Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Вірусологічний моніторинг за ентеровірусами

Сертифікація України, як держави вільної від поліомієліту, неможлива без якісного спостереження за випадками гострих в`ялих паралічів (ГВП) у дітей віком до 15 років, та їх вірусологічного обстеження.

 У 2017 році в Рівненській області було виявлено  9 хворих з гострими в´ялими паралічами (ГВП): у Березнівському районі (2), Гощанському (2), Корецькому (2), Сарненському (1), Млинівському (1), м. Рівне (1), показник захворюваності на 100 тисяч дітей у віці до 15 років становив 3,4, що є задовільним індикатором «чутливості» системи епідеміологічного нагляду за поліомієлітом. Усі відібрані зразки були вчасно направлені в Національну лабораторію з діагностики поліомієліту. При вірусологічному обстеженні хворих з явищами ГВП ентеровіруси не були виділені. Проте, через недостатній рівень охоплення щепленнями дітей проти поліомієліту, в області продовжують реєструватися випадки ГВП, що віднесені до «гарячих». Із загального числа  виявлених ГВП не були щеплені проти поліомієліту 4 хворих, ці випадки віднесені до «гарячих».

Для порівняння у 2016 році в області було зареєстровано 12 випадків ГВП (показник склав 5,2 на 100 тисяч дітей до 15 років) , з них у однієї дитини з Сарненського району були виділені поліовіруси (Р3 вакцинний). У 2015 році при обстеженні 7 випадків ГВП (які були зареєстровані у Рівненській області), вірусологічною лабораторією ДЗ “УЦКМЗ МОЗ” було виділено 15 штамів вірусів поліомієліту від 3-х дітей (суміші Р1+Р2+Р3 вакцинні), з них 2 випадки ГВП були віднесені до “гарячих” (Дубровицький, Рівненський райони).

У 2017 році серед 42 обстежених контактних у вогнищах ГВП, у 2 дітей виявлено поліовірус 1 типу вакцинний (Млинівський район). У 2016 році лабораторно було обстежено 117 контактних в 12-ти вогнищах ГВП, позитивних не виявлено.

Для забезпечення оцінки епідемічної ситуації щодо поліомієліту в області також проводиться лабораторна діагностика захворювань, етіологія яких може бути пов'язана з ентеровірусами. У 2017 році  на ентеровіруси було обстежено 144 хворих з симптомами нейроінфекції, екзантемними захворюваннями, гастроентероколітами, серед них у 12-ти (8,3%) виявлено неполіомієлітний ентеровірус. У 2016 році серед обстежених таких хворих у 2-х (1,3%) дітей з Радивилівського району було виділено поліовірус Р3 вакцинний.

В Рівненській області також проводяться додаткові види епіднагляду за поліомієлітом. У 2017 році при дослідженні 325 проб стічної води (135 господарсько-побутової та 190 з інфекційних стаціонарів) виявлено 7 (2,2%) позитивних проб, в тому числі аденовірус виділено у 4-х пробах (у стічній воді інфекційного відділення Рівненської ЦРЛ, Корецької ЦРЛ, Березнівської ЦРЛ, господарсько-побутових стоків м.Дубно), неполіомієлітний ентеровірус – у 3-х пробах (у стічній воді інфекційного відділення Рівненської ЦРЛ, господарсько-побутових стоків м.Дубно та м.Костопіль).

      У 2017 році при вірусологічному дослідженні на ентеровіруси (з профілактичною метою) 107 проб від здорових дітей ДДУ позитивних проб не виявлено. У 2016 році при обстеженні з профілактичною метою 107 дітей ДДУ та шкіл-інтернатів, поліовірус Р2+Р3 вакцинний виділено у дитини 2010 року народження  Чудельської школи-інтернату Сарненського р-ну та у дитини 2011 року народження смт Володимирець.

 Стан напруги імунітету до вірусів поліомієліту у 2017 році вивчався у 104 здорових осіб з Дубенського, Млинівського, Березнівського районів та м. Вараш. Серед них виявлено серонегативних до вірусів поліомієліту 1типу -2 (1,9%), 3 типу-9 (8,6%) осіб.

Отже, враховуючи результати вірусологічних досліджень, з метою забезпечення вірусологічного моніторингу ентеровірусів, в т.ч. поліовірусів, в області необхідно звернути увагу на повне виявлення хворих дітей з явищами ГВП (в тому числі хворих поперечним мієлітом, з пухлинами спинного мозку, периферичною нейропатією, системними захворюваннями порушення метаболізму, паралічами невстановленої етіології) їх своєчасне вірусологічне та серологічне обстеження.

Зав. вірусологічної лабораторії                                               Хоронжевська І.С.

 

 

 

 Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація