Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

25 квітня "Всесвітній день боротьби з малярією"

25.04.2022
❗Всесвітній день боротьби проти малярії відзначається щорічно 25 квітня, починаючи з 2008 року. Спільно з Всесвітньою асамблеєю з охорони здоров’я і Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я цю дату встановили у травні 2007 року на 60-й сесії ВООЗ, її гаслом є «Остаточно покінчити з малярією». Мета цього заходу полягає в підвищенні обізнаності людей про цю хворобу, методи профілактики малярії та боротьби з нею в усьому світі.
❗За даними ВООЗ щорічно на малярію хворіє понад 229 млн, а помирає від інфекції близько 409 тисяч осіб. У 25 країнах Африки, Азії, Океанії, Латинської та Південної Америки, які знаходяться у зоні тропіків та субтропіків, малярія–звичне явище. Саме з цих країн туристи, бізнесмени, заробітчани, пілоти, моряки, військовослужбовці, завозять в нашу країну дану хворобу.
❗Україна, після ліквідації місцевої малярії у 1960 році, має тільки завізні випадки. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України в державі щорічно реєструється в середньому близько 50 випадків завізної малярії.
❗На території Рівненської області з 1981 по 2021 рік зареєстровано 74 випадки завізної малярії. Останні 2 випадки завізної тропічної малярії зареєстровані в області у грудні 2019 та березні 2020 років, завезені мешканцями Рівненщини, які працювали за контрактом в Екваторіальній Гвінеї.
‼Малярія – інфекційне захворювання, збудником якого є найпростіші організми (плазмодії малярії), що передаються від хворої людини через укуси інфікованих самок малярійних комарів рід Anopheles. Крім природного зараження через укуси комарів, людина може заразитися малярією при переливанні крові від зараженого донора.
Поширення інфекції залежить від кліматичних умов: режиму розподілу опадів, температури та вологості. Епідемії малярії відбуваються, тоді коли люди потрапляють в райони з інтенсивною передачею малярії при сприятливих кліматичних умовах.
‼Боротьба з переносниками - основний спосіб профілактики та зменшення передачі малярії – застосування репелентів та протимоскітних сіток. Найбільш ефективним засобом профілактики є хіміопрофілактика - використання протималярійних препаратів, які пригнічують розвиток малярійних плазмодіїв у крові й тим самим запобігають розвитку хвороби. Вибір препарату залежить від країни перебування, доза визначається лікарем.
Слід пам’ятати, малярія - це гостра гарячкова хвороба. У людини симптоми з'являються через 7 і більше днів після укусу інфікованого комара. Перші симптоми - лихоманка, головний біль, озноб, блювота - можуть бути слабко виражені, що ускладнює виявлення хвороби. Якщо не почати лікування протягом перших 24 годин - тропічна малярія часто закінчується летальним випадком.
❗Особам, що повернулися з країни, небезпечної щодо малярії, протягом 3-х років при будь-якому захворюванні з підвищенням температури тіла, потрібно звернутися до лікаря, повідомити про історію своїх поїздок та обстежитися на малярію.
‼У всьому світі проводиться інтенсивна робота по боротьбі з малярією і її елімінацією (знищенням). Країни в яких, впродовж як мінімум, 3 роки не було зареєстровано жодного місцевого випадку, подають заявку в ВООЗ на сертифікацію елімінації цього захворювання. Продовжуючи боротьбу проти малярії - людство позбудеться від неї назавжди.
Возможно, это изображение текст