Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Яка небезпека вас чекає під час «тихого полювання» або гриби «вбивці»

В розпалі літо. Час відпусток та відпочинку. Після теплого літнього дощику приємно піти до лісу і назбирати грибів. На жаль, це заняття, а особливо останнім часом, нерідко виявляється небезпечним для життя. Щороку в нашій країні близько 2 – 3 тисяч людей попадають на лікарняне ліжко через отруєння грибами. До 10 відсотків отруєних, нажаль, лікарям врятувати життя не вдається.
3 початком грибного сезону серед населення Рівненської області починають виявлятися випадки отруєнь дикорослими грибами. Традиційно, у цей час у медичних закладах реєструють найбільше таких випадків.
Так, в середині квітня місяця поточного року було зареєстровано 2 випадки отруєння зморшками жителів села Хотинь Березнівського району. Також, підтвердженням цього, є отруєння грибами 51 річного жителя с. Кричильська  Сарненського району, яке сталося 16 липня поточного року і закінчилось летально. Отруєння викликало вживання смажених грибів схожих на печериці, які були зібрані мешканцем на території житлової забудови села.
Слід наголосити, що Полісся являється зоною України, де гриби є традиційним компонентом харчового раціону населення. Крім їстівних, у лісах краю, зустрічається велика кількість грибів потенційно небезпечних для здоров'я населення. Серед них більше десятка становлять реальну небезпеку для життя людини.
Високий рівень смертності (до 95 випадків отруєнь зі 100) спостерігається з помилковим вживанням (замість їстівних або умовно їстівних грибів) блідої поганки, так як термічна обробка не зменшує дію токсинів гриба. Високу токсичну дію мають токсини мухоморів, несправжніх опеньок, рядовок, строчків та дощовиків. Слід прийняти до відома можливість накопичення токсичних та радіоактивних речовин в грибах із навколишнього середовища.
Проте якщо ви, все ж таки, відправились до лісу по гриби, необхідно пам'ятати про їх небезпеку в тому числі і смертельну. Тому, ДУ “Рівненський ОЛЦ МОЗ України” рекомендує населенню дотримуватись наступних правил:
- збирайте і купуйте тільки ті гриби, про які Вам добре відомо, що вони їстівні;
 - гриби, які ви не знаєте, або ті, які викликають сумнів, не слід вживати в їжу і пробувати на смак, тим більш у сирому вигляді;
- купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте купівлі на стихійних ринках;
- не збирайте гриби, якщо не впевнені, що знаєте їх – якими б апетитними вони не здавалися;
- не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
- не збирайте грибів з ушкодженою ніжкою, старих, в’ялих, червивих або ослизлих;
- уважні будьте при збиранні пластинчатих грибів – отруйні гриби маскуються під них;
- не збирайте “шампіньйони” та “печериці”, у яких пластинки нижньої поверхні капелюха гриба білого кольору;
- не куштуйте сирі гриби на смак;
- гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям;
- не можна вживати гриби вагітним та жінкам, які годують груддю;
- ще раз перевірте вдома принесені гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні – сміливо викидайте.
Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм.
Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких, негайно викликайте "швидку медичну допомогу". Гриби, які залишились не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм
Не займайтесь самолікуванням! Чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.
Запам’ятайте:
Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Врятування життя потерпілого залежить від своєчасного надання йому допомоги. Краще недорахувати декілька грибочків у кошику, ніж поставити під загрозу здоров’я, а інколи й життя своєї родини та своє власне життя.

Бережіть своє здоров'я та життя, рідних і близьких Вам людей!Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація