Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  
Чума і ХХІ століття

Чума — одна з найдавніших хвороб, яка лютувала у різних регіонах планети. Збудник чуми в природі циркулює в популяціях гризунів, серед яких передається переважно блохами. Цей механізм надійно спрацьовував мільйони років. Природні вогнища чуми існували у всіх частинах світу, окрім Австралії, де зустрічаються степові, напівпустельні і пустельні ландшафти. В історії людства відомі дві спустошливі пандемії — VІ та ХІV століття. Остання розпочалась в Криму під час осади татарами Феодосії і звідти поширилась спочатку до Константинополя (Стамбул) і далі майже по всій Європі. “Чорна смерть”, як прозвали її сучасники, за різними підрахунками забрала від 50 до 100 млн. життів, тобто до половини мешканців, а деякі місцевості вимерли повністю.

Чума у людей найчастіше проявляється в бубонній формі, коли збудник (бактерія) після покусу блохи потрапляє в кров і врешті — решт до лімфатичних вузлів, де через кілька днів (до 6) розвивається специфічне запалення. Воно майже завжди супроводжується тяжкою інтоксикацією з високою (до 40 і вище градусів) температурою і різким болем у ділянці ураженого лімфатичного вузла. Однак бубонна форма — навіть без лікування — нерідко закінчується одужанням. Такий хворий (звісно, якщо немає бліх) для оточуючих і медперсоналу незаразний. Проте може бути і інший варіант: збуднику вдається прорватись через запалений лімфовузел далі, він швидко розмножується в крові, виникає сепсис і запалення в різних органах в тому числі і в легенях. Розвивається так звана чумна пневмонія, при якій виділяється дуже багато мокроти (літри!) і сильний кашель. Такі хворі для оточуючих надзвичайно небезпечні, адже зараження відбувається легко і просто, повітряним шляхом — як при грипі.

Епідемії і спалахи чуми відбувались аж до середини ХХ століття, коли розпочалась ера антибіотиків, до яких бактерія чуми виявилась дуже чутливою. До того ж були розроблені високоефективні вакцини, які давали надійний імунітет. Самі природні вогнища були добре вивчені й визначено комплекс протиепідемічних та протиепізоотичних заходів. В результаті захворюваність людей зменшилась в десятки разів. Крім того, значно зменшилась площа природних вогнищ і їх активність.

Проте повністю побороти чуму не вдалось і в найближчі десятиліття не вдасться: адже ліквідувати чуму — значить ліквідувати або майже ліквідувати гризунів або перенощиків (бліх). Взагалі природні вогнища чуми зустрічаються в різних регіонах Азії (Китай, Монголія, Росія, країни Середньої Азії, Кавказ, Середній Схід, Індія, Пакистан), Північної (США) та Південної (Перу, Болівія) Америки, Африки. Однак за останні три десятиліття центр захворюваності змістився до Африки. За даними ВООЗ, основну захворюваність людей “дають” три країни: Танзанія, Мадагаскар, а також Перу.

Мадагаскар і справді острів чудес, там є на що подивитись, та й клімат прекрасний. Саме тому в останні 10-20 років кількість туристів на острові зростає на очах, що в умовах епідемії чуми різко збільшує загрозу її занесення насамперед в країни Європи та США. Тим більше, що значна кількість хворих — це хворі на легеневу форму. За даними ВООЗ на 25.10.2017 року зареєстровано 1192 хворих, з яких 124 померли. Звичайно, ВООЗ надає необхідну допомогу — насамперед, антибіотиками, і через певний час епідемію буде локалізовано. Але поки що загроза поширення залишається, так що з візитом до Мадагаскару, якщо хто надумав, доведеться почекати.

Звісно, і в нашій області проводиться певна робота щодо своєчасного виявлення хворих та проведення необхідних протиепідемічних заходів. І не у зв'язку з Мадагаскаром, а планово, щороку. Зокрема, підготовка медпрацівників з питань клініки, ранньої діагностики, лікування і профілактики чуми, використання засобів особистого захисту і т.п. В лікувально-профілактичних закладах є так звані оперативні плани на випадок епідускладнень, а на кожній адміністративній території — плани перепрофілювання під госпітальну базу в разі виявлення хворих особливо небезпечними інфекціями, зокрема і чумою. Та будемо сподіватись, що все буде гаразд.Події
06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19

02-06-2020
Майбутнім фахівцям та експертам у сфері охорони громадського здоров’я!

01-06-2020
Радіаційний фон в травні 2020 року на території Рівненської області


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація