речовин, які становлять основу життя. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 25 % населення планети постійно перебуває під загрозою хвороб, пов’язаних зі споживанням недоброякісної питної води.
Значну небезпеку для людей, особливо дітей віком до 3 років, становить вживання питної води забрудненої нітратами.
Забруднення питної води нітратами за даними наукової літератури призводить до розвитку у дітей захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію, послаблення загальної резистентності організму.
Метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.
Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю. Групи підвищеного ризику становлять немовлята, віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні; також чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи.
Підвищений вміст нітратів у воді небезпечний для здоров’я не лише немовлят, а й дорослого населення. Допустима добова доза нітратів для дорослої людини становить 5 мг на 1 кг маси тіла. За концентрації нітратів у воді на рівні гігієнічного нормативу (50мг/л) протягом доби з 3 л води в організм людини може надійти 150 мг нітратів. Гострі отруєння в дорослих спостерігалися за надходження 1-4 г нітратів. Доза 8 г нітратів може призвести до загибелі людини, а доза 13-14 г є абсолютно смертельною.
У Рівненській області зазвичай перевищення вмісту нітратів у питній воді спостерігається у сільській місцевості, забезпечення якої здійснюється, в основному, за рахунок джерел децентралізованого водопостачання (колодязів, каптажів).
Так, за даними проведених досліджень в І півріччя 2016 року державною установиою "Рівненський обласний лабораторний центр Дерсанепідслужби України" було виявлено перевищення вмісту нітратів практично у всіх районах області. Загалом по області проведено 232 дослідження проб води з колодязів та каптажів, з яких у 79 (що становить 34%) було виявлено перевищення вмісту нітратів. Найгірша ситуація спостерігається у Березнівському, Костопільському, Рівненському та Рокитнівському районах, де практично кожна друга проба мала надлишковий вміст нітратів.
Основними причинами забруднення питної води колодязів та каптажів нітратами є:
- недотримання санітарно-гігієнічних вимог при облаштування та експлуатації колодязів, каптажів;
- миття трансопрту, будівництво септиків, влаштовування водоймища для водоплавної птиці у 50 м зоні навколо колодязя, каптажу;
- близькістю сільськогосподарських полів, з яких змиваються добрива, що в подальшому потрапляють в грунтові води, а звідти в колодязі та каптажі.
З метою запобігання негативного впливу нітратів на здоров’я населення та виникнення отруєнь і захворювань, рекомендуємо:
- за можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук;
- не використовувати воду з колодязів та каптажів джерел для приготування сумішей для дитячого харчування;
- територію поблизу колодязя, каптажу утримувати в чистоті, організовувати відведення поверхневого стоку;
- в радіусі 50 м від колодязя, каптажу не здійснювати миття транспорту, водопій тварин, не влаштовувати водоймища для водоплавної птиці;
- помірковано застосовувати органічні добрива, агрохімікати та інші хімічні препарати;
- дотримуватись гігієнічних вимог облаштування та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо них глиняного замка, облаштування колодязя навісом, кришкою, загальним відром тощо);
- своєчасно чистити і дезінфікувати колодязі. Дезінфекцію колодязя з профілактичною метою слід проводити навесні та восени.
    З огляду на вищевикладене та з метою запобігання виникнення водно- нітратної  метгемоглобінемії  у дітей, жителі області, особливо ті, у яких є діти віком до 3-х років і які користуються питною водою із джерел  децентралізованого водопостачання (колодязів, каптажів) можуть безоплатно  провести дослідження питної води на вміст нітратів, звернувшись до Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» за адресою м. Рівне вул Котляревського 3, або до її структурних підрозділів у своїх районах.
Завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії Гущук В. І.
Лікар лаборант - гігієніст Швець В. І.
Заступник директора Брезецька О. І.Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація