Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  
Вірусологічний моніторинг за ентеровірусами

Сертифікація України, як держави вільної від поліомієліту, неможлива без якісного спостереження за випадками гострих в`ялих паралічів (ГВП) у дітей віком до 15 років, та їх вірусологічного обстеження.

 У 2017 році в Рівненській області було виявлено  9 хворих з гострими в´ялими паралічами (ГВП): у Березнівському районі (2), Гощанському (2), Корецькому (2), Сарненському (1), Млинівському (1), м. Рівне (1), показник захворюваності на 100 тисяч дітей у віці до 15 років становив 3,4, що є задовільним індикатором «чутливості» системи епідеміологічного нагляду за поліомієлітом. Усі відібрані зразки були вчасно направлені в Національну лабораторію з діагностики поліомієліту. При вірусологічному обстеженні хворих з явищами ГВП ентеровіруси не були виділені. Проте, через недостатній рівень охоплення щепленнями дітей проти поліомієліту, в області продовжують реєструватися випадки ГВП, що віднесені до «гарячих». Із загального числа  виявлених ГВП не були щеплені проти поліомієліту 4 хворих, ці випадки віднесені до «гарячих».

Для порівняння у 2016 році в області було зареєстровано 12 випадків ГВП (показник склав 5,2 на 100 тисяч дітей до 15 років) , з них у однієї дитини з Сарненського району були виділені поліовіруси (Р3 вакцинний). У 2015 році при обстеженні 7 випадків ГВП (які були зареєстровані у Рівненській області), вірусологічною лабораторією ДЗ “УЦКМЗ МОЗ” було виділено 15 штамів вірусів поліомієліту від 3-х дітей (суміші Р1+Р2+Р3 вакцинні), з них 2 випадки ГВП були віднесені до “гарячих” (Дубровицький, Рівненський райони).

У 2017 році серед 42 обстежених контактних у вогнищах ГВП, у 2 дітей виявлено поліовірус 1 типу вакцинний (Млинівський район). У 2016 році лабораторно було обстежено 117 контактних в 12-ти вогнищах ГВП, позитивних не виявлено.

Для забезпечення оцінки епідемічної ситуації щодо поліомієліту в області також проводиться лабораторна діагностика захворювань, етіологія яких може бути пов'язана з ентеровірусами. У 2017 році  на ентеровіруси було обстежено 144 хворих з симптомами нейроінфекції, екзантемними захворюваннями, гастроентероколітами, серед них у 12-ти (8,3%) виявлено неполіомієлітний ентеровірус. У 2016 році серед обстежених таких хворих у 2-х (1,3%) дітей з Радивилівського району було виділено поліовірус Р3 вакцинний.

В Рівненській області також проводяться додаткові види епіднагляду за поліомієлітом. У 2017 році при дослідженні 325 проб стічної води (135 господарсько-побутової та 190 з інфекційних стаціонарів) виявлено 7 (2,2%) позитивних проб, в тому числі аденовірус виділено у 4-х пробах (у стічній воді інфекційного відділення Рівненської ЦРЛ, Корецької ЦРЛ, Березнівської ЦРЛ, господарсько-побутових стоків м.Дубно), неполіомієлітний ентеровірус – у 3-х пробах (у стічній воді інфекційного відділення Рівненської ЦРЛ, господарсько-побутових стоків м.Дубно та м.Костопіль).

      У 2017 році при вірусологічному дослідженні на ентеровіруси (з профілактичною метою) 107 проб від здорових дітей ДДУ позитивних проб не виявлено. У 2016 році при обстеженні з профілактичною метою 107 дітей ДДУ та шкіл-інтернатів, поліовірус Р2+Р3 вакцинний виділено у дитини 2010 року народження  Чудельської школи-інтернату Сарненського р-ну та у дитини 2011 року народження смт Володимирець.

 Стан напруги імунітету до вірусів поліомієліту у 2017 році вивчався у 104 здорових осіб з Дубенського, Млинівського, Березнівського районів та м. Вараш. Серед них виявлено серонегативних до вірусів поліомієліту 1типу -2 (1,9%), 3 типу-9 (8,6%) осіб.

Отже, враховуючи результати вірусологічних досліджень, з метою забезпечення вірусологічного моніторингу ентеровірусів, в т.ч. поліовірусів, в області необхідно звернути увагу на повне виявлення хворих дітей з явищами ГВП (в тому числі хворих поперечним мієлітом, з пухлинами спинного мозку, периферичною нейропатією, системними захворюваннями порушення метаболізму, паралічами невстановленої етіології) їх своєчасне вірусологічне та серологічне обстеження.

Зав. вірусологічної лабораторії                                               Хоронжевська І.С.

 

 

 

 Події
06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19

02-06-2020
Майбутнім фахівцям та експертам у сфері охорони громадського здоров’я!

01-06-2020
Радіаційний фон в травні 2020 року на території Рівненської області


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація