Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Бактеріофаг-природжений вбивця бактерій

20.10.2022
 
????Проблема розвитку стійкості бактерій до антибіотиків уже досягла всесвітніх масштабів, що обіцяє нам похмуре майбутнє. Але не все так безперспективно, адже в природі існують віруси, які є природженими вбивцями бактерій. Бактеріофаги стають новою надією людства в протистоянні інфекціям.
????Безконтрольне застосування антибіотиків та розвиток механізмів захисту у бактерій ставить під сумнів їхнє можливе широке застосування в майбутньому. З моменту створення антибіотикам пророкували долю визволителів від всіх інфекцій. Існував навіть план, до якого року будуть переможені такі й такі інфекції. Однак природа розпорядилася по-своєму. Тепер уже ніхто, напевно, не таїть у собі таких сподівань. Але, як відомо, з будь-яких ситуацій є вихід, тому погляди вчених знову звернулися до добре забутого старого, а саме до бактеріофага.
????Бактеріофаг являє собою вірус, який полює і вбиває бактерії. Отже, не всі віруси однаково шкідливі! Є й ті, які стоять на нашому боці. Бактеріофаги - вбивці вельми спеціалізовані, тому для певних бактерій існує свій вбивця.
????Як же бактеріофаг це робить? Як і будь-якому іншому вірусові, бактеріофагу необхідно впровадити свій генетичний матеріал у клітину. Він приєднується до бактерії за допомогою своїх хвостових ниток. Потім, використовуючи ферменти і стрижень, уприскує свою ДНК або РНК всередину клітини. Ну а потім все розвивається за стандартним сценарієм. Ферменти бактеріофага знищують генетичний матеріал бактерії, її органели починають синтезувати білки вірусу. Після створення необхідної кількості білків, клітина повністю розпадається, і з неї з'являються 100-200 новоспечених вбивць, готових продовжувати справу предка.
????Відкриття та застосування.
????Вивчення бактеріофагів почалося в Індії з експериментів Ернеста Ханкіна (1896 рік), який вивчав цілющі властивості річки Ганг. Священну річку вважали продовженням волосся бога Шиви, і вона успішно виліковувала навіть від прокази. Тому Ханкін шукав у ній щось дуже маленьке, але мабуть дуже цілюще . Надалі дослідження перемістилися до Великобританії, а в 1917 році з легкої руки Фелікса д'Ереля з Інституту Пастера це «щось маленьке» отримало назву «бактеріофага» (який пожирає бактерії). Потім до досліджень бактеріофагів трохи охололи у зв'язку з початком ери антибіотиків, і вони були забуті. Але останнім часом інтерес до них знову розгорівся, і стало з'являтися все більше нових досліджень. Їх застосування стало більш широким. Приміром, у США управління з контролю за харчовими продуктами і ліками (FDA) активно використовує бактеріофаги для знезараження їжі. Тим часом бактеріофаги мають істотні переваги перед антибактеріальними препаратами. Вони специфічні, не викликають дисбактеріозу, в бактерій не виробляється до них резистентність. Можливо, бактеріофаги - майбутнє медицини.
????Кишкові фаги по своїм біологічним властивостям дуже близькі до ентеровірусів, тому їх виявлення свідчить про фекальне забруднення, небезпечне у відношенні розповсюдження бактеріальних і вірусних кишкових інфекцій.
????Мікробіологічні лабораторії ДУ “Рівненський ОЦКПХ МОЗ” проводять дослідження на наявність кишкових фагів у питній воді децентралізованого водопостачання та у воді поверхневих водойм.
????У 2021 рік було досліджено 438 зразки децентралізованого водопостачання, поверхневих водойм - 180. За 9 місяців 2022 року досліджено 378 зразків децентралізованого водопостачання, поверхневих водойм - 180.
Немає опису світлини.