Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Алергенні кліщі

Зважаючи на значне поширення алергій невизначеного походження серед людей упродовж останніх років, державною установою «Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» з 2004 року і дотепер систематично здійснюються дослідження побутового пилу на наявність у ньому алергенних кліщів, котрих виявлено понад 130 різновидів.

Наші житла забезпечують їм саму комфортну обстановку: вологість в межах 70-80%, температуру 20-25оС, кисень та поживу. Якщо озброїтися мікроскопом, алергенних кліщів можна визначити на поверхні килимів, подушок з піря, пледів, старих мяких меблів, іграшок тощо.

Кількість цих так званих «домашніх тварин» у квартирі різна. Найбільше їх можна знайти у спальні. Так, у двоспальному ліжку, за підрахунками вчених, “живе” близько двох мільйонів кліщів. Менше — у вітальні і ще менше — у ванній кімнаті.

В 1 грамі пилу може міститися від трьох до 15 тисяч кліщів. Всі ці мільярди невидимих ворогів у осінній період активізуються, тому що кліщі полюбляють сирість, а це осінь - час підвищеної вологості в атмосфері. По друге, основною їжею кліщів є злущений епідерміс людини і мікроскопічні гриби, яких через ту ж вологість багато в наших квартирах.

Щодня кожен із нас втрачає до мільйона мікрочастинок шкіри, навіть чверті цього досить, аби кілька тисяч кліщів були ситі місяць. Поживою кліщів є також шматочки лусочок із пір'я та шкіри птахів, вовни ссавців, шкірки, що залишаються після линьки кліщів, сухі кліщі інших видів, спори грибів та водоростей. Окрім названих харчових субстратів вони охоче споживають різні дрібні рештки зернових домішок та інші мікрочастинки рослинного походження.

На перший погляд кліщі пилу безпечні: на людину не нападають, не кусаються і кров не пють. Однак, у їх хітинових покривах та виділеннях міститься дуже сильний алерген, який змішуючись з домашнім пилом, потрапляє на слизові оболонки людини, викликаючи алергію, що супроводжується такими симптомами, як кон'юнктивіт, нежить, чхання, кашель тощо. Кліщі можуть стати причиною багатьох захворювань, зокрема, різноманітних дерматитів та бронхіальної астми.

Для зниження кількості кліщів домашнього пилу є чимало рекомендацій і більшість з них зводяться до суто гігієнічних аспектів. Щоб позбутися алергічних захворювань, які спричинює побутовий пил, необхідно знищити в приміщенні кліщів, а також видалити усі алергени.

Схильні до алергії люди повинні перебувати в сухих, прохолодних приміщеннях, які добре провітрюються. За можливості потрібно зменшити до мінімуму наявність у помешканнях таких пилонакопичувачів, як килими, мякі меблі, масивні штори, кімнатні квіти, мякі іграшки. Подушки та ковдри з пір’я краще замінити синтетичними, які можна прати в гарячій воді, також бажано не рідше разу в рік здавати їх в хімчистку, напірники — обов'язково кип'ятити. Мякі іграшки бажано зберігати на полицях у шафах, які зачиняються, щоб там не осідав пил. Окрім того, їх можна знезаразитивитримати 6-8 годин на морозі, а потім ретельно випрати.

Смертельно небезпечні для кліщів прямі сонячні промені. Причому під впливом ультрафіолетового випромінювання за дві години відбувається повне розкладання алергенів, що містяться в їхніх екскрементах.

Щоб полегшити стан хворого на алергію рекомендується не влаштовувати склади під ліжками, засклити книжкові полиці, шерстяні речі зберігати в закритих пакетах, кожного дня проводити вологе прибирання з 10-20 відсотковим розчином кухонної солі.

Застосовувати хімічні засоби, що знищують кліщів у квартирах не варто – ефект від них триватиме недовго, до того ж, вони шкідливі для здоров'я; доцільніше використовувати акарициди рослинного походження – ефірні олії кмину, лаванди, полину.

Для того, щоб впевнитись, що ваші оселі є вільними від таких небажаних «співмешканців», доцільно дослідити зразки побутового пилу в паразитологічній лабораторії ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» на наявність алергенних кліщів, що дозволить визначити їх видовий склад, кількість, місця найбільшої концентрації та грамотно спланувати заходи боротьби з ними.

 

 

 Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація