Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

25 квітня Всесвітній день боротьби проти малярії

24.04.2023
????25 квітня світ відзначає День боротьби з малярією — небезпечним паразитарним захворюванням, що передається людині внаслідок укусу інфікованого комара роду Anopheles, так званого “малярійного комара”. Клінічними проявами цієї хвороби є лихоманка, головний біль, сильне потовиділення, порушення роботи нервової та інших систем організму, часто відмічаються такі ускладнення як збільшення печінки та селезінки, анемія, жовтяниця, тяжкий перебіг може призвести до смерті хворого.
???? Пам’ятати про малярію потрібно завжди, адже у районах, небезпечних з поширення цієї хвороби, мешкає 2,4 мільярда людей — 40% світового населення; за даними ВООЗ, щороку реєструється понад 300 мільйонів випадків малярії, а смертність від неї перевищує 445 тисяч осіб, 91% смертей реєструється у країнах Африки, серед них більшість померлих — це діти до 5 років.
???? Це захворювання завжди було найнебезпечнішим у світі, воно знищувало цілі народи, призводило до занепаду розвинених країн, вирішувало результати військових конфліктів, а в наш час, за останнє десятиліття з третього місця за числом смертних випадків у рік (після пневмонії й туберкульозу) малярія вийшла на перше серед інфекційних захворювань.
‼В Україні місцеві випадки малярії не реєструються, однак щороку фіксується біля 50 завізних. У Рівненській області місцева малярія не фактується з 1958 року, однак з 1981 року і дотепер у нас на обліку було 73 випадки завізної. Водночас ризик її повернення високий через наявність комарів роду Anopheles, сприятливі умови для розмноження їх личинкових та дорослої стадій розвитку, а також можливість збудника хвороби розвиватись у тілі переносника при місцевих температурах повітря внаслідок змін клімату та глобального потепління.
???? Попри багаторічну історію вивчення епідеміології малярії та принципів її подолання, небезпека її поширення не зменшується, адже запобігти завезенню цього захворювання з ендемічних країн неможливо. Світові ж політичні та економічні кризові явища, військові конфлікти, голод, розвиток міжнародного бізнесу і туризму призводять до активізації міграційних процесів і розповсюдження малярії на вільні від неї території.
????Профілактика малярії в Україні передбачає лише запобігання захворювань громадян, які відвідують та повертаються з країн, де вона реєструється. Перед запланованою поїздкою варто проконсультуватись зі своїм лікарем, чи існує в обраній для подорожі країні передача малярії, якщо ж такий ризик присутній, необхідно пройти курс хіміопрофілактики протималярійними препаратами, який, відповідно до рекомендацій ВООЗ, розпочинається за тиждень до поїздки, триває протягом всього терміну перебування та протягом 4 тижнів після повернення. Також обов’язково пам’ятати про індивідуальних захист від укусів комарів, використання репелентів та фумігаторів, перебування у приміщеннях, вікна та двері у яких обладнані протимоскітними сітками. Якщо ж під час мандрівки чи після повернення додому виникає щонайменше нездужання, потрібно відразу звернутись у медичний заклад, тому що своєчасна діагностика малярії та її лікування дозволять зберегти ваше здоров’я та життя.