Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Малярія у Рівненські області: історія і сучасність

Малярія – небезпечне для життя захворювання, поширене в багатьох тропічних та субтропічних районах. Ризик передачі малярії існує в 91 країні, які щорічно відвідує 125 млн мандрівників з інших країн. При поверненні додому на малярію хворіє понад 10 тис. людей.
Місцеві випадки малярії в Україні не реєструються. Однак, територія Рівненської області розташована в зонах Полісся і Лісостепу, належить до вологої та помірно теплої зони України. Наявність великої кількості озер, ставків, водойм сприяє розвитку личинок комарів, в т. ч. малярійних.
Цікаво згадати, що у 1945 році в області було зареєстровано 3318 випадків місцевої малярії. Пік захворюваності припадав на 1949 рік - 3779 випадків, з них 3050 - вперше виявлених.
Для боротьби з хворобою у 1944 році була створена Рівненська обласна малярійна станція, а в 1946 році — відкрито міжрайонну малярійну станцію в м. Дубно, та два малярійні пункти в містах Сарни та Острог. 
У 1947 році відкриті малярійні пункти у смт Володимирець, в 1949 році – у м.Здолбунові, в 1950 році організовані малярійні станції у смт Березне та м. Дубровиці.
В штати малярійних станцій входили: лікар, лаборант, інструктор-хінізатор, помічник ентомолога, боніфікатор, інші. За відсутності автотранспорту працівникам доводилось пересуватися на далекі відстані гужовим транспортом та пішки з метою виконання своїх обов’язків.
Завдяки самовідданій праці паразитологів вдалось значно знизити захворюваність на малярію до поодиноких випадків у 1955-1957 роках (2 випадки), з 1958 р. місцева малярія в області не реєструється.
Необхідність в малярійних станціях відпала, тому за рішенням виконкому Рівненської обласної Ради депутатів трудящих від 17.01.1955 року №53 обласна малярійна станція була приєднана до обласної санепідстанції, а районні — до районних санепідстанцій.
З 1981 по 2013 рік в області зареєстровано 72 випадки завізної малярії. Малярія завозилася з Республіки Афганістан (62), Таджикистану (1), Азербайджану (2), Московської області РФ (1), Анголи (1), Кот-д’Івуару (1), Ліберії (2), Екваторіальної Гвінеї (1), Індії (1).
З 2013 року завізні випадки малярії в області не реєструвались. 
Мандрівникам слід пам’ятати про ризик зараження малярією в країнах, які вони планують відвідати. Якщо точна інформація недоступна, рекомендується дотримуватись запобіжних заходів, виходячи з найвищого ризику зараження для даної країни чи території. Це особливо стосується людей, які здійснюють піші походи у віддалені райони, розташовані далеко від медичних закладів. Найвищі ризики малярії у мандрівників, які ночують у сільській місцевості. 
Мандрівники повинні знати основні принципи профілактики малярії:
- пам’ятати про ризик зараження, терміни інкубаційного періоду, можливість пізнього початку захворювання та основні симптоми захворювання;
- здійснювати заходи, щодо уникнення укусів комарів, особливо в між вечірніми і досвітніми сутінками;
- при необхідності регулярно приймати протималярійні засоби (хіміопрофілактику), щоб запобігти захворюванню;
- негайно звертатися за медичною допомогою з метою обстеження і лікування, якщо лихоманка почалася через 1 тиждень або більше після в'їзду в ендемічну щодо малярії країну або район або протягом 3 місяців (зрідка до 3-х років) після виїзду з нього.

 

Завідувач паразитологічної лабораторії                        Шелевицька Л. В.

 


Події
18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19

03-08-2020
Для осіб, що перетнули кордон, а також та всім бажаючим здати тест на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація