Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Всесвітній день гепатиту 2017: ліквідація гепатитів World Hepatitis Day 2017: Eliminate Hepatitis

Вірусний гепатит щорічно вбиває у світі  1,34 мільйона чоловіків, жінок і дітей.  Цю трагедію можна порівняти з ВІЛ / СНІД, малярією і туберкульозом. ВООЗ закликає долучатись до  проблеми  вірусних гепатитів усіх людей, щоб ліквідувати  цього  глобального вбивцю. http://www.worldhepatitisday.org/sites/default/files/campaign_materials/whd_2017_corporate_toolkit.pdf


Останні роки  28 липня, у День народження видатного американського лікаря, лауреата Нобелівської премії, першовідкривача вірусу гепатиту В,  Баруха Самюеля Бламберга, у багатьох країнах світу проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day). У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ)  (WHO),  внесла цю дату в свій календар, таким чином Всесвітній день боротьби з гепатитом  (WHD)  отримав офіційний статус.
Менш ніж через десять років,  WHD перетворився в глобальний день дій, який об'єднує розробників політики, корпорацій, медичних фахівців та пацієнтів для підвищення обізнаності про величезний тягар вірусного гепатиту і впливу на реальні зміни в профілактиці захворювань і доступ до тестування, лікування і догляду. Це один з лише чотирьох офіційних днів ВООЗ, присвячених захворюванню, поряд з Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом (24 березня), Всесвітнім днем боротьби з малярією (22 квітня) і Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом (1 грудня).
WHD - це  день, коли світ об'єднується, щоб продемонструвати дію, трансформувати життя  325 мільйонів чоловік, що живуть з цим захворюванням, і взяти участь в боротьбі за ліквідацію вірусного гепатит до 2030 року. WHD 2016 року використовувався для залучення зацікавлених сторін до концепції ліквідації і до запуску NOhep, першого глобального руху за ліквідацію вірусного гепатиту до 2030 року.
Тема WHD 2017 року - «ліквідація гепатитів» і це дає можливість усім зацікавленим сторонам, включаючи бізнес,  долучитися до  ліквідації цієї ракової хвороби.  Ця Тема і додаткова Кампанія #Show Your Face закликає всіх не просто брати участь у Всесвітньому дні боротьби з гепатитом, а й
втілювати зміни. Цей інструментарій призначений для всіх осіб і організацій по всьому світу, які прагнуть брати участь в WHD. Він пропонує ідеї
і керівництво для розробки  власних заходів та ініціатив, таких як: проведення освітніх  програм, збір коштів або підтримку   хворих  пацієнтів.
За даними ВООЗ   у світі   325 мільйонів людей живуть з вірусним гепатитом, але менше 1%  з цих людей мають доступ до життєво важливих ліків. Всесвітній день гепатиту - це унікальна можливість для бізнесменів позиціонувати свій бізнес на Авангарді ліквідації глобального  вбивці.

Віруси гепатитів вважаються одними з основних факторів ризику для здоро-в'я людства. У світі щорічно реєструється близько 1,4 млн. випадків захво-рювання на гепатит А, майже кожна третя людина  інфікована  вірусом гепа-титу В (близько 2 млрд. людей), а кожна дванадцята людина  живе з хроніч-ною інфекцією гепатиту В або гепатиту С. Віруси гепатиту В і гепатиту С ви-кликають  80% випадків раку печінки.    
Згідно з оцінками ВООЗ  в Європейському регіоні  від причин, пов'язаних з вірусними  гепатитами, щорічно вмирають близько 171 000 людей. Ці смерті, в основному, викликані віддаленими наслідками хронічних гепатитів В і С. За даними оцінок, 13 мільйонів людей в Європейському регіоні живуть з хроні-чною інфекцією вірусу гепатиту В (ВГВ) і більше 15 мільйонів людей живуть з хронічною інфекцією вірусу гепатиту С (ВГС).

