Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

22 липня, відзначається Всесвітній день мозку

22.07.2023

Сьогодні, 22 липня, відзначається Всесвітній день мозку. Проголошений у 2014 році Всесвітньою федерацією неврології, заснованою в 1957 році в Брюсселі.

Актуальність обізнаності населення пояснюється тим, що захворювання головного мозку є причиною інвалідності номер один у всьому світі, і є другою провідною причиною смерті.

Основними захворюваннями, що вражають мозок, є інсульт, нейродегенеративні захворювання - такі як хвороба Паркінсона або Альцгеймера, епілепсія, мігрень і розсіяний склероз.

Мозок є головним органом центральної нервової системи. Необхідно піклуватися про нього, дотримуючись здорового способу життя: відмовитися від шкідливих звичок, пам’ятати про фізичні вправи, прогулянки на свіжому повітрі, здоровий сон та відпочинок, збалансоване харчування.

Також хочемо ознайомити Вас з цікавими фактами про наш мозок:

* за даними Dent Neurologic Institute, мозок не може виконувати кілька завдань одночасно, натомість він перемикається між завданнями, що збільшує кількість помилок та збільшує час роботи;

* людський мозок потроюється у розмірах протягом першого року життя та досягає повної зрілості приблизно до 25 років;

* люди постійно використовують увесь мозок, а не лише 10 %.

* за даними Northwestern Medicine, мозок на 60 % складається з жиру;

* людський мозок може генерувати 23 Вт електроенергії – достатньо, щоб запалити невелику лампочку.

З огляду на неймовірну важливість головного мозку, як керуючого органу, неначе "диригенту" в оркестрі, можемо підсумувати та виділити правила, які допомагають зберегти мозок здоровим до самої старості та розвинути його.

Правило №1: розумове навантаження

Під час активної розумової діяльності розростається нейронна мережа і відбувається утворення нових нейронів.

Правило №2: спорт

Під час занять спортом посилюється кровотік і кров, збагачена киснем, активніше надходить у мозок. Формуються нові судини в мозку. Виникають нові нейронні зв’язки.

Правило №3: здорова та корисна їжа

Збалансоване та регулярне харчування овочами та фруктами, горіхами та натуральними маслами допоможуть уберегти від проблем деменції. Зокрема, за інформацією фахівців Центру громадського здоров’я МОЗ України, для покращення розумової активності підходять такі продукти як: жирна морська риба, волоські горіхи, чорниця, какао, женьшень, яйця, броколі, яблука, сочевиця, хліб з борошна грубого помолу.

Правило №4: відмова від куріння

Куріння не тільки «забиває» судини та викликає кисневе голодування, а й сприяє порушенню когнітивних функцій.

Правило №5: відмова від алкоголю

Через вживання алкоголю до мозку надходить збіднена на кисень кров, що призводить до кисневого голодування - яка наслідок запаморочення, нудота, порушення координації, погіршення мислення.

Правило №6: мінімум стресу

Стрес завдає потужного удару по здоров’ю мозку.

Правило №7: спілкування

Активне соціальне життя, спілкування з великою кількістю людей, тренує мозок, допомагає уникнути стресів й депресії, а також сприяє зниженню ризику деменції в старості.

Правило №8: безпека голови

Удари по голові, дрібні струси, які залишаються проігнорованими чи непоміченими, можуть з віком стати причиною розвитку когнітивних порушень і деменції.

Правило №9: хороший сон

Під час сну мозок перезавантажується, відновлюється, відпочиває. Це відбувається у фазі глибокого сну. Саме тому людина повинна спати не менше 8-ми годин на добу.

Правило №10: профілактика діабету, ожиріння, гіпертонії

Цукровий діабет, ожиріння та гіпертонія катастрофічно позначаються на стані мозку, погіршують когнітивні функції, що призводить до розвитку деменції.