Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Обережно! Хвороба Лайма.

12.05.2021

 

В теперішній час на Землі нараховується більше 850 видів кліщів, які є переносниками мікроорганізмів: бактерій, вірусів, простіших та грибів. Кліщі взагалі унікальні створіння, які налічують сотні мільйонів років, і одна з їх унікальних особливостей — здатність передавати збудників ряду інфекційних захворювань тварин і людей трансоваріально, тобто через яйця з покоління в покоління. Встановлено, що більше 30 видів борелій, які викликають захворювання у тварин та людей передаються через кліщів. Саме ці переносники відіграють головну роль в розповсюдженні Лайм-бореліозів. Кліщі є не тільки переносниками, але й основним резервуаром збереження даної інфекції на все життя. Одна з таких інфекцій - хвороба Лайма.

Хвороба Лайма, або іксодовий бореліоз відноситься до досить складних і нелегких для діагностики захворювань, які передаються через покуси кліщів. Збудник інфекції — мікроорганізм борелії — може й після захворювання тривалий чаc (місяцями й роками) зберігатись в організмі, не викликаючи порушень стану здоров'я, і лише згодом хвороба може активізуватись знову й знову.

Найчастіше через декілька днів (часом і дещо пізніше) після покусу кліща навколо цього місця з'являється кільцеподібне почервоніння, яке поступово збільшується до розмірів 10-20 см. Почервоніння поступово зникає, хоч може зберігатись навіть декілька місяців. Водночас підіймається температура, з'являється головний біль, болі у м'язах, порушення працездатності, сну, можуть виникнути катаральні явища верхніх дихальних шляхів та інші симптоми. В ряді випадків, особливо при відсутності адекватного лікування, хвороба може переходити в наступну стадію - неврологічних та серцевих ускладнень, а потім можуть настати й пізні органні ураження одного — двох великих суглобів, частіше  колінних, гомілково-ступневих, ліктьових, плічових, рідше дрібних суглобів. Іноді розвиток хвороби навіть може закінчитись інвалідністю.

На щастя, кліщові бореліози ефективно піддаються лікуванню антибіотиками. Важливо лише своєчасно встановити діагноз, а це зовсім не просто — адже подібну симптоматику як на ранніх, так і на пізніх стадіях мають десятки самих різноманітних захворювань. Не менш важливо застосовувати деякі профілактичні заходи. Слід пам'ятати, що окрім хвороби Лайма, кліщі передають ще близько 20 інфекцій — як бактеріального, так і вірусного походження, і тому потрібно застосовувати певні прості заходи. Найчастіше кліщі на людей нападають у лісах і чагарниках, а пік їх активності припадає на квітень-травень (основний) і вересень-жовтень. Особливо небезпечним є саме весняний період, оскільки після довгої зими з настанням тепла жителі міст і районних центрів масово вибираються на природу. І саме зараз триває сезон активності кліщів, тому на відпочинку люди повинні бути дуже обережними, так, як можуть стати жертвою нападу кліщів, тому потрібно одівати одежу світлого кольору з довгими рукавами і штанинами, високими шкарпетками, обов’язково в шапці чи хустині.При покусі кліщі виділяють спеціальні анестезуючі речовини, тому досить довго залишаються непоміченими, встигнувши за цей час глибоко проникнути в шкіру. А на початкових стадіях, по-перше, кліщів легко вийняти й самостійно, по-друге, кількість збудників, яка потрапляє в кров, недостатня для того, щоб викликати захворювання. А от пізніше вийняти кліща проблематично і в більшості випадків спроби закінчуються тим, що голова його так і залишається в товщі шкіри, що може спричинити запалення. Якщо ж кліщ все таки присмоктався, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу. При відсутності такого закладу видалення проводять самостійно:повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку в бік, пінцетом чи петлею з нитки. Після видалення кліща місце присмоктування обробити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився, його обов'язково слід видалити, бажано в медичному закладі. Не слід забувати також і про репеленти-засоби, що відлякують комах, зокрема і кліщів, такі як: “Дета”,  “ОFF”, “Зірочка”, “Москитал”, “Гардекс”. Максимально допустима концентрація діючої речовини репеленту повинна бути в межах 20-40 %, якщо буде менше 20 % то препарат буде не ефективним, а більше 40 % - стане небезпечним для здоров'я людини.

На Рівненщині в 2020 р. виявлено 62 особи, які захворіли на хворобу Лайма. За 4 місяці 2021 року - 6. В основному хворіли жінки (70,3%), не працюючі, пенсіонери (83,3%). Хворі особи на хворобу Лайма реєструвалися в 13 районах. Найбільше хворих виявлено в Сарненському, Костопільському, Радивилівському районах та м. Рівне (особи, які відпочивали, збирали гриби, ягоди в лісах області), хоча є достатньо підстав стверджувати, що хвороба Лайма поширена на всій території області і встановлення природних вогнищ — це лише справа часу. На 01.01.2021 р. в області виявлено 255 населених пунктів ензоотичних до хвороби Лайма.

Отже, необхідно по можливості уберігатись від покусів кліщів, пам'ятати про хворобу Лайма та інші природновогнищеві інфекції які передаються через покуси кліщами та своєчасно звертались за допомогою або ж за консультаціями до медичних установ.

 

 

 

 

 

 

 

Лікар-епідеміолог відділу

епідеміологічного нагляду

(спостереження) та профілактики

інфекційних захворювань

ДУ “Рівненський ОЛЦ МОЗ України”                                                 В.І.Томицька