Вірусні гепатити поширені в усіх країнах. Це дійсно глобальна епідемія,
яка охоплює мільйони людей. В даний час 90% людей, що живуть з
гепатитом В і 80% людей, що живуть з гепатитом С, не знають про свій статус. Це може привести до  можливого  розвитку фатальної хвороби печінки в якийсь момент їхнього життя, а в деяких випадках, ці люди неусвідомлено можуть передати інфекцію іншим.
Сьогодні при наявності ефективних вакцин і лікування гепатиту В і лікування гепатиту С ліквідація вірусного гепатиту  є досяжна, але для вирішення цього завдання необхідно більше усвідомлення і розуміння хвороби і ризиків всіма членами суспільства, а також доступ до більш дешевої діагностики та лікування.
Існує п'ять основних вірусів гепатиту, названих  за типами A, B, C, D і E. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічної хвороби у сотень мільйонів людей і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки. Гепатит Е може викликати смерть у 20%  інфікованих вагітних жінок.
Гепатити, викликані різними вірусами, передаються по-різному.
Причиною гепатиту А і Е, здебільшого, є вживання в їжу забруднених харчових продуктів або води. Гепатит А називають «хворобою брудних рук». До групи ризику зараження потрапляють, в першу чергу, діти дошкільного та молодшого шкільного віку, які можуть вживати немиті фрукти, або їсти брудними руками, чи брати до рота забруднені пальці, іграшки, олівці.
Заходи профілактики гепатиту А такі ж, як і при кишкових інфекціях: дотримання правил особистої гігієни; забезпечення якісного водопостачання; ізоляція хворих на весь заразний період,  дезінфекція в осередку інфекції.
Гепатит В, С і D зазвичай розвивається в результаті контакту з інфікованими рідинами організму. У число найпоширеніших способів передачі цих вірусів входять переливання зараженої крові або продуктів крові,  медичні і немедичні (татуювання, пірсинг, введення внутрішньовенно наркотичних речовин) процедури з  ушкодженням шкірного покриву, слизових оболонок з використанням забрудненого обладнання. Передача гепатиту В можлива від матері дитині під час пологів.  Також гепатитом В можливо інфікуватися при сексуальних контактах.
Захиститися від вірусного гепатиту можна двома способами.
 По-перше, потрібно намагатися уникнути зараження: дотримуватися гігієни (це важливо для захисту від вірусів А і Е), дотримуватися обережності при переливанні крові, проведенні тату, пірсингу і при  статевих контактах, запобігати  передачу гепатиту В від матері дитині; поліпшення безпеки ін'єкцій і хірургічних процедур; послуги зі «скорочення шкоди» для людей, які вживають ін'єкційні наркотики (це допоможе запобігти зараженню вірусами В і С).
По-друге, можна зробити щеплення. Як правило, вакцина надійно захищає людину від зараження вірусами  гепатитів А і В.
  Необізнаність та обмежений доступ до служб  лабораторного тестування і  лікування гепатиту в глобальних масштабах означає, що більшість людей, які потребують лікування, не отримують його. Застосування гігієнічних знань на практиці кожною людиною, визнання важливості імунопрофілактики гепатитів А і В, а також участь в проведенні щеплювальних  кампаній дозволить зберегти здоров'я населення не тільки кожної окремої країни, а й населення планети в цілому.
Сьогодні більше 90% людей з гепатитом С можуть бути повністю вилікувані від вірусу протягом 3-6 місяців. За допомогою належного лікування гепатиту В і С можна запобігти розвитку цирозу і раку печінки. За даними ВООЗ, шляхом розширення масштабів лікування за період з 2015 по 2030 роки можливо врятувати 7 мільйонів людських життів.
Тому у Всесвітній день боротьби з гепатитом (WHD) відкриваються можливості для нарощування національних і міжнародних зусиль по боротьбі з цими хворобами  та підтримання  першої Глобальної стратегії сектора охорони здоров'я щодо вірусного гепатиту на 2016- 2021 роки (схваленої на Шістдесят дев'ятій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я в травні 2016 року). Нова стратегія містить перші в історії глобальні цілі щодо вірусного гепатиту. Вони включають зменшення на 30% кількості нових випадків гепатиту В і С і зниження на 10% смертності до 2020 року.
На 66 сесії  Європейського регіонального комітету ВООЗ 12-15 вересня 2016 року в м. Копенгаген (Данія)  було прийнято «План дій сектора охорони здоров'я по боротьбі з вірусними гепатитами в Європейському регіоні ВО-ОЗ».       
 Це перший План дій сектора охорони здоров'я по боротьбі  з вірусними ге-патитами в Європейському регіоні ВООЗ. Він узгоджений як з Порядком денним в Галузі сталого розвитку до 2030 року так і з європейською політи-кою по підтримці здоров'я і благополуччя - Здоров'я - 2020.
•    Цей новий План дій спрямований на боротьбу з усіма п'ятьма вірусни-ми гепатитами (А,В,С,Д,Е) з особливим акцентом на гепатити В і С; в ньом була здійснена адаптація Глобальної стратегії сектора охорони здоров'я щодо вірусного гепатиту на 2016-2021 рр., до політичних, економічних та епідеміологічним умов Європейського регіону.

•  Загальна мета Плану дій - до 2030 року  домогтися елімінації вірус-ного гепатиту як загрози громадському здоров'ю в Європейському регіоні шляхом зниження захворюваності і смертності, викликаної ві-русними гепатитами і пов'язаними з ними ускладненнями, і забезпе-чення справедливого доступу до рекомендованих послуг з профі-лактики, тестування, догляду та лікування для всіх людей.

