Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

30 січня Всесвітній день боротьби з проказою

30.01.2023
????Проказа – одна з найдавніших інфекцій відомих людству. Вона не раз згадується в Біблії та інших стародавніх джерелах, з нею пов’язано багато трагічних історій.
????30 січня відзначається Всесвітній день боротьби з проказою. І хоча за останні 30 років захворюваність проказою (або лепрою) знизилась в десятки разів, нині налічується близько 90 країн, де є ендемічні вогнища лепри, а загальна кількість хворих сягає близько 2 мільйонів осіб. Це насамперед Індія, М’янма, Непал, Бразилія й окремі країни Східної Африки.
Давно помічено, що лепра вражає переважно найбідніші верстви населення, які живуть в тісних умовах. А проте у 2015 році в США зареєстровано 178 випадків.
❗Збудник – мікобактерія лепри – передається повітряно – крапельним шляхом або через шкіру при тривалому і тісному контакті.
Інкубаційний період в середньому триває 5 років. Найчастіше хвороба починається з появи на шкірі блідих або блідо-рожевих плям зі зміною чутливості, у 30 % хворих відбуваються ураження нервової системи з розвитком тяжких ускладнень – а ж до самоампутації частини пальців кінцівок. Шкіра різко потовщується і покривається страшними зморшками. Однак слід зазначити, що при зараженні хвороба розвивається далеко не у всіх.
‼Ще в давнину було помічено, що найкращий метод профілактики – жорстка ізоляція хворих. Їх відселяли в окремі поселення, де вони жили в жахливих умовах. Втеча або поява у звичайних поселеннях каралась смертю.
????В Україні нових випадків лепри не реєструють вже багато років. З появою ліків (мультирезистентна терапія) проблема лепри на більшості територій була вирішена. Проте в деяких країнах захворюваність хоч і зменшується, але залишається.
????Все впирається в гроші: за підрахунками спеціалістів для ліквідації лепри потрібно до 3 мільярдів доларів. В масштабі світу це просто крапля в морі…