Державна установа «РІВНЕНСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ»  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Тропічні «подарунки»

Сезон відпусток в Україні вже закінчується, проте нині для тих, хто має гроші, не проблема відпочити в теплих краях - достатньо трохи посидіти в інтернеті, щоб обрати омріяний куточок планети та час, коли його відвідати.
Однак інтернет пише не про все. Адже можна не тільки відпочити, а й «підчепити» одну з численних інфекційних хвороб, яких чимало в тропіках. Ну, з інфекціями шлунково-кишкового тракту, які передаються через їжу або воду, доволі просто: пити слід запаковану, бутильовану воду, сік тільки свіжий, продукти харчування – з готелю або супермаркету. В принципі, можна вживати і так звану «вуличну» їжу, але ту, яку зварили або засмажили на ваших очах, а овочі-фрукти чищені, або ж промиті чистою водою.
Значно складніше вберегтись від тропічних гарячок, які передаються через покуси комах. Щоправда, у всіх відомих туристичних зонах активно проводяться різні заходи зі знищення комарів та мошок, а також недопущення їх масового розмноження. До речі, мало хто знає, що знаменитий Панамський канал прокладали двічі, бо перша спроба стала невдалою, насамперед, через страшну епідемію жовтої гарячки, внаслідок якої загинули 30 тисяч будівників каналу, а решта просто розбіглись. Нині ареал поширення цієї хвороби різко зменшився, адже вже давно розроблена і широко використовується високоефективна вакцина. Однак, святе місце порожнім не буває, і з кінця ХХ століття на величезному просторі швидко поширились різноманітні тропічні гарячки, які раніше (за виключенням Денге) не виходили за локальні межі окремих регіонів. Насамперед, це стосується таких, як Чікунгунья, Зіка та й Денге захопила чимало країн. Фактично цими захворюваннями охоплений майже весь тропічний, а частково і субтропічний пояс планети. Немало й інших, менш поширених – Долини Ріфт, К’ясанурського лісу, Ніпах та інших.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку на ці інфекції хворіють мільйони людей, зокрема і туристи. На щастя, переважна більшість захворювань перебігає в легких формах, важкі, і тим більш летальні випадки зустрічаються рідко. Прояви початку тропічних інфекцій неспецифічні і їх легко сплутати з грипом чи гострими респіраторними інфекціями – підйом температури, біль в м’язах чи суглобах, почервоніння кон’юктиви очей; може з’явитись висипка на шкірі, іноді шлунково-кишкові розлади, набряки. При гарячці Денге відмічаються й неврологічні симптоми, зокрема порушення координації рухів. Слід зазначити, що інкубаційний період складає переважно від 3-4 до 10 днів, тому захворювання настає нерідко вже після повернення з відпочинку, тому при зверненні до лікаря необхідно вказувати, де і коли ви відпочивали.
На відміну від вказаних вище захворювань малярія, і особливо її тропічна форма – хвороба серйозна, без лікування не проходить і може закінчитись смертю. Малярія також часто починається з нездужання, слабкості, розбитості, головного болю в м’язах, суглобах, попереку; потім – характерні циклічні приступи різкого підйому температури, блювота, пронос, інші порушення, знесилення. Незважаючи на успіхи в боротьбі з малярією, вона й досі зустрічається в десятках субтропічних та тропічних країн. Ризик зараження різко підвищується, коли туристи відвідують лісисті, заболочені місцевості, де є багато комарів та москітів. Але якщо стосовно тропічних гарячок (окрім жовтої) специфічних препаратів профілактики немає, то від малярії є і слід ними скористатись (згідно спеціальних схем).
До речі, відповідно до Закону України «Про туризм» (1995, стаття 20), суб’єкти туристичної діяльності зобов’язані надавати туристам повну інформацію про їх права, обов’язки та правила поведінки, а туристи мають право на отримання інформації про ефективні засоби запобігання інфекційним захворюванням (ст.21). Значно зменшити ризик захворювання на тропічні гарячки можна, насамперед, запобіганням покусам комарів та москітів у небезпечних зонах. Помешкання, де проживають люди, повинні бути убезпечені від зальоту комах, спальні обладнані спеціальними протимоскітними сітками. Ходити в таких місцях слід в одязі світлих тонів, який би закривав максимально тіло, доцільно використовувати репеленти, тобто засоби, які відлякують комах. І практика показує, що такі заходи, як правило, достатньо убезпечують туристів від зараження тропічними гарячками. А безпека – основа основ хорошого відпочинку. Чого й всім бажаємо!

 

Завідувач відділення ОНІ               Шуляренко С. В.Події
25-05-2021
Дисбактеріоз кишечнику

21-05-2021
Обережно з колодязною водою.

19-05-2021
Всесвітній день боротьби з гепатитом

17-05-2021
Вивчення циркуляції збудників ГРВІ на Рівненщині


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація