Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  
Шкідливі речовини, які виділяються при роботі копіювальної техніки

    Ксерокси та принтери - звичні атрибути сучасних офісів, з якими доводиться працювати щодня. Ці апарати не тільки всюдисуще джерело дратівливого шуму; картриджі з чорнилом для копіювальної техніки містять токсичні хімічні речовини. Як вони впливають на наше здоров'я?
    Річ у тім, що під час процесу копіювання відбувається виділення токсичних газів, до складу яких можуть входити канцерогенні речовини, такі як тріхлоретан (викликає подразнення шкіри), ізооктан, толуол (що викликає втому, сонливість, роздратування слизових оболонок), ксилол (ниркова недостатність), бензол (що має канцерогенну і тератогенну речовину, яка негативно впливає на протікання вагітності). Використовувані в копіювальній техніці фоторецепторні барабани покриті сульфідами кадмію і селену; під впливом електрики на їх поверхні відбувається виділення газу, який може бути причиною роздратування носоглотки, нудоти, блювоти, подразнення шкіри, риніту.
    Окис вуглецю входить до складу тонера ксерокса і виділяється на етапі закріплення зображення. При великій концентрації в повітрі приміщення може викликати головний біль, слабкість, сонливість, почастішання пульсу.
    Тонер ксерокса - це з'єднання полімерів, вуглецю, оксиду заліза, неорганічних добавок. Його склад завжди неоднорідно різний, іноді може містити канцерогенні речовини. За ступенем шкідливості і небезпеки для здоров'я людини тонер може бути порівняний з вугільним пилом, - він впливає на органи дихання, викликає подразнення слизової оболонки очей, носоглотки, подразнення шкіри.
    Як же мінімізувати вплив шкідливих факторів?
    У санітарно-гігієнічних документах, що нормують роботу на копіювальних апаратах, зазначено, що відстань від стіни або колони до країв копіювального апарату повинна становити не менше 0,6 м, а з боку зони обслуговування - не менше 1,0 м. Також там сказано, що площа приміщень на одного працюючого повинна становити не менше 6 кв.м, при кубатурі - не менше 15 кв.м. Приміщення, де встановлено ксерокс, повинно бути обладнано системами опалення, вентиляції та кондиціонування повітря. У цих приміщеннях рекомендується використовувати підлогове покриття з антистатичними властивостями. Для зменшення впливу електростатичного поля, що утворюється при роботі копіювально-розмножувального устаткування, відносна вологість повітря в приміщенні повинна складати 55 - 60%.

Лікар з гігієни праці                        
Ю. А. МачеєвПодії
03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19

02-06-2020
Майбутнім фахівцям та експертам у сфері охорони громадського здоров’я!

01-06-2020
Радіаційний фон в травні 2020 року на території Рівненської області

04-05-2020
Радіаційний фон в квітні 2020 року на території Рівненської області


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація