Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Вивчення циркуляції збудників ГРВІ на Рівненщині

17.05.2021

   

   Вірусологічною лабораторією ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України», методом ПЛР в реальному часі, проведено дослідження на наявність збудників SARS-CoV-2, грипу та інших респіраторних інфекцій. Від початку року лабораторно та 462 зразків від хворих з симптомами ГРВІ   були досліджені на наявність  вірусів респіраторної групи без врахування SARS-CoV-2. Серед хворих з симптомами ГРВІ значну частку  (51,3%) складали діти віком до 15-ти років. Дослідження проводили на маркери збудників грипу та ГРВІ: РНК грипу А, грипу В, субтипи грипу А( Н1N1) сезонний, субтипи грипу А( Н1N1 пандемічний, А (H3N2), РНК респіраторно-синцитіального вірусу (RS –вірус) типу А, (RS –вірус)  типу В, ДНК аденовірусу, РНК ентеровірусу, РНК вірусів парагрипу 1,2,3,4 типів, ДНК бокавірусу, РНК метапневмовірусу, РНК риновірусу, РНК сезонних коронавірусів  CoV NL63, CoV 229Е,  CoV ОС43. Загалом виявлено фрагменти нуклеїнових кислот вищеперерахованих вірусів у 312-ти випадках.

Найчастіше виявлялися маркери наступних вірусів:

 РНК сезонного коронавірусу ОС43 – 85 випадків (27,2% виявлених);

 РНК риновірусів – 72 випадки (23,1 % виявлених); 

РНК респіраторно-синцитіального вірусу типу А – 61 випадок (19,6 % виявлених);

РНК сезонного коронавірусу 229Е – 32 випадки (10,3 % виявлених);

РНК метапневмовірусу – 31 випадок (9,9 % виявлених).

 Дещо рідше ідентифікували фрагменти РНК аденовірусу (3,8 % виявлених), бокавірусу (5,1 % виявлених) та вірусів парагрипу (1 % виявлених).

   В ході дослідження виявлено, що хворі, які знаходилися на лікуванні в стаціонарних відділеннях лікарень, часто мали мікст-інфекцію із кількох збудників (14,3% усіх обстежених).  В зимовий період переважали збудники таких інфекцій як риновірусна та респіраторно-синцитіальна, проте з приходом весни у переважній кількості обстежених виявляли РНК сезонних коронавірусів.

   Щоб знизити ризик захворювання на COVID-19 та інші інфекції респіраторної групи  епідеміологи ДУ»Рівненський ОЛЦ МОЗ України» рекомендують дотримуватись правил профілактики: обмежте своє перебування в місцях великого скупчення людей та носіть захисну маску, якомога частіше провітрюйте приміщення, намагайтеся не торкатися очей, носа, рота немитими руками, уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань. При перших проявах ГРВІ залишайтеся вдома та негайно повідомте свого сімейного лікаря. Важливо провести вакцинацію проти грипу та COVID-19 .