Епізоотична ситуація зі сказу у Рівненській області.
Всім відомо, що зараження людини сказом відбувається при укусах або потраплянні в організм людини слини тварини хворої на сказ. Якщо одразу після контакту з потенційним носієм вірусу вжити всіх профілактичних заходів можна запобігти виникнення захворювання на сказ у людини. Хвороба у людей найчастіше пов'язана з пізнім зверненням укушених осіб за медичною допомогою, з порушенням режиму проходження курсу щеплень чи незавершенням антирабічного лікування. Більшість людей, які захворіли після контакту з хворою твариною, не зверталися до лікувальних закладів.
За 4 місяці 2018 року епізоотична ситуація зі сказу в Рівненській області залишається неблагополучною. Зареєстровано 19 тварин, в яких підтвердився сказ. Серед тварин сказом захворіли: 7 лисиць, 1 кіт, 10 собак, 1 вовк. Хворі на сказ тварини виявлені у Володимирецькому, Зарічненському, Рівненському, Корецькому, Радивилівському, Здолбунівському, Гощанському, Дубенському районах.
За медичною допомогою з приводу покусів (ослинення) звернулося 905 жителів області. З поміж осіб, які звернулися за антирабічною допомогою - 57 потерпіли від покусів або контакту з хворими на сказ тваринами.
Антирабічне лікування призначено 194 особам, або 21,4 % від тих, що звернулися.
Сказ — особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке захворювання, яке без належного лікування неминуче закінчується смертю.
Щоб не заразитися сказом, слід виконувати такі правила:
- Утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами.
- Виконувати правила утримання домашніх тварин та поводження з ними.
- Доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих власних тварин або їх трупи у разі, якщо тварина загинула, для проведення лабораторного дослідження.
- Не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликати ветеринарного лікаря.
- Не знімати шкуру з трупів диких тварин при їх знаходженні.
- В разі покусу твариною слід з’ясувати ім’я, адресу, контактний телефон її господаря. Це допоможе уникнути щеплень проти сказу, оскільки за твариною можна встановити ветеринарний нагляд (протягом 15 днів).
- Рани від укусів, подряпини, місця ослинення потрібно негайно ретельно промити під проточною водою з господарським милом, обробити краї пошкоджень 70-градусним спиртом або 5% йодом, накласти асептичну пов’язку.
- В цей же день слід звернутися до травматологічного пункту, який працює цілодобово або до лікувального закладу.
- Щорічно щеплювати проти сказу домашніх тварин.
Пам’ятайте, що єдиною гарантією запобігання виникненню цієї смертельної хвороби при контакті з хворою твариною на сказ є своєчасне звернення за медичною допомогою і в повному обсязі проходження курсу антирабічного лікування.
Лікар-епідеміолог відділення ОНІ В.І.Томицька
|