Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Алергія на укуси комах

08.07.2022
????Сьогодні, 8 липня, відзначають Всесвітній день боротьби з алергією, адже від різних її форм страждає приблизно кожен третій житель нашої планети, при цьому кожне десятиліття кількість хворих на алергію подвоюється.
❗Існує багато алергенів, які, залежно від взаємодії з організмом людини, викликають різні патологічні прояви, але саме влітку ми багато гуляємо на природі, вікна та двері наших осель постійно відчинені, ми споживаємо багато солодких фруктів, сік та аромат яких приваблює й комах, тому контакти з ними досить поширені, як і можливість “заробити” їх укус.
❗Алергія на комах існує, причому не лише на укуси, а й на продукти їх життєдіяльності. Якщо одні комахи кусають через потребу в харчуванні кров’ю людини (комарі, кліщі, мошки, блохи, клопи), то інші — через відчуття загрози (оси, бджоли, шершні та інші жалячі комахи).
❗Алергічна реакція на укус комахи може бути різною, вона залежить від агресивності отрути (алергену), її кількості та чи повторно вона потрапила в організм, стану імунної системи людини в цей момент часу. Цікаво, що немовлята можуть взагалі ніяким чином не зреагувати на укус комахи, адже їх організм ще не знайомий з новою ситуацією й не знає, як на неї відреагувати. Проявляється інсектна алергія від легких місцевих реакцій до небезпечного для життя анафілактичного шоку, які можуть виникати відразу після контакту з комахою, або через певний час, інколи й через кілька діб.
????Загальними симптомами алергії на укус комах є: почервоніння або набрякання шкіри, свербіж, біль у місці укусу, який може поширюватись. В більш складних випадках підвищується температура тіла, наростає головний біль, виникає сльозотеча, блювота, задуха, набряк гортані та слизових оболонок, запаморочення, втрата свідомості, різке падіння артеріального тиску, що призводить до анафілаксії.
‼Самим важливим профілактичним заходом є запобігання їх укусів. Встановіть захисні протимоскітні сітки на вікна та двері, щоб не допустити проникнення небажаних гостей. Якщо гуляєте на вулиці в період цвітіння квітів, зважайте на комах, яким вони теж цікаві. Приваблює бджіл, ос, джмелів та шершнів також і запах їжі, тому будьте обережні при приготуванні страв на відкритому повітрі, вживанні солодких фруктів чи напоїв, особливо пантруйте за дітьми при споживанні ними морозива, льодяників на паличці тощо, щоб не допустити укусів в ротову порожнину, язик, які можуть бути дуже небезпечні. Вчіть своїх малят не хапати руками щось нове й цікаве, що кружляє чи повзає поруч. Якщо біля вас літають жалячі комахи, зберігайте спокій і перейдіть в інше місце, не потрібно їх відганяти, робити різкі рухи. Не варто зловживати парфумами та ароматичними косметичними засобами, адже це теж може спровокувати атаку.
‼Якщо ж уникнути укусу комахи не вдалось, відійдіть у безпечне місце, щоб не спровокувати повторні напади, промийте місце укусу водою з милом, видаліть жало (якщо воно є у шкірі), покладіть холодний компрес, щоб зменшити набряк та больові відчуття. Не можна розчісувати уражене місце, щоб не було вторинного інфікування. За рекомендаціями вашого лікаря прийміть антигістамінні препарати та застосуйте кортикостероїдну мазь, при розвитку генералізованої алергічної реакції терміново звертайтесь до медичного закладу.