Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Уявні паразитози

Уявні паразитози

Фахівцям лікувального та профілактичного профілю доволі часто доводиться зустрічатися з проблемою надуманих (уявних) арахноентомозів та паразитозів. Як правило, причинами таких звернень до лікарів є зростаюча роль інформаційних технологій та комунікацій (інтернет, ЗМІ тощо) коли громадяни отримують неперевірену, досить часто некоректну, а інколи, й нав’язану заради наживи інформацію стосовно масової ураженості населення паразитами, їх першочергової ролі у патогенезі та етіології всіх захворювань людей, труднощів або взагалі неможливості їх діагностики. Така спотворена інформація може сприяти розвитку масового індукованого психозу або інших нав’язливих станів у осіб зі сприйнятливою психікою. Приблизно в 12% випадків у пацієнтів з уявними арахноентомозами або паразитозами члени їх родин або найближче оточення вірять в існування уявного паразитозу (так звані «розділені ілюзії»).

При спілкуванні з такими пацієнтами відмічається, що вони достатньо вперті, інколи агресивно налаштовані через недовіру до їх розповідей оточуючих людей і лікарів, до яких вони звертались. Це може призводити їх до пошуків вирішення своїх проблем у авторів популярних книг, досить часто псевдонаукового характеру, які безвідповідально і непрофесійно нададуть пацієнту неправдиву інформацію, яка в більшості випадків зводиться до дороговартісного обстеження і завідомо непотрібного лікування, яке може лише нашкодити його здоров’ю.

Такі пацієнти відмовляються звертатись за допомогою до психотерапевтів, які намагаються їх переконати у відсутності паразитів, ефективність антидепресантів достатньо низька. Деякі особи, впадаючи у відчай, намагаються самостійно видалити зі свого тіла неіснуючих паразитів, при цьому наносять собі досить серйозні травми і пошкодження.

Пацієнти з уявними паразитозами досить часто демонструють неіснуючих незрозумілих комах та паразитів, що їх турбують, яких ніхто не бачить, але вони «існують», приносять «паразитів» в посудинах, де завжди визначаються частки епідермісу, волосся, рослинні рештки; вони зазвичай ретельно вивчають свою хворобу, деякі роблять зарисовки, вважаючи, що їх випадок представляє інтерес для науки. Такі пацієнти багаторазово відвідують лікарів різних спеціальностей, інколи, звертаються й до фахівців ветеринарного профілю. Результати паразитологічних та ентомологічних досліджень, які вказують на те, що наданий біоматеріал не є паразитом чи членистоногим і не може викликати захворювання паразитарного характеру, хворих не задовільняють.

Медичний супровід таких пацієнтів з уявними паразитозами є досить проблематичним та потребує комплексного вирішення за участі психотерапевтів, медичних психологів.

При консультаціях пацієнта з уявними паразитозами та арахноентомозами необхідно уважно його вислухати, провести комплексне обстеження, роз’яснити всі нюанси захворювання, які він в себе підозрює, намагатись переконати в неправильності його бачення свого нездужання, максимально коректно запропонувати звернутись до медичного психолога, що допоможе уникнути помилок при наданні медичної допомогиПодії
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація