Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України"  

До уваги населення області!

Для більшої зручності мешканців Рівненщини додатково до діючого телефону 63-55-83 встановлений ще один телефон приймальної ДУ “РІВНЕНСЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ” моб. 068 194 11 92

Скраб тиф – що ж воно таке?

В грудневому інформаційному повідомленні «Про поширення небезпечних інфекційних захворювань у світі» розробленому фахівцями ДУ «Український науково-дослідний протичумний інститут ім. І.І. Мечнікова МОЗ України» від 12.12.2019 р. з’явилось щось новеньке - «скраб тиф». Взагалі поява нових (або ідентифікація старих) інфекцій нині мало кого дивує, однак в кількох штатах Індії у 2018 – 2019 роках зареєстровано та лабораторно підтверджено захворювання понад трьох сотень людей «скраб тифом» з високою летальністю – від 10 до 15 – 17% і досить тяжкою клінікою, що не могло не звернути на себе увагу. То що ж воно таке, отой загадковий скраб тиф?
Згідно з повідомленням ВООЗ, інкубаційний період складає від 6 до 21 дня (в середньому 10 днів), як правило, після появи струпа в місці покуса чігера (личинкового кліща). Хвороба починається з гарячки, ознобу, головного болю, міалгій; з’являється макулопапульозний висип та лімфоаденопатія. Без лікування може розвинутись пневмонія, менінгоенцефаліт, міокардит та ниркова недостатність. Результати лабораторного тестування з’являються лише через два - три тижні, тому при підозрі на скраб тиф лікування (антибіотиками групи тетрациклінів) треба починати до отримання результатів.
Захворювання викликається бактерією Orientia tsutsugamushi та передається через покуси заражених чігерів (личинкових кліщів), улюблене місце яких – чагарники. Більшість випадків реєструється в сільських районах Південно-Східної Азії, Індонезії, Китаю, Індії, Японії і північної Австралії.
Так он воно що! Значить, загадковий «скраб тиф» - це давно відома гарячка Цуцугамуші, яка інтенсивно вивчалась в Японії та СРСР (на Далекому Сході є природні вогнища) ще багато десятиліть тому. Гарячка Цуцугамуші (з високою летальністю) була поширена серед військовополонених Великобританії в Малайзії та Бірмі. Від даного захворювання вакцини немає, з’ясувалось, що Цуцугамуші ефективно лікується антибіотиками, зокрема групи тетрациклінів. А поява дієвих репелентів ще більше спростила проблему. Адже гарячка Цуцугамуші – природновогнищева інфекція, джерелом якої є мишовидні гризуни, борсуки, передається інфікованими личинками кліщів. Отже, захист від них та проведення дезінсекційних заходів)– основа профілактики.
Так що за новими загадковими назвами (скраб тиф!) можуть ховатись інфекції, відкриті майже сто років тому.

 

Лікар-епідеміолог відділу інфекційних хвороб та організації епідеміологічних досліджень           Шуляренко С. В.Події
03-03-2021
Радіаційний фон у лютому 2021 року на території Рівненської області

18-02-2021
Відповіді на питання щодо обстеження на коронавірусну інфекцію

09-10-2020
Про прийом екстренних повідомлень від ЛПЗ Рівненської області

06-09-2020
Про зміни у режимі роботи з замовниками досліджень на COVID-19


Швидкі посилання
Центр громадського здоров'я МОЗ України

Міністерство охорони здоров'я України

Облдержадміністрація