Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

БОТУЛІЗМ - ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!

 

За 5 місяців 2017 р. випадків захворювання на ботулізм у Рівненській області не зареєстровано. Однак випадки захворювання реєструються в нашій області щорічно. У минулому році було 10 випадків захворювання (2015 р.− 5 випадків). Всі випадки захворювання були лабораторно підтверджені в ДУ "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров"я України". Серед захворілих 9 дорослих і 1 дитина. Зареєстровано 1 осередок з 3 випадками в Острозькому районі, 1 осередок з 2 випадками в Березнівському районі та осередки з 1 випадком в Здолбунівському (2), Сарненському районах, м. Вараш і м. Рівне. По факторах: в 3 випадках це тушонка домашнього приготування (з свинини ; з качок) по 1 випадку паштет свинячий консервований домашнього приготування, паштет з телячого м’яса та субпродуктів консервований домашнього приготування, риба копчена невідомого походження придбана на стихійному ринку та приготована курятина невідомого походження, а в сімейному осередку з 3 випадками – рибна консерва з тюльки домашнього приготування.

Ботулізм − це небезпечна токсикоінфекція основну роль у виникненні якої відіграє токсин, а не бактерія (Clostridium botulinum). Збудник ботулізму у вигляді спор тривалий час зберігається в грунті. В організм людини токсин потрапляє в основному з продуктами харчування.

Підступність ботулізму в тому, що розмноження збудника і утворення токсину не змінює смакових якостей продукту.

Інкубаційний період при ботулізмі від 2 годин до 2-5 діб і залежить від дози ботуліністичного токсину, який потрапив з їжею в організм.

Захворювання починається з нудоти, блювання, характерного болю у животі, порушення випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години. В подальшому з'являється неврологічна симптоматика: порушення зору – одна з перших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів, важкість читання. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворий скаржиться на відчуття «грудки» в горлі, біль під час ковтання, подразнення.

Хворий на ботулізм обов'язково підлягає госпіталізації, тому що без своєчасного введення протиботулінічної сироватки хвороба, як правило, закінчується смертю.

Провідну роль у запобіганні захворювання відіграє суворе дотримання санітарно-гігієнічних норм і правил під час транспортування, виготовлення та зберігання продуктів харчування, особливо консервованої продукції, ковбас, рибної продукції.

Під час забою худоби і птиці в домашніх умовах необхідно не допускати контакту м'яса з землею та вмістом кишківника.

При консервації кухонна сіль за концентрації 6-7% у водній фазі продукту гальмує розвиток збудника захворювання, цукор – за концентрації більше 47-50%, але вони не інактивують ботулотоксин. Потрібно дотримуватися технології стерилізації продуктів, які консервуються, особливо м'ясних та рибних. Консервовану продукцію слід зберігати в холодних приміщеннях.

Потрібно пам’ятати, що в домашніх умовах термічна обробка консервації не виключає можливість зберігання спор бактерій ботулізму, які за сприятливих умов можуть проростати і продукувати ботулотоксин. Тому перед вживанням продуктів домашнього консервування їх необхідно прогріти, відкривши банку, до 100 градусів протягом 10-15 хвилин.

Фрукти, овочі і гриби слід ретельно вимити перед консервуванням від бруду, адже саме там може бути небезпечна бактерія. Бомбажні банки використовувати заборонено.

Не купуйте консерви домашнього приготування на стихійних ринках.

 

Лікар-епідеміолог відділу епідеміологічного нагляду

(спостереження) та профілактики інфекційних

захворювань

Л.В. Грицюта

 

 Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація