Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

24 БЕРЕЗНЯ "ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ"

22.03.2016

 

24 БЕРЕЗНЯ

"ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ"

 

Туберкульоз на сьогодні є актуальною медико-соціальною проблемою не тільки в Україні, а й в усьому світі. Згідно світової статистики щорік в усьому світі від туберкульозу гине 2 млн. Людей. За оцінками ВООЗ в період між 2000 і 2020 роками, майже один мільярд людей буде інфіковано, 200 мільйонів захворіє та 35 мільйонів загине від туберкульозу, якщо контроль за епідемією не буде посилено. Ситуація з туберкульозом в Україні дуже складна - починаючи з 1995 р. зареєстрована епідемія туберкульозу. Щороку помирає від цієї хвороби 10 - 11 тис. хворих на туберкульоз, що становить більше 30 чоловік в день. В 1995 році ВООЗ зафіксувала в Україні епідемію туберкульозу, оскільки кількість хворих перевищувала 1 % населення. Статистика свідчить про те, що в Україні щоденно реєструється 82 нових хворих на туберкульоз, а 30 хворих помирає.

Туберкульоз – це інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу, протікає з періодичними загостреннями, рецидивами та ремісіями, вражає всі верстви, але частіше найбідніші, соціально дезадаптовані групи населення (біженці, мігранти, особи, які перебувають в установах кримінально-виконавчої системи, особи без постійного місця проживання, алкоголіки, наркомани тощо), спричиняє високу тимчасову та стійку втрату працездатності, вимагає тривалого комплексного лікування та реабілітації хворих.

Показник захворюваності на туберкульоз органів дихання у Рівненській області в 2015 році порівнюючи з 2014 роком знизився на 3,8% і склав 51,6 на 100 тис.нас. (597 випадків), у 2014 році – 53,7 на 100 тис.нас. (621 випадок) (по Україні 51,1 на 100 тис.нас.). Значно перевищує середньообласний показник захворюваність у Володимирецькому (83,9), Рівненському (73,4), Костопільському (72,3) районах.

Загалом же епідситуація залишилась на рівні минулого року, оскільки захворюваність бацилярним туберкульозом зросла на 0,6%, показник склав 29,5 на 100 тис.нас., у 2014 році – 29,3 (по Україні 31,3 на 100 тис.нас.). Найвищі показники у Володимирецькому (58,5), Рівненському (41,8) та Рокитнівському (40,4) районах.

У 2015 році спостерігається зменшення смертності населення від всіх форм туберкульозу: так, показник на 100 тисяч населення склав 7,7 (89 випадків), у 2014 році – 9,1 (105 випадків).

Серед дітей до 17 років спостерігається ріст рівня захворюваності на туберкульоз органів дихання, зареєстровано 14 випадків (за 2014р. - 10 вип.). Щодо захворюваності на бацилярну форму туберкульозу серед дітей, зареєстровано 2 випадки у м.Рівне ( у 2014р. – 3 вип.).

На щастя, завдяки щепленням, які новонародженим проводяться ще в пологових будинках, а також системі медичного нагляду, зокрема щорічній туберкулінодіагностиці, яка дозволяє «вловити» туберкульозний процес на самій ранній, ще позаклінічній стадії, кількість вперше захворілих дітей відносно невелика і в останні роки не перевищує 10 – 15 випадків.

Як вберегтися від туберкульозу:

1. По можливості правильно харчуватися, уникати переохолодження, надмірного перевантаження й стресів, займатися фізкультурою, загартовуванням, частіше бувати на свіжому повітрі.

2. Не зловживати спиртними напоями, палінням, категорично уникати наркотиків.

3. Негайно звертатися до лікаря при виявленні наступних симптомів:

- кашель протягом 2-3 тиж. і більше, часто з виділенням мокротиння;

- безпричинна втрата ваги;

- підвищена втомлюваність;

- тривале підвищення температури тіла, переважно в межах 37 – 37,9˚С;

- підвищена пітливість, особливо вночі;

- утруднене дихання;

- біль у грудях;

- поганий апетит;

- кровохаркання.

4. Не відмовлятися від щеплень проти туберкульозу (БЦЖ) (в пологовому будинку та в 7 років).

5. Дітям - щорічно обстежуватися на туберкульоз шляхом проведення проби Манту (в школі або в поліклініці за місцем проживання). З 15-ти до 18-ти років обов’язково щорічно проходити флюорографічне обстеження.

6. Дорослим регулярно (один раз на два роки) проходити флюорографічне обстеження.

Своєчасне виявлення туберкульозу має вирішальне значення для успіху всієї профілактичної й лікувальної роботи. Через те особливо потрібне підвищення якості й поліпшення організації масових оглядів серед осіб групи ризику, проведення їм флюорографічних досліджень та спільна робота з працівниками загальної лікувальної мережі – терапевтами, педіатрами та ін.

В Україні витрати на обстеження та специфічне лікування хворих на туберкульоз безкоштовне. Якщо своєчасно звернутися і провести ефективне лікування, то туберкульоз цілком можна вилікувати.

Туберкульоз може бути невиліковним, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично чи зловживати алкогольними напоями, наркотиками. При таких умовах бактерії туберкульозу інтенсивно розмножуються в організмі та виробляють спеціальні речовини, які протидіють протитуберкульозним препаратам, результатом чого є розвиток хіміорезистентного туберкульозу з множинною медикаментозною стійкістю до протитуберкульозних препаратів. При цьому протитуберкульозні препарати перестають згубно діяти на збудника і туберкульоз стає невиліковним. В таких випадках хвороба прогресує і нерідко закінчується смертю.

Процес боротьби з туберкульозом може бути прискорений завдяки новим досягненням медичної науки. Боротьба з туберкульозом має здійснюватись спільними зусиллями політиків, уряду, державних службовців, соціальних і медичних працівників, організаторів охорони здоров`я та громадських організацій, однак не менш важливе значення має особисте ставлення до власного здоров’я.

 

 

Лікар – епідеміолог відділення

особливо небезпечних інфекцій

ДУ "Рівненський ОЛЦДСЕСУ"                                             І.О.Філіпченко