Тому проведення Всесвітнього дня боротьби з гепатитом (WHD) направлено, перш за все, на привернення уваги широкої громадськості і фахівців до зазначеної проблеми, підвищення зацікавленості громадян кожної країни в проведенні профілактичних заходів.
Застосування гігієнічних знань на практиці кожною людиною, визнання важливості імунопрофілактики гепатитів А і В, а також участь в проведенні щеплювальних  кампаній дозволить зберегти здоров'я населення не тільки кожної окремої країни, а й населення планети в цілому.
В Рівненській області показники захворюваності гострими та хронічними ге-патитами за 2011-2016 роки свідчать, що захворюваність на гепатит А пос-тупово зростає з 1,48 на 100 тисяч населення у 2011 році до 8,05 у 2016 році.  У 1 півріччі 2017 року  захворюваність на вірусний гепатит  А  становила 2,41 (28 випадків) проти 2,76 за аналогічний період минулого року. Найвища захворюваність реєструвалася у Зарічнянському(8,43), Здолбунівському( 5,23), Сарненському(4,79), Рівненському (4,39), Дубенському (3,6), Корець-кому (2,97) районах.
Показники захворюваності на гострий гепатит С залишаються майже на од-ному рівні (0,7-0,78, тобто щороку  реєструвалось від 5 до 20 випадків ГГС).
За цей період в 2 рази  знизилась захворюваність гострим гепатитом В, якщо в 2011 році в області було зареєстровано 56 хворих гострим ГВ (показник 4,87), то в 2016 році було зареєстровано 27 випадків (показник 2,34). У 1 пі-вріччі 2017 року виявлено 28 випадків ГГВ, показник- 2,41.
Що стосується захворюваності на хронічні вірусні гепатити, то показники захворюваності поступово зростають.
Так захворюваність на хронічний вірусний гепатит В зросла на 60% з 1, 56 на 100 тисяч населення у 2011 році до 2,51 у 2016 році. У 1 півріччі 2017 року зареєстровано 12 випадків ХГВ, показник- 1,03.
А захворюваність на хронічний гепатит С зросла більше як в 2 рази з 6,26 (72 випадки)  у 2011 році до 13,21 (153 випадки)  у 2016 році.  Проте у 1 пі-вріччі 2017 року захворюваність на хронічний гепатит С знизилась на 22,6 % порівняно з аналогічним періодом минулого року і становить 5,0 (58 випад-ків)  проти 6,46 на 100 тисяч населення.
На території Рівненської області  в системі МОЗ України функціонує одна вірусологічна лабораторія у складі Державної установи “Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України”, яка проводить  сучасні вірусологічні, серологічні, молекулярно-генетичні дослідження  в системі моніторингу вірусних інфекцій. Сьогодні єдина в області вірусологічна лабораторія ДУ “Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України” займає площу  понад 100 м², має відповідну сучасну матеріально-технічну базу. Лабораторія атестована Головною організацією метрологічної служби МОЗ України на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду в галузі охорони здоров’я, лабораторія  акредитована Національним агентством з акредитації України на компетентність відповідно вимог ДСТУ   ISO/ IEC 17025:2006 в галузі  молекулярно-генетичних досліджень.
Головними завданнями діяльності вірусологічної лабораторії є проведення державного моніторингу за циркуляцією збудників вірусних інфекційних хвороб: в тому числі маркерів вірусних гепатитів А, В, С  та ін. серед населення і в об’єктах довкілля на території області.    В лабораторії також проводять дослідження на договірній основі по заявах громадян, підприємств, установ, організацій.
В приміщеннях лабораторії обладнані бокси для проведення вірусологічних досліджень, функціонують ламінарні бокси II класу захисту, люмінесцентний мікроскоп  Olympus CX-41, мікроскоп інвертованого світла Nikon, сучасні високошвидкісні центрифуги, низькотемпературні холодильники.
Дослідження методом імуноферментного аналізу (ІФА) проводять на сучасному обладнанні фірми TECAN та  BIO RAD.
З метою моніторингу циркуляції вірусів гепатиту А в об’єктах довкілля досліджується на антиген вірусу ГА  питна вода,  вода відкритих водойм та ін.
З 2007 року у складі вірусологічної лабораторії функціонує ПЛР-лабораторія, де проводяться сучасні молекулярно-генетичні дослідження на виявлення генетичних маркерів інфекційних хвороб, в тому числі вірусних гепатитів А, В, С, D, генотипування збудників вірусних гепатитів,  їх кількісне визначення. Дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції проводять в режимі «реального часу» за допомогою ампліфікатора фірми  BIO RAD iQ5.
В лабораторії безоплатно проводять дослідження на вірусні гепатити контактним особам з вогнищ гострих і хронічних гепатитів, а також дітям, народжених від матерів-носіїв вірусів гепатитів В і С. Вартість досліджень методом ІФА за зверненнями громадян становить 47,27 грн. з ПДВ.
Запрошуємо до проведення безоплатного тестування контактних осіб з вогнищ вірусних гепатитів.
Ми допоможемо визначити маркери вірусних гепатитів   і за Вашою заявою.

Зав.вірусологічної лабораторії
Хоронжевська І.С.Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація