Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Анорексія: причини, симптоми та ознаки

16.11.2023
????Анорексія – це психічне захворювання, що характеризується в порушенні харчової поведінки, відмовою від їжі та гострим зниженням ваги. Хворі обмежують порції їжі або намагаються повністю уникати їжі, виконують виснажливі фізичні вправи, приймають препарати для схуднення і здійснюють інші дії, спрямовані на схуднення. Деякі пацієнти штучно викликають блювоту відразу після їжі – це дозволяє їм швидко видалити їжу зі шлунку. Анорексія супроводжується цілим симптомокомплексом, що погіршує зовнішній вигляд пацієнта, виснаження, сухість та блідість шкіри, набряклість та інші.
????Розвиток захворювання характеризується появою думок про власну неповноцінність, пов’язаних з уявною повнотою. Друга стадія супроводжується постійним недоїданням/голодуванням, а також стабільним зниженням маси тіла. Третя стадія характеризується формуванням незворотної дистрофії внутрішніх органів. Найчастіше, вона проявляється через 1-1,5 року після появи перших ознак анорексії.
????Анорексія призводить до численних ускладнень, а в найважчих випадках може стати фатальною. Смерть зазвичай настає за відсутності своєчасного лікування через важку серцеву аритмію, критичне зневоднення або дисбаланс електролітів, таких як натрій, калій і кальцій. Серед інших ускладнень анорексії часто трапляються анемія, остеопороз (як результат – часті переломи), серцева недостатність, порушення менструального ритму та безпліддя у жінок, зниження рівня тестостерону в чоловіків, шлунково-кишкові проблеми (виразкова хвороба, панкреатит, запори), хронічна ниркова недостатність, тривожно-депресивні розлади, підвищення ризику суїциду.
✅Пам’ятайте, що розлади харчової поведінки не можуть і не повинні бути свідомим вибором людини чи стилем життя. Це серйозна медична проблема, яка може мати непередбачувані наслідки для здоров’я.
????При виявлені перших ознак психічної анорексії негайно звертайтеся до лікаря.