Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Бджілка весело кружляє, Україну захищає!

20.05.2023
????Щороку 20 травня весь світ відзначає День бджіл — невтомних трудівниць, які справедливо вважаються найкориснішими комахами на Землі, адже є найважливішими запилювачами рослин. Переносячи пилок з квітки на квітку бджоли не лише забезпечують багаті врожаї плодів, горіхів та насіння, а й забезпечують виживання і збереження біорізноманіття наших екосистем, а також продовольчу безпеку в усіх країнах та харчування всього світу.
????А ще бджоли — це єдині комахи, що виробляють продукт, який людина може вживати в їжу без додаткової обробки — мед, а також такі цінні продукти, як маточне молочко, бджолину отруту, прополіс, пергу, віск, які є природними антибіотиками.
????Цікавим феноменом цієї комахи є те, що вона залишається корисною для людини навіть після своєї смерті, через те, що її тіло містить багато біоактивних речовин, саме тому більшість пасічників ніколи не викидають мертвих бджіл — підмор, як їх ще називають, а використовують його для виготовлення чудодійних лікувальних та профілактичних засобів.
????Бджоли, яких у світі існує понад 21 тисяча видів, поширені на всіх материках, окрім Антарктиди. Ці унікальні комахи створюють власну цивілізацію й відрізняються спільною роботою та своєю невтомною працелюбністю. У бджолиній родині всі обов’язки розподілені: є основна самичка, матка, яка дає потомство, інші ж самки, приблизно 30% осіб з вулика щодня працюють над збором пилку, ще одна частина бджолосім’ї трудиться над забезпеченням чистоти та якісної вентиляції у вулику, наявні й бджоли-охоронці, які надійно захищають домівку від нападу ворогів, а також бджіл з інших вуликів, розпізнаючи “своїх” по запаху. Самці бджіл, або ж трутні, котрих у вулику близько 10-15%, несправедливо наділені образливою славою ледарів та дармоїдів, вони мають дуже відповідальне завдання — забезпечити якісне запліднення матки, щоправда, таки полюбляють поїсти, споживаючи за літо до 15 кг меду, не виконують ніякої іншої роботи; по завершенню ж сезону збору меду всі трутні нещадно виганяються з вуликів, де загинуть від холоду та голоду.
☝Бджоли є природженими математиками, починаючи будувати стільники, завжди дотримуються чітких розмірів та створюють ідеальні шестикутники зі стінами під кутом у 120 градусів, використовуючи при цьому найменшу кількість воску. При збиранні нектару з квіток, яких бджола за день може відвідати до 5-7 тисяч, облітаючи при цьому територію площею до 12 гектарів, вона робить складні розрахунки по відстані, обираючи найкоротший шлях для ефективного збору. А ще бджоли мають свою мову, вони спілкуються за допомогою жестів, рухів тіла та спеціальних феромонів і можуть по різному сприймати світ, адже, як стверджують дослідники з Іллінойського університету, серед бджіл часто трапляються песимісти.
????На жаль, за останні 20 років колонії бджіл по цілому світу поступово зникають, головною причиною цьому є використання у сільському господарстві монокультур та застосування пестицидів й інсектицидів, вбивають цих комах і збудники інфекційних хвороб та шкідники, а ще на виживання бджолиних популяцій мають величезний вплив екологічне забруднення та кліматичні зміни довкілля, до яких бджоли дуже чутливі. Відомий фізик Альберт Ейнштейн вважав, що після зникнення останньої бджоли людство вимре через чотири роки. Для того, щоб пророцтво великого вченого не здійснилось, весь світ вживає заходів зі збереження цих унікальних комах.
????Кожного разу, коли ми їмо ложку меду, ми споживаємо сотні цілющих ферментів, тисячі квітів, та мільйони корисних бактерій, оскільки мед — це не просто підсолоджувач, а ідеальне поєднання життя, котре бджоли несуть нам на своїх лапках. А для нашої нації ці комахи, які, до речі бачать світ у блакитних та жовтих кольорах, завжди були символом працелюбства, старанності, родючості, мудрості й чистоти душі, а також передвісниками багатства та удачі. Бджіл недаремно порівнюють саме з нами, адже українці так само старанно по краплинці роблять кожен свою справу, нікого не зачіпаючи та не загрожуючи, однак, коли рухають їх вулик, вони підіймаються усі, не важливо, якого розміру буде чужинець.
????????Всім бажаємо непохитної віри у себе, свою країну та українську армію, обов’язково з мирним бджолиним гудінням!