Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Техногенна інфекція — легіонельоз

Жив — був собі на світі мільйони років мікроорганізм, який згодом назвали Legionella pneumophila. Жив переважно у різноманітних водоймах — ставках, річках, озерах, тобто у воді — жив тихо і нікого не зачіпав, а тому справедливо вважався непатогенним. І раптом в 1976 р. у Філадельфії (США) в одному з великих готелів під час з'їзду Американського легіону відбувся великий спалах тяжкої пневмонії з високою летальністю. І тут виявилось, що причиною цього стала начебто безневинна легіонела (так її й назвали), яка у високих концентраціях потрапила до альвеол легень разом з дрібнодисперсним водним аерозолем, який знаходився у системі кондиціонування. Це, до речі, стосується не тільки легіонел — при певних умовах може спрацьовувати класичний закон переходу кількості в якість. Невдовзі було встановлено, що хворі люди незаразні, а легіонела прекрасно розмножується у воді при температурі від 300 до 400 , при застої якої створюються високі концентрації цих мікроорганізмів. І тоді в разі перетворення такої води на мілкодисперсний аерозоль (а подібні умови можуть створюватись в системах централізованого кондиціювання повітря, при роботі приладів системи гарячого водопостачання — кранів (з розпилювачами), душових сіток, джакузі та інших.

Загалом відомо переважно дві основних форми захворювання — гарячка Понтіак, яка протікає в легких формах і схожа на звичайну гостру респіраторну інфекцію, і власне легіонельоз, який перебігає в формі тяжкої пневмонії з летальністю до 7-30 %. Легіонельоз виявлено майже у всіх країнах Європи. В США зареєстровано близько тисячі хворих, проте дослідження американських вчених свідчать, що реально щороку на легіонельоз (переважно гарячку Понтіак) хворіє приблизно 100 тисяч осіб. Вважається, що легіонели можуть викликати до 10-15 % всіх форм гострих респіраторних інфекцій. За останні двадцять років захворювання на легіонельоз кілька разів відмічались в Україні.

Інкубаційний період легіонельозу складає від 2 до 7 днів. Легкі прояви (лихоманка Понтіак) неможливо відрізнити від звичайної гострої вірусної інфекції. А легіонельозна пневмонія, як правило, починається гостро з швидкого підвищення температури до 390 — 400, з'являється біль в грудній клітині, кашель. Швидко може наростати задишка з появою цианозу губ та кінчиків пальців рук. Розвивається пневмонія і інфекційно — токсичний шок, які потребують негайного комплексного лікування. Специфічне лікування здійснюється антибіотиками, проте підібрати їх — справа непроста. Не менш складна і діагностика, насамперед — лабораторна — складна і досить дорога, як матеріалу від хворих, так і зовнішнього середовища. А без лабораторного підтвердження лікарю на підставі лише клінічних ознак виставити діагноз важко. Звичайно, обов'язково слід врахувати епідеміологічний анамнез, зокрема використання у промисловості і побуті систем рециркулятивного типу, які можуть бути джерелами водяного аерозолю.

За даними всесвітньої організації охорони здоров'я понад 25 % випадків захворювань пов'язані з перебуванням в готелях та транспорті під час міжнародних туристичних подорожей, тому виявлення джерел інфікування в кожному з випадків є проблематичним.

Ще не так давно у нас кондиціонери були рідкістю, а про джакузі ніхто не чув. Нині цим нікого не здивуєш, а невеликі й великі готелі виросли десятками — достатньо проїхатись від Радивилова до Корця. Тому й не дивно, що ця проблема не оминула і Рівненщину: в травні до ДУ “Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України” надійшло повідомлення про те, що на легіонельоз захворів іноземець, який у квітні 2017 року під час інкубаційного періоду перебував в одному з готелів Рівного. Негайно спеціалістами Центру був проведений відбір проб води та їх доставка до Києва, де в лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ “Київського обласного лабораторного центру МОЗ України” в одній із проб підтверджено методом полімеразно — ланцюгової реакції наявність фрагментів ДНК легіонели. 7 червня 2017 р. спеціалістами різного профілю ДУ “Рівненського обласного лабораторного центру МОЗ України” проведено моніторингове відвідування готелю з метою епідрозслідування випадку можливого зараження хворого та мінімізації ризиків подальшого поширення інфекції, і керівництву надано необхідні рекомендації.

Готель новий, обладнання сучасне, заходи безпеки, дезінфекції начебто і здійснюються, а проте легіонельоз дуже підступний. І там, де відбувається застій теплої води, мікроорганізм швидко розмножується, що й може призвести до зараження людей. Однак слід пам'ятати, що не такий страшний чорт, як його малюють: підвищення температури води вище 60-650С вбиває збудника, і це — найкращий метод дезінфекції, яка також може здійснюватись і хімічними методами. Нині проведення контролю якості дезінфекції може здійснюватись і лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ “Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України”, з цією метою придбано поживні середовища.

З метою мінімізації ризиків зараження легіонельозом власникам готелів рекомендовано:

  1. Забезпечити промивку та дезінфекцію шляхом підвищеної температури води водозливних кранів, душових сіток, джакузі за спеціально розробленим графіком не рідше, ніж 1 раз на 2 тижні.
  2. Розробити інструкції з обслуговування та дезінфекції замкнутих та відкритих систем гарячого водопостачання, водяного опалення, кондиціонування, басейнів, душових, ванни-джакузі та інше на підставі технічної документації.
  3. Щомісяця проводити термічну дезінфекцію методом підняття температури в нагрівачі до 70-750 С в системі гарячого водопостачання.
  4. Один раз на 3 місяці проводити очистку від шумовиння та дезінфекцію контактуючих з водою поверхонь.
  5. Скласти плани – графіки проведення чистки та дезінфекції вищевказаного обладнання.
  6. Використовувати хімічні дезінфекційні засоби при проведенні дезінфекції з дотриманням відповідних концентрацій та часу експозиції (Біомол — форте”, “Маломакс-хлор”, “Бланідаз плюс” та інші дозволені в Україні).
  7. Щотижня дезінфікувати установки для розбризкування води (джакузі) у відповідності до рекомендацій виробника.
  8. Здійснювати очистку та дезінфекцію води плавального басейну. Забезпечити концентрацію активного хлору у воді плавального басейну в межах 0,3 — 0,5 г/л.
  9. Проведення вищевказаних заходів документально заносити в окремий журнал.

Проте слід не забувати, що легіонельозом можна заразитись і в звичайній квартирі, якщо є умови застою теплої води. Тут рекомендації простіші: насамперед, не давати можливості тривалого застою, проводити очистку від шумовиння, ну і звичайно, час від часу забезпечувати подання гарячої температури хоча б в 65-700С.
Завідувач відділення особливо
небезпечних інфекцій відділу
досліджень біологічних факторів
С.В.ШуляренкоПодії
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація