Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Чим небезпечна скарлатина

23.08.2023
???? Скарлатина — це інфекційне захворювання, яке виникає найчастіше у дітей, викликане ß-гемолітичним стрептококом. Характеризується поєднанням загальної інтоксикації, лихоманки, запаленням мигдалин та дрібним червоним висипом на шкірі. Після одужання формується пожиттєвий імунітет.
???? Найбільш поширений повітряно-крапельний шлях передачі – 97% від усіх випадків. Бактерії потрапляють до організму пацієнта при вдиханні аерозолю зі збудником, який виділяється хворими під час кашлю чи чхання.
???? Контактний - стрептокок передається через предмети побуту та догляду (іграшки, рушники, перев’язувальний матеріал та ін.)

Симптоми скарлатини:

  • підвищення температури тіла до 38 градусів і вище;
  • лихоманка;
  • слабкість;
  • нудота і блювота;
  • збільшення мигдаликів з утворенням нальоту і гнійників;
  • почервоніння горла (так званий «вогняний зів»);
  • язик малинового кольору з набряклими, опуклими сосочками.
❗ У клінічній практиці спостерігаються ранні ускладнення синусит (запалення колоносових пазух) та отит (ураження вуха).
❗ До пізніх ускладнень відносять міокардит і нефрит. Вони є результатом інфекційно-алергічного процесу, коли власні тканини уражаються виробленими антитілами до стрептокока.
???? Міокардит проявляється у відновлювальний період. У дитини спостерігається незначне підвищення температури тіла, слабкість, тахікардія, лабільний пульс. Тиск знижується, а на кардіограмі можна побачити порушення серцевого ритму.
???? Нефрит виникає на 12-16 день від початку хвороби. Часто він не має жодних симптомів, визначаються тільки лабораторні зміни у сечі та крові.
???? Іноді в процес залучаються суглоби. Це ускладнення характерне більше для хлопчиків. Артрит або синовіт виникають через два тижні після одужання. Дитина скаржиться на біль у суглобах і почервоніння шкіри над ними.
‼ Особливу увагу батькам потрібно звернути на віддалені наслідки скарлатини. До них відносять гломерулонефрит, ревматичну хворобу серця та хорею Сіденгама. Тут також має місце аутоімунне запалення.
???? При виявленні у дитини симптомів скарлатини варто негайно звернутися по медичну допомогу.