
Скарлатина — це інфекційне захворювання, яке виникає найчастіше у дітей, викликане ß-гемолітичним стрептококом. Характеризується поєднанням загальної інтоксикації, лихоманки, запаленням мигдалин та дрібним червоним висипом на шкірі. Після одужання формується пожиттєвий імунітет.

Найбільш поширений повітряно-крапельний шлях передачі – 97% від усіх випадків. Бактерії потрапляють до організму пацієнта при вдиханні аерозолю зі збудником, який виділяється хворими під час кашлю чи чхання.

Контактний - стрептокок передається через предмети побуту та догляду (іграшки, рушники, перев’язувальний матеріал та ін.)
Симптоми скарлатини:
- підвищення температури тіла до 38 градусів і вище;
- лихоманка;
- слабкість;
- нудота і блювота;
- збільшення мигдаликів з утворенням нальоту і гнійників;
- почервоніння горла (так званий «вогняний зів»);
- язик малинового кольору з набряклими, опуклими сосочками.

У клінічній практиці спостерігаються ранні ускладнення синусит (запалення колоносових пазух) та отит (ураження вуха).

До пізніх ускладнень відносять міокардит і нефрит. Вони є результатом інфекційно-алергічного процесу, коли власні тканини уражаються виробленими антитілами до стрептокока.

Міокардит проявляється у відновлювальний період. У дитини спостерігається незначне підвищення температури тіла, слабкість, тахікардія, лабільний пульс. Тиск знижується, а на кардіограмі можна побачити порушення серцевого ритму.

Нефрит виникає на 12-16 день від початку хвороби. Часто він не має жодних симптомів, визначаються тільки лабораторні зміни у сечі та крові.

Іноді в процес залучаються суглоби. Це ускладнення характерне більше для хлопчиків. Артрит або синовіт виникають через два тижні після одужання. Дитина скаржиться на біль у суглобах і почервоніння шкіри над ними.

Особливу увагу батькам потрібно звернути на віддалені наслідки скарлатини. До них відносять гломерулонефрит, ревматичну хворобу серця та хорею Сіденгама. Тут також має місце аутоімунне запалення.

При виявленні у дитини симптомів скарлатини варто негайно звернутися по медичну допомогу.