Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Глобальна стратегія сектора охорони здоров'я ВООЗ щодо вірусного гепатиту

Сьогодні більше 90% людей з гепатитом С можуть бути повністю вилікувані від вірусу протягом 3-6 місяців. За допомогою належного лікування гепатиту В і С і вакцинації проти гепатиту В можна запобігти розвитку цирозу і раку печінки.     

Перша Глобальна стратегія сектора охорони здоров'я ВООЗ  щодо вірусного гепатиту на 2016- 2021 роки була  схвалена на 69 сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я в травні 2016 р. Ця стратегія містить перші в історії глобальні цілі щодо вірусного гепатиту. Вони включають зменшення на 30% кількості нових випадків гепатиту В і С і зниження на 10% смертності до 2020 року та забезпечення тестування 90% і лікування 80% людей з гепатитами В і С до 2030 року.

На 66 сесії  Європейського регіонального комітету ВООЗ у вересні 2016 р. було прийнято «План дій сектора охорони здоров'я по боротьбі з вірусними гепатитами в Європейському регіоні ВООЗ». Загальна мета Плану дій - до 2030 року  домогтися елімінації вірусного гепатиту як загрози громадському здоров'ю в Європейському регіоні шляхом зниження захворюваності і смертності, викликаної вірусними гепатитами і пов'язаними з ними ускладненнями, і забезпечення справедливого доступу до рекомендованих послуг з профілактики, тестування, догляду та лікування для всіх людей.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), близько  325 мільйонів людей у світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B (HBV) або вірусом гепатиту C (HCV).

В "Глобальній доповіді ВООЗ про гепатит 2017 г." (WHO Globalhepatitisreport 2017) відзначається, що переважна більшість цих людей не мають доступу до необхідного для порятунку життя тестування та лікування. В результаті мільйони людей перебувають під загрозою повільного розвитку хронічної хвороби печінки, раку і смерті. Щонайменше 60% випадків раку печінки пов'язані з пізнім тестуванням і лікуванням вірусних гепатитів В і С. Низький  показник охоплення тестуванням і лікуванням  є найважливішим недоліком, який необхідно вирішити для досягнення глобальних цілей ліквідації  вірусних гепатитів до 2030 року. Нові дані про гепатит свідчать про необхідність негайних глобальних дій (http://origin.who.int/mediacentre/news/releases/2017/global-hepatitis-report/ru.

Генеральний директор ВООЗ доктор Маргарет Чен  заявила, що  в даний час вірусний гепатит визнається однією з основних проблем громадської охорони здоров'я, що вимагає невідкладних дій.  Існують вакцини і ліки для боротьби з гепатитом, і ВООЗ сповнена рішучості сприяти тому, щоб ці медпрепарати  стали доступні всім тим, хто  їх  потребує.

У  світі щороку реєструється близько  1,34 мільйона випадків смерті від вірусного гепатиту. Це число можна порівняти з числом випадків смерті від туберкульозу і ВІЛ. Але якщо смертність від туберкульозу та ВІЛ у світі  знижується, то число випадків смерті від гепатиту зростає. Щороку  близько 1,75 мільйона чоловік заражаються вірусом гепатиту С, а загальне число людей, що живуть з гепатитом C, досягло 71 мільйона чоловік.

Поряд з тим, що загальна смертність від гепатиту зростає, число нових інфекцій  гепатитом В  зменшується завдяки розширенню охоплення вакцинацією проти гепатиту В серед дітей: 84% дітей, народжених в світі в 2015 році, отримали 3 рекомендовані дози вакцини проти гепатиту B.

Разом з тим, за оцінками ВООЗ , в 2015 році  257 мільйонів чоловік, в основному дорослих людей, народжених до впровадження вакцини проти гепатиту В, жили з хронічною інфекцією гепатиту B.

Рівні поширеності гепатиту B широко варіюються між регіонами ВООЗ, а основний тягар припадає на Регіон Африки і Регіон Західної частині Тихого океану, де інфіковані6,2% населення (115 мільйонів. В Європейському  регіоні цей показник становить 1,6% населення (15 мільйонів).В умовах високої поширеності даної інфекції основним шляхом поширення вірусу гепатиту B є передача від матері дитині. Найбільш ефективною стратегією профілактики інфікування вірусом гепатиту B є імунізація.
Гепатит C зустрічається по всьому світу. Найбільш пораженими  регіонами є Центральна і Східна Азія, Північна і Західна Африка, де більшість випадків інфікування пов'язані з використанням небезпечних методів проведення ін'єкцій та інших медичних процедур. В Європейському  регіоні інфіковані  вірусом гепатиту С  1,5% населення (14 мільйонів).

Епідемії гепатиту С, пов'язані із застосуванням ін'єкційних наркотиків, відзначаються у всіх регіонах. Згідно з наявними оцінками, близько 67% осіб,  які  застосовують  ін'єкційні наркотики, інфіковані вірусним гепатитом С.

Комплексні стратегії з профілактики вірусу гепатиту В і вірусу гепатиту С повинні передбачати забезпечення безпеки продуктів крові, дотримання практики безпечних ін'єкцій, надання послуг зі зменшення шкоди для споживачів ін'єкційних наркотиків та заохочення практики безпечного сексу.


Гепатит D передається через контакт із зараженою кров'ю. Інфікуванню схильні тільки особи, які вже інфіковані вірусом гепатиту В, в зв'язку з чим його
можна запобігти за допомогою вакцинації від вірусу гепатиту В та інших заходів профілактики.

Вірусні гепатити A і E передається через їжу і воду та контактним способом через забруднені руки. В спільнотах, де відсутні безпечні джерела води і склалися незадовільні санітарно-гігієнічні умови, можуть виникати гострі спалаху даних захворювань. Однак вони не призводять до хронічних інфекцій і хронічних захворювань печінки, і специфічні методи лікування відсутні. Заходи профілактики гепатитів А та Е включають поліпшення санітарно -гігієнічних умов, забезпечення безпеки харчових продуктів і проведення вакцинації.

На сьогодні вакцини проти  вірусу гепатиту С не існує, а доступ до лікування гепатиту В і С  все ще недостатній.

У доповіді наголошується, що в 2015 році  у світі було діагностовано лише 9% всіх  випадків інфекції гепатиту В і 20% всіх інфекцій гепатиту С. Ще менша частка (8%) людей, у яких було діагностовано гепатит В (1,7 мільйона чоловік), отримували лікування, і лише 7% людей, у яких було діагностовано гепатит С (1,1 мільйона чоловік) почали отримувати радикальне лікування.

Тому розроблена ВООЗ "Глобальна стратегія сектора охорони здоров'я щодо вірусного гепатиту" спрямована на забезпечення тестування 90% і лікування 80% людей з HBV і HCV до 2030 року.

У разі інфекції гепатиту В необхідно довічне лікування, і в даний час ВООЗ рекомендує препарат тенофовір, який вже широко використовується при лікуванні ВІЛ.

Гепатит C можна виліковувати відносно швидко завдяки використанню високоефективних противірусних препаратів прямої дії.

ВООЗ наголошує, що сьогодні є безпрецедентні можливості для  прийняття заходів по попередженню  вірусних гепатитів.

Мета покласти край епідеміям гепатиту, що представляє серйозну загрозу для здоров'я населення, реально досяжна за допомогою тих засобів і методів, які
є в даний час і знаходяться в стадії розробки.

 Існують сприятливі можливості для посилення і розширення заходів боротьби шляхом інвестування коштів в п'ять основних областей діяльності:

1. Вакцини. Існують ефективні вакцини для профілактики вірусного гепатиту A, B і E, при цьому в ряді країн вже здійснюються широкомасштабні і доступні за вартістю програми вакцинації дітей від вірусу гепатиту В;

2. Попередження передачі вірусу гепатиту В від матері дитині.  Найважливішою заходом попередження передачі вірусу гепатиту В від матері дитині є своєчасне введення дози вакцини від вірусу гепатиту В при народженні, причому ефективність цього заходу можна посилити шляхом проведення допологового тестування і застосування антивірусних препаратів;


3. Забезпечення безпеки ін'єкцій, крові і хірургічних втручань . Передачу вірусного гепатиту B і C в установах охорони здоров'я можна виключити шляхом суворого дотримання універсальних заходів безпеки при проведенні всіх інвазивних медичних процедур, посилення заходів безпеки при проведенні ін'єкцій і забезпечення безпечних поставок продуктів крові;

4 . Зменшення шкоди для споживачів ін'єкційних наркотиків. Забезпечення доступу до стерильного ін'єкційного обладнання та ефективних методів лікування наркотичної залежності може сприяти попередженню епідемій вірусного гепатиту В і С серед споживачів ін'єкційних наркотиків і боротьби з ними в рамках комплексного пакету заходів втручання для профілактики, лікування і догляду в зв'язку з ВІЛ, вірусним гепатитом і іншими  інфекціями, які передаються з кров׳ю серед споживачів ін'єкційних наркотиків;
5.Лікування . Нові пероральні лікарські засоби і лікувальні схеми, які добре переносяться особами з хронічним гепатитом С, можуть забезпечувати повне лікування більш ніж в 90% випадків. Є також можливості ефективного лікування осіб з хронічною інфекцією, викликаної вірусом гепатиту B, хоча для більшості хворих таке лікування необхідно проводити протягом усього життя.

Однак щоб виявити хворобу потрібно забезпечити  доступне лабораторне тестування.

Доктор Готфрід Хірншалл (Gottfried Hirnschall), директор Департаменту ВООЗ з ВІЛ та Глобальної програми по гепатиту зазначає, що ми все ще перебуваємо на ранній стадії реагування на вірусний гепатит, але подальші дії представляються потенційно успішними. Зростає число країн, в яких люди з гепатитом отримують доступ до необхідних їм послуг, діагностичний тест коштує менше 1 долара США, а курс лікування гепатиту C може коштувати менше 200 доларів США. Але дані однозначно свідчать про необхідність негайних дій для заповнення  прогалин в області тестування і лікування.

В "Глобальній доповіді ВООЗ про гепатит 2017 г." продемонстровано, що, незважаючи на проблеми,  в деяких  країнах  роблять успішні кроки для розширення послуг щодо гепатиту.

  Наприклад, у Китаї в 2015 р забезпечений високий рівень охоплення (96%) дозою вакцини проти HBV, що надається своєчасно при народженні дитини, і досягнута мета в області боротьби з гепатитом B - рівень його поширеності серед дітей у віці до 5 років знизився до менше 1%.

У Монголії поліпшені показники лікування гепатиту - кошти для лікування HBV і HCV включені до Національної системи медичного страхування, яка охоплює 98% населення країни. З нагоди успішних дій  з боротьби з вірусними гепатитами   ВООЗ  і уряд Монголії проведуть серію заходів в Улан-Баторі, Монголія, в ознаменування Всесвітнього дня боротьби з гепатитами 2018 року. У заходах візьмуть участь високопоставлені лідери, адвокати та представники пацієнтів з глобальних, регіональних і національних організацій, в яких будуть висвітлені інноваційні рішення та партнерські відносини, необхідні для розширення послуг з тестування гепатиту і лікування, а також для відзначення  досвіду країни в області глобальної відповіді на гепатит.

В Єгипті конкуренція з препаратами-генериками призвела до зниження ціни на тримісячний курс лікування гепатиту C з 900 доларів США в 2015 році  до менш 200 доларів США в 2016 році.

У Пакистані цей же курс лікування  гепатиту С коштує в даний час всього лише 100 доларів США.

Покращення доступу до лікування гепатиту С сприяв той факт,що в кінці березня 2017 р. ВООЗ перекваліфікувала софосбувір, що є генеричною активною  фармацевтичною  субстанцією. Цей крок дозволив  більшій кількості країн виробляти доступні за вартістю ліки для лікування гепатиту С.

Таким чином, своєчасне тестування і лікування вірусних гепатитів В і С, а також вакцинація проти гепатиту В, можуть врятувати життя.

ВООЗ  на своєму сайті опублікувала   10  тверджень, які потрібно знати усім людям про вірусний гепатит (http://www.who.int/who-campaigns/world-hepatitis-day/2018).

1.Вірусний гепатит B і C – це серйозні проблеми зі здоров׳ям.

2. Вірусні гепатити В і С є корінними причинами раку печінки.

3.Своєчасне тестування і лікування вірусних гепатитів В і С можуть врятувати життя.

4.Вірусний гепатит викликає виснажливі захворювання, а також створює величезний економічний  тягар для сімей.

5.Вірусний гепатит став основним вбивцею через відсутність глобальної уваги.

6.За останні 15 років все більше і більше людей помирають від вірусного гепатиту.

7.У той же час люди заражаються гепатитом.

8.Гепатит вражає найбільш вразливих.

