Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Кремній – роль елемента в життєдіяльності людини

Дії кремнезему належить

велике майбутнє.

 

Л.Пастер

 

Кремній – роль елемента в життєдіяльності людини.

 

Кремній другий за поширеністю ( після кисню ) елемент на Землі.

З ним пов'язують значний період розвитку людства - кам'яний вік, вік кремнієвих знарядь праці.

Здавалося б, кремній у різних його видах – піску, гірського кришталю, опалу, скла, просто кремінного каміння – речовина, інертна по відношенню до організму. Просто після знайомства з результатами вивчення ролі елемента в життєдіяльності тварин і людини це уявлення зразу ж змінюється. Досліди на тваринах показали, що дефіцит кремнію в організмі викликає низку серйозних порушень.

У курчат  пригнічується ріст, вони погано оперюються, у них не роговіють дзьоби, змінюється колір гребінчика і навіть колір м'яса; у щурів деформується скелет, порушується пігментація.

Старіння теж характеризується зниженням вмісту кремнію в багатьох тканинах – кістках, судинах, шкірі.

Кремній в організмі всюдисущий, та особливо багато його в сполучній тканині. Цей елемент взаємодіє з колагеном, фібрилярним білком, який є основою скелету. А рослинам ( на кремній особливо багаті папоротники, хвощі, осоки, злаки ) він забезпечує стійкість стебла.

В.І.Вернадський вважав, що, поза всяким сумнівом, жоден живий організм не може існувати без кремнію. Цей елемент утворює ряд сполук, аналогічних до сполук вуглецю, його сусіда по четвертій групі періодичної системи елементів Д.І.Мендєлєєва. Саме ця здібність дозволила письменникам – фантастам створити низку творів про « кремінне » життя, хоча вчені вважають, що існування кремнієвих істот у сонячній системі досить сумнівне.

Історики медицини пишуть, що спроба використати кремнієві сполуки як ліки належить Парацельсу, і що вони рекомендовані при захворюваннях нирок, сечового міхура та нервових розладах, а також при набряках і затримці молока.

Подрібнений, розтертий кремнезем виявився активно діючою на організм речовиною, і цей елемент введено до гомеопатичної фармакопеї.

Чимало людей відчули на собі цілющу дію кремнію при вживанні питної води, настояної на кремнії, очищеної і активованої.

Ще в давнину кремнієм викладували дно і внутрішню поверхню криниць, так як було помічено, що люди, які вживають воду з таких криниць, менше хворіють, і така вода незвичайно прозора, смачна, лікувальна. При взаємодії з водою кремінь міняє її властивості.

Науковці і медики вважають, що кремній є значним активатором води і має бактерицидні властивості. Вода не псується, довго зберігається, очищується.

Кремнієва вода готується дуже просто. Для постійного і тривалого примінення краще настоювати природний мінерал кремнію – чорний камінь, який збирають на березі Чорного моря.

Взагалі, мінерал кремній – чорний, білий, темно – синій або світлий – дуже часто зустрічається в природі. Потрібно опустити кремній ( добре помитий і подрібнений ) в скляну чи емальовану посудину з сирою чи кип'яченою водою. Кількість кремнію повинна буди із розрахунку 1 г. на літрову банку. Посудину накрити марлевою серветкою і поставити її в кімнаті, захистивши від попадання сонячного проміння. Через 2-3 дні кремнієвою водою можна вмиватися, полоскати горло, змазувати рани.

Концентрація кремнію в такій воді досягає 17-20 мг/л. Здорові люди таку воду можуть вживати без обмежень.

Хворим таку воду можна пити в певний час та встановленими дозами, настоювати її потрібно довше, 5-7 днів, концентрація кремнію тоді в воді досягає 25 мг/л

Дія активованої води на організм має широкий спектр лікувальних ефектів: збільшує сечовиділення ( лікуючи гіпертонію ), справляє протизапальну дію, активізує імунну систему, знижує вміст холестерину в крові, регулює мінеральний обмін, зменшує рівень цукру в крові, лікує трофічні язви, опіки, дисбактеріоз кишечника, полоскання нею рота після чищення зубів запобігає карієсу, парадонтозу.

Нею корисно поливати квіти, городні культури ( помідори, огірки ), плодові дерева. Квіти краще зберігати в посудині, де знаходяться камінці кремнію, термін їх зберігання різко зростає. В акваріумі камінь попереджує цвітіння води.

У питній воді на території Рівненської області вміст кремнію коливається від 1,5 мг/л в Млинівському районі; 7 мг/л в Дубенському, Зарічненському районах та 9,2 мг/л в Сарненському районі. Потрібно знати, що кремній в організмі при його нестачі замінюється кальцієм, і тоді інтенсивно проходять кальцинування різних органів.

Але тонкощі дії кремнію на організм далеко ще не розгадані, вчені продовжують вивчати, досліджувати вплив кремнію на організм.

У Китаї видано патент на «таблетки довголіття». Перелік та дозування інгредієнтів, що входять до препарату, зберігають у таємниці, але відомо, що один з них – кремній. І я вірю, що кремній справді – таки може бути одним із найважливіших факторів довголіття.

Концентрації кремнію у питній воді та воді водойм Рівненщини наводяться нижче.

Назва

районів

Об'єкт дослідження

Концентрація мг/л

1

Березнівський

Питна вода

4,0

р.Случ

4,7

2

Володимирецький

Питна вода

3,0

р.Случ

4,7

3

Гощанський

Питна вода

3,6

4

Дубенський

Питна вода

7,9

Криниці

4,9

5

Зарічненський

Питна вода

7,2

р.Стир

6,1

оз.Нобель

5,6

6

Здолбунівський

Питна вода

5,1

7

Корецький

Питна вода

8

Костопільський

Питна вода

2,5

9

Млинівський

Питна вода

1,5

10

Острозький

Питна вода

2,1

11

Радивилівський

Питна вода

2,4

12

Рівненський

Питна вода

3,9

13

Рокитнівський

Питна вода

Менше 1,5

14

Сарненський

Питна вода

9,2

р.Горинь

3,6

15

м.Рівне

Питна вода

Насосні: І площадка

5,5

ІІІ площадка

6,7

Боярка

6,0

Київська

6,6

Артсвердловини відомчих водопроводів

Від 0 до 8,1Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація