Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Круглий стіл: «Антибіотикорезистентність та інфекційний контроль»

7 жовтня у Комітеті Верховної ради України з питань охорони здоров’я відбувся «круглий стіл» на тему: «Антибіотикорезистентність та інфекційний контроль».  Захід відвідали народні депутати України, представники Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України, громадські організації та понад 130 гостей, серед яких були й представники нашої установи. Головний радник ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України», доц., к.мед.н. Ігор Гущук виступив в обговоренні та надав пропозиції до проекту резолюції в частині інструктивно-методичного забезпечення питання поводження з медичними відходами.
Під час заходу зазначалося, зокрема, що у вересні 2016 року світові лідери на зустрічі в Організації Об’єднаних Націй заявили про необхідність об’єднання зусиль у боротьбі зі стійкістю мікроорганізмів до протимікробних препаратів. Вперше очільники держав - членів ООН взяли зобов’язання вжити масштабних і скоординованих заходів  для боротьби з першочерговими причинами розвитку стійкості до протимікробних препаратів відразу в декількох секторах, зокрема у сферах охорони здоров’я, охорони здоров’я тварин та в сільському господарстві.
Учасники заходу звернули увагу на те, що стійкість бактерій до антибіотиків (антибіотикорезистентність, antimicrobial resistance - AMR) зростає з кожним роком. Мікроорганізми набувають нових видів резистентності, спектр дії протимікробних препаратів постійно звужується. Причиною цього стало надмірне і безконтрольне застосування антибіотиків у медицині, ветеринарії та сільському господарстві, а також їх потрапляння у ґрунт і воду. За оціночними даними Експертної комісії по боротьбі з антибіотикостійкими бактеріями (США), у світі щорічно використовується близько 73 мільярдів разових доз або 300 тисяч тон антибіотиків.
Йшлося й про те, що Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун звернув увагу світової спільноти на те, що, за даними оцінки ситуації у цій сфері, щорічно у світі понад 200 тисяч новонароджених помирають від стійких до антибіотиків інфекцій. Крім того, в 105 країнах світу зареєстровано туберкульоз з мультирезистентною стійкістю, в Африці наростає епідемія антибіотикорезистентного тифу, в басейні Меконгу поширюється стійкий до препаратів збудник малярії і в усьому світі зростає стійкість до антиретровірусної терапії. Високий рівень резистентності спостерігається серед таких поширених захворювань, як пневмококова пневмонія, гонорея, післяопераційні інфекції тощо.
ВООЗ проводить глобальну кампанію «Антибіотики: використовуйте обережно!», яка закликає громадськість, уряди, працівників охорони здоров’я та сільського господарства вживати заходів для вирішення цієї нагальної проблеми. За ініціативою ВООЗ другий Всесвітній тиждень правильного застосування антибіотиків буде проведено з 14 по 20 листопада 2016 року. Акція спрямована на підвищення обізнаності із зазначеної проблеми та на пропаганду їх правильного використання. Глава Всесвітньої організації охорони здоров’я назвала боротьбу зі стійкістю мікроорганізмів до протимікробних препаратів фундаментальною загрозою здоров’ю, розвитку і безпеки людини.
Виступаючі акцентували увагу на тому, що антибіотикорезистентність є значною економічною проблемою. За даними ВООЗ, тільки у ЄС вартість лікування резистентних патогенів оцінюється приблизно в 1,5 млрд. євро на рік. Управління з оцінки технологій США підрахувало, що витрати на управління AMR у Сполучених Штатах становлять 0,1 -10 млрд. дол. США на рік.
У зв’язку з цим держави-члени ООН у спільній заяві взяли на себе зобов’язання розробити національні плани дій з протидії стійкості мікроорганізмів до антимікробних препаратів на основі глобального плану, представленого ВООЗ у 2015 році (World Health Organization Global Action Plan to tackle antimicrobial resistance), зокрема посилення моніторингу за інфекціями, стійкими до антибіотиків і контролю застосування антибіотиків в медицині, ветеринарії і сільському господарстві, а також зростання міжнародного співробітництва та фінансування.
За оцінкою експертів Європейського центру профілактики та контролю захворювань, в Україні не існує національної стратегії та/або плану дії з обачного використання протимікробних агентів у медицині людини та ветеринарній медицині; із запобігання та контролю за стійкістю до протимікробних препаратів; погано врегульовано питання щодо призначення ліків; епіднагляд за патогенами, протимікробною резистентністю існує в дуже обмеженому обсязі, а за деякими інфекціями у закладах охорони здоров'я взагалі відсутній.
Крім того, в Україні наразі відсутня національна стратегія або ефективні програми епідеміологічного нагляду та контролю за інфекційними хворобами, пов’язаними з наданням медичної допомоги. Офіційна статистика в Україні, на жаль, не відображає глибини проблеми з поширенням інфекцій, що передаються при наданні медичної допомоги. За статистикою, в країні реєструються близько 7 тисяч випадків внутрішньолікарняної інфекції щороку, розрахункова кількість яких складає, за різними даними, від 250 до 800 тисяч випадків на рік.
Незважаючи на те, що стійкість до протимікробних препаратів є проблемою як в лікувально-профілактичних закладах, так і поза їх межами, особливо серйозного значення вона набуває саме в лікарнях. Адже саме тут можуть сформуватися постійні резервуари резистентних мікроорганізмів, особливо за відсутності ефективної програми інфекційного контролю. Як наслідок, інфекції, пов’язані з наданням медичної допомоги, становлять серйозну загрозу громадському здоров’ю в цілому.
Оскільки Україна з 2013 року бере участь у проекті ВООЗ з вивчення споживання антимікробних лікарських засобів, існує необхідність розробки Порядку збору інформації про споживання зареєстрованих в Україні антимікробних лікарських засобів. Потребує посилення контроль за призначенням антимікробних лікарських засобів та їх відпуском в аптечних закладах.
Для комплексного вирішення зазначених проблем є нагальною розробка Національної стратегії та плану дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів, які повинні стати дорожньою картою у протидії загрозі, що має глобальне значення для здоров’я, розвитку і безпеки людини.Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація