Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Паразитози та арахноентомози, що впливають на психічне здоров'я людей

«Лікарю, мене турбують дивні відчуття повзання і пересування чогось під шкірою...Мені страшно, скажіть, що зі мною....» - такі скарги є візитівкою паразитарного захворювання – дирофіляріозу.
В умовах реформування медицини збереження здоров’я та забезпечення повноцінного життя людини є однією з найважливіших цілей медичної та світової спільнот. Причинами критичної ситуації, яка склалася зі станом здоров’я населення є соціально-економічна криза, екологічна ситуація, міграція населення, часті стреси та нервові напроження. Суттєво на погіршення, в тому числі і психічного здоров’я населення впливають паразитози та арахноентомози, які є новими у нашій державі та області, зокрема дирофіляріоз.
Дирофіляріоз – гельмінтоз, викликається паразитування нитчастого гельмінта, який передається людині від домашніх (собак, кішок) та диких тварин обов’язково через укус кровосисних членистоногих – всіх видів комарів, мошок, гедзів. Безпосередньо від собак і кішок паразитоз людині не передається. В Рівненській області підшкірний дирофіляріоз серед людей реєструється щорічно з 2005 року. За цей час зареєстровано 30 випадків даного захворювання, в тому числі 27 — місцевого зараження. Джерело зараження у всіх випадках не виявлене.
Патогенез даного паразитарного захворювання складається з різноманітного впливу і дорослого гельмінта і його личинкових стадій (мікрофілярій) на організм кінцевого господаря – людини. Окрім прямої токсичної дії, міграція гельмінтів (довжина статевозрілих самок сягає 15 см) і мікрофілярій, яка спостерігається у 40% хворих і може тривати до 2-х років, відчуття повзання під шкірою невідомої живої істоти, свербіж, пухлини, що з’являються щоразу в інших місцях, викликають у хворого нав’язливі невротичні стани.
При паразитуванні гельмінта в оці (кон’юнктива, склера) пацієнт бачить паразита при спогляданні себе в дзеркало, при цьому гельмінт може продовжувати свій рух (рис.1). Після хірургічного видалення дирофілярій, коректного лікування хворих, панічні стани залишаються у них надовго, переростаючи у затяжні неврози.

Рис. 1. Паразитування Dirofilaria repens під шкірою та в оці людини

За кожним випадком дирофіляріозу в області проводиться комплексне епідеміологічне та ветеринарне обстеження за місцем проживання та роботи хворого, що дозволяє ефективно прогнозувати та розрахувати ризики і тенденції розвитку епізоотичної і ендемічної ситуації з даної інвазії. Однак для недопущення виникнення нервових зривів або інших психічних дисфункцій у таких хворих їм пропонується психологічна, а інколи й психіатрична допомога для забезпечення збереження їх здоров’я як найвищої соціальної цінності.

Ентомолог Драб Р.Р.Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація