Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Про найбільш актуальні питання профілактики інфекційних захворювань в м.Рівне

            Впродовж 7 місяців поточного року гострі кишкові інфекції (ГКІ), захворюваність сальмонельозом  залишаються найактуальнішими інфекційними захворюваннями серед населення м.Рівне з тенденцією до збільшення захворюваності. Епідемічна ситуація  з ГКІ є неблагополучною, з сальмонельозу – нестійкою, рівень захворювання людей на ці інфекційні перевищує середні багаторічні показники, також залишаються  сприятливі умови для поширення цих хвороб.
           З настанням літнього спекотного періоду,  ще більше ускладнюється епідемічна ситуація по кишковій групі інфекцій в м.Рівне високою захворюваністю ГКІ та сальмонельозом серед населення.
           Рівень захворюваності ГКІ, сальмонельозом перевищує максимальні прогностичні щотижневі рівні захворюваності, середні обласні показники в 3 рази. За місцем проживання зареєстровано 52 сімейних осередків з 2 випадками ГКІ, 4 – з 3 випадками; 5 сімейних осередків сальмонельозу з 2 випадками, 1 – з  4 випадками, 1- з 10 випадками сальмонельозу.
            За 7 місяців 2017 року в м.Рівне, в порівнянні з аналогічним періодом 2016 роком, захворюваність ГКІ зросла в 1,6 раза. Із зареєстрованих 715 випадків ГКІ – 532 зареєстровані серед дітей (74,4%).Найбільш високою є захворюваність серед дітей віком від 1 до 4 років - 348 випадків (48,7%).
           Захворюваність сальмонельозом утримується на високих показниках. За 7 місяців 2017 року зареєстровано 89 випадків сальмонельозу, з них 37  - серед дітей (41,6%). Найбільш вразливою віковою групою є діти від 1 до 4 років -  22 випадки (24,7%). В липні поточного року серед мешканців м.Рівне зареєстровано 32 випадки сальмонельозу – найбільша місячна захворюваність за останні вісім років.
           Основними причинами високої захворюваності сальмонельозом, ГКІ серед населення є вживання недоброякісних  забруднених продуктів харчування, порушення технології приготування страв, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах без належного температурного режиму, недотримання правил особистої гігієни, низька культура виховання населення, що сприяють розповсюдженню кишкових інфекцій.
           З настанням спеки, епідситуація з захворюваності сальмонельозом, ГКІ серед мешканців м.Рівне ускладнюватиметься ще більше. Висока температура повітря сприяє розмноженню  хвороботворних бактерій. Небезпечним є, як велика кількість мікробів, так і їхні токсини, що потрапили до організму з їжею, які викликають нудоту, блювоту, діарею ( пронос) і т.д.
            У зв’язку з неблагополучною епідситуацією в м. Рівне з захворюваністю на ГКІ, мешканцям міста необхідно обов’язково дотримуватися правил профілактики сальмонельозу, ГКІ в літньо-осінній період:    
Як попередити захворювання на сальмонельоз:
-    м'ясо,  птицю, яйця вживати в їжу тільки після термічної обробки;
-    качині і гусячі яйця використовувати тільки в тісто;
-    не годувати сирими курячими яйцями маленьких дітей;
-    кашу або пюре, в які добавляють молоко чи жовтки, необхідно прокип'ятити;
-    для готових та сирих продуктів використовувати окремий посуд, дощечки для нарізування;
-    молоко перед вживанням  кип'ятити, особливо  яке  придбане на стихійних ринках;
-    продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м'ясні салати, молочні продукти та ін.) зберігати в холодильниках при температурі не вище 8°С;
-    дотримуватись правил особистої гігієни, уважно стежити  за гігієною маленьких дітей, мити руки,  по можливості харчуватися в місцях передбачених для цього.


Як попередити захворювання гострими кишковими інфекціями:
         НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.
         НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо). Для пиття та приготування їжі–використовувати воду питну бутильовану або з централізованих джерел водопостачання.
        НЕ допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання.
        НЕ вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі недоброякісності.
        НЕ вживати в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
        При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду рук вода має бути профільтрована і проварена, для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води.
 При купівлі харчових продуктів та напоїв обов’язково звернути увагу на терміни та умови зберігання харчових продуктів. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлений термін.
 При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.
При здійсненні подорожі не рекомендовано брати з собою в дорогу продукти, що швидко псуються (ковбаси, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодження при зберіганні).
 На відпочинку без організованого харчування виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні
продукти, салати тощо). Не готувати продукти з запасом. Приготовлені страви бажано споживати одразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають бути піддані
повторній термічній обробці. Зберігання виготовленої страви без холоду не має перевищувати 2 години.
          При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми – обдати окропом.
          При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском.
          Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мити руки з милом.
Обов’язково мити руки після приходу додому та відвідування туалетів.
           При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Для дітей молодшої вікової групи батькам необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб дитина не споживала незнайомі ягоди та інші продукти невизначеного походження.
  Для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими для цього пляжами.
           У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Не рекомендовано займатись самолікуванням. При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу.
 При тяжкому стані хворого негайно викликати швидку допомогу.

Лікар-епідеміолог відділу епіднагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань
ДУ « Рівненський ОЛЦ МОЗ України»
Ольга РоманчукПодії
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація