Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

25 квітня-Всесвітній день боротьби з малярією

23.04.2021

 

 

25 квітня - Всесвітній день боротьби з малярією.

Малярія була і все ще лишається важливою проблемою охорони здоров’я країн світу. Це небезпечне для життя захворювання, що передається через укуси комарів.

За даними ВООЗ щорічно на малярію хворіє до 300 млн., а помирає від неї понад 400 тис. людей. Осередки малярії з високою ураженістю населення існують в Африці, Південно-Східній Азії, Південній Америці. В країнах Європи, в тому числі в Україні, місцева малярія ліквідована у 60-х роках минулого сторіччя, передача малярії комарами не відбувається і наразі усі зареєстровані випадки захворювань – завезені.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України в державі щорічно реєструється в середньому близько 50-ти випадків завізної малярії.

У Рівненській області з 1958 р. місцева малярія не реєструється.

З 1981 по 2013 рік в області зареєстровано 72 випадки завізної малярії. Малярія завозилася з Республіки Афганістан (62), Таджикистану (1), Азербайджану (2), Московської області РФ (1), Анголи (1), Кот-д’Івуару (1), Ліберії (2), Екваторіальної Гвінеї (1), Індії (1).

Останні 2 випадки завізної тропічної малярії зареєстровані в області у грудні 2019 та березні 2020 років, завезені мешканцями Рівненщини, які працювали за контрактом в Екваторіальній Гвінеї.

Профілактика малярії в Україні спрямована виключно на запобігання захворювання громадян, які планують відвідати ендемічні щодо малярії регіони.  Ось декілька порад:

- дізнайтеся, чи у країні, куди ви плануєте поїздку, відбувається передача малярії. Якщо так – обов’язково попіклуйтеся про захист від цього захворювання. Зазвичай це - уникнення укусів комарів (одяг, який прикриває тіло, репеленти), антимоскітні сітки та хіміопрофілактика – медикаменти для профілактики захворювання малярією, адже вакцини від малярії немає;

- проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо хіміопрофілактики – вона залежить від країни, куди ви подорожуєте; регулярний прийом препарату може і не забезпечить повного захисту від зараження, але дозволить уникнути тяжкого перебігу хвороби;

- симптоми малярії з’являються через 7 і більше днів після укусу інфікованого комара: перші симптоми – лихоманка, озноб, головний біль – можуть проявлятися слабко, що ускладнює виявлення малярії. Якщо під час подорожі чи продовж року (зрідка до 3-х років) після повернення із країни, де відбувається передача малярії, у вас підвищилась температура – негайно зверніться до лікаря і повідомте про історію своїх поїздок.

 

Завідувачка паразитологічної лабораторії,

лікар-паразитолог                                                                     Шелевицька Л.В.