9.Гепатитам  можна запобігти, діагностувати, лікувати і навіть вилікувати.

10.Ви  можете допомогти  ліквідувати гепатит.

Отже, сьогодні більше 90% людей з гепатитом С можуть бути повністю вилікувані від вірусу протягом 3-6 місяців. За допомогою належного лікування гепатиту В і С і вакцинації проти гепатиту В можна запобігти розвитку цирозу і раку печінки.     

 В Рівненській області показники захворюваності гепатитами за 2011-2017 роки свідчать, що захворюваність на гепатит А поступово зростала з 1,48 на 100 тисяч населення у 2011 році до 9,22 у 2017 році.  У 1 півріччі 2018 року  захворюваність на вірусний гепатит  А  становила 2,58 (30 випадків) проти 2,41 за аналогічний період минулого року.  Показники захворюваності на гострий гепатит С (ГГС) залишаються майже на одному рівні (0,7-0,95, тобто щороку  реєструвалось від 5 до 20 випадків ГГС). У 1 півріччі 2018 року  захворюваність на гострий вірусний гепатит С становила 0,78 (9 випадків) проти 0,52 за аналогічний період минулого року.   

    За цей період зросла захворюваність гострим гепатитом В, якщо в 2011 році в області було зареєстровано 56 хворих гострим ГВ (показник 4,87), то в 2017 році було зареєстровано 61 випадків (показник 5,3). У 1 півріччі 2018 року виявлено 19 випадків  гострого гепатиту В, показник- 1,64 проти 2,41 за аналогічний період минулого року.   

  Що стосується захворюваності на хронічні вірусні гепатити, то показники захворюваності поступово зростають. Так захворюваність на хронічний вірусний гепатит В зросла на 60% з 1, 56 на 100 тисяч населення у 2011 році (18 випадків) до 2,51 у 2016 році, у 2017 році виявлено 36 випадків хронічного гепатиту В (3,1). У 1 півріччі 2018 року зареєстровано 13 випадків хронічного ГВ, показник- 1,12 проти 1,03 за аналогічний період минулого року.   

А захворюваність на хронічний гепатит С в області зросла більше як в 2 рази з 6,26 (72 випадки)  у 2011 році до 13,21 (153 випадки)  у 2016 році, у 2017 році було виявлено 118 випадків хронічного гепатиту С, показник 9,6.  У 1 півріччі  2018 року захворюваність на хронічний гепатит С становить 3,36 (39 випадки)  проти 5,0 за аналогічний період 2017 року.

 Державна установа “Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України” забезпечує доступ до тестування на вірусні гепатити населення області. 

У складі Державної установи “Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України” функціонує  вірусологічна лабораторія, яка проводить  сучасні дослідження на  вірусні гепатити А, В, С методами  ІФА і ПЛР. В лабораторії безоплатно проводять дослідження на вірусні гепатити контактним особам з вогнищ гострих і хронічних гепатитів В і С та гепатиту А, а також дітям, які народжені від матерів-носіїв вірусів гепатитів В і С.  Також  проводяться  дослідження  методом ІФА і ПЛР на платній основі для всіх бажаючих. Дослідження поводяться згідно тарифів (прейскурантів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003 № 1351: виявлення вірусів гепатитів типу А та В і С методом полімеразної ланцюгової реакції у режимі реального часу – вартість одного дослідження 128,15 грн без ПДВ, методом ІФА вартість дослідження становить 39,39 без ПДВ.   Для дослідження відбирають кров з ліктьової вени одноразовою голкою (діаметр 0,8-1,1 мм) за допомогою вакуумної системи забору крові (пробірка з кришкою бузкового кольору, яка містить EDTA-K3) натще, або через 3 год після іжі, через 3-5 днів після припинення прийому ліків та лікувальних процедур. Доставка всіх проб у вірусологічну лабораторію проводиться тільки при дотриманні «холодового ланцюга» (в сумках-холодильниках з холодовими елементами) не пізніше 2 годин від моменту відбору при температурі  +20  +25ºС та впродовж 6 годин при температурі +2  +8ºС.Результат дослідження видається на протязі 3-5 днів. Вартість досліджень методом ІФА за зверненнями громадян становить 47,27 грн. з ПДВ, методом ПЛР вартість дослідження складає                   153,78 грн.

 

Зав. вірусологічної лабораторії                                            Хоронжевська І.С.Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація