Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Ехінококоз та його профілактика

14.05.2021
                       

 

«Наповнена водою печінка» – так визначив Гіппократ це відоме з давніх-давен захворювання людини.

Ехінококоз - це небезпечне паразитарне захворювання, яке характеризується хронічним перебігом та розвитком специфічних кист в печінці, легенях, головному мозку та інших внутрішніх органах.

         Ехінококоз  щорічно фіксується майже в кожному куточку світу. Зараженість пояснюється недооціненістю проблеми, недостатньою обізнаністю населення, неефективною діагностикою та лікуванням хворих. В наслідок глистяної  інвазії організм втрачає здатність до повноцінного функціонування, знижується опірність імунної системи інфекційним захворюванням

За останні 5 років серед жителів Рівненської області зареєстровано 37 випадків ехінококозу. Зокрема за 2019-2020 роки - виявлено 7 осередків ехінококозу у людей (з них один у дитини): по 2 випадки захворювання у Здолбунівськиму районі та м.Рівне, та по одному в Березнівському, Дубровицькому  та Демидівському районах. Згідно даних епідеміологічного розслідування встановлені факти зараження ехінококозом в результаті недотримання правил особистої гігієни, несвоєчасного проведення дегельмінтизації домашніх тварин (у 4 осередках утримувалися собаки).

       Збудником захворювання є ехінококи — дрібні стрічкові цистоди (біогельмінти). Зараження людини переважно відбувається внаслідок контакту з собаками. Дорослий паразит живе в кишечнику савця, а той, у свою чергу, заражається, поївши внутрішніх органів великої рогатої худоби та свиней з ехінококозними  пухирями. Доглядаючи за домашньою твариною, граючись з нею, людина, забруднивши руки, може занести яйця гельмінта до рота. Найчастіше це стається, коли люди дозволяють собакам облизувати свої обличчя та руки, а також посуд. Також ехінококи можна «заробити» доглядаючи за вівцями та свиньми, а ще — вживаючи сирі овочі та ягоди (редьку, цибулю, полуницю тощо), забруднені землею.

З током крові яйця ехінококу розносяться до різних органів і поступово перетворюються на ехінококову кісту, що являє собою міхур наповнений рідиною, на внутрішній поверхні якого міститься личинкова стадія ехінококу.

Перебування ехінокока в людському організмі згубно впливає на всі системи і органи в цілому, найчастіше локалізується в печінці (45-85%) і легенях (10%). Хвора людина є безпечною для інших, оскільки вона є глухим кутом для ехінококу.

Перебіг хвороби тривалий — упродовж років, часто безсимптомний. Першими проявами захворювання є відчуття стиснення в грудях, сухий і тривалий кашель, кровохаркання, задишка. Виявляється тільки під час проведення ультразвукового чи рентгенологічного обстеження.

          Єдиним радикальним методом лікування ехінококозу є оперативний, під час якого з печінки або легенів видаляється паразитарна кіста, в подальшому уражені тканини відновлюються.  Медикаментозна терапія при ехінококозі до операції  малоефективна.

Для запобігання зараженню ехінококом людям необхідно виконувати кілька вимог. Зокрема дотримуватись правил особитої гігієни: ретельно мити руки після ігор із собакою чи догляду за нею; тим, хто працює на фермах — дотримуватися правил особистої гігієни при обробці шкур забитих тварин; сирі овочі та ягоди, куплені на ринку, зібрані в лісі чи на власному городі- слід обов’язково мити, а перед споживанням ошпарювати окропом;  уникати контакту з бродячими тваринами; не допускати контакту тварин з людською їжею і посудом; регулярно проводити профілактику гельмінтів у домашніх улюбленців; не купувати м'ясо на стихійних ринках.