Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Деякі закономірності виникнення епідемій та пандемій інфекційних хвороб

19.10.2022
✅Історія медицини налічує чимало епідемій та пандемій інфекційних хвороб, зокрема і особливо небезпечних. Так, достовірно відомо, що страшна пандемія чуми в 14 столітті розпочалась з осади монголо-татарами генуезької фортеці Кафа (нині це Крим, Феодосія). Зараз там залишились лише рештки величезної фортеці, а на той час взяти її було дуже непросто. В ту епоху монголо – татари контролювали значну частину Центральної та Середньої Азії, де розпочалась епідемія чуми з дуже високою смертністю. І татари пішли на хитрість: трупи померлих від чуми катапультами стали закидати в середину фортеці. Звісно, серед захисників і населення Кафи розпочалась паніка і вони почали на кораблях (у татар не було свого флоту) тікати – спочатку до Візантії (Константинополь), а потім і далі, до нинішньої Італії.
????На ті часи Константинополь (нині Стамбул) був столицею Східно – Римської імперії та величезним містом. І коли чума стала швидко поширюватись серед його мешканців, частина з них кинулась тікати мало не по всій Європі. Так розпочалась пандемія, коли за оцінками вчених загинуло приблизно чверть Європи, а деякі місцевості знелюдніли зовсім.
????Але це досить прості і добре задокументовані (при чому не раз) речі. Проте основною причиною епідемій та пандемій являються суттєві зміни патогенності (здатності змінювати структуру та заразність збудника) або взагалі появи нового мікроорганізму. Так, нещодавно всі ми стали свідками появи Covid–19, який вже забрав мільйони життів та сотні мільйонів людей перехворіли. Не так давно людство зустрілось з новою, досі невідомою хворобою – СНІД. І нарешті, наші дні Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила надзвичайну ситуацію, викликану вірусом віспи мавп. Цей вірус відомий вже півстоліття, але раніше ніколи не спричиняв спалахів серед людей. Очевидно, вірус змінився, і тепер став поширюватись в суспільстві, кількість виявлених хворих налічується вже десятками тисяч.
Але не тільки з’являються нові хвороби – змінюються і старі, давно відомі. Насамперед холера. Історія знає сім пандемій холери, проте достовірно відомо, що саме сьома була викликана зміною збудника на початку двадцятого століття. Його назвали Ель–Тор, він та його різновиди і досі абсолютно домінують у світі. До речі, спалахи і епідемії холери в Україні 1991, 1994, 1995 років були саме наслідками зміни патогенності збудника холери, занесеного до південно–бузького лиману на Миколаївщині з баластними водами суден, які направлялись з Дунаю.
❗Зміна збудників інфекційних хвороб, особливо вірусного походження, далеко не рідкість і добре простежується на прикладі грипу. Найбільше відома пандемія знаменитої “іспанки”, яка розпочалась в 1918 році і згодом охопила практично весь світ. Слід зазначити, що для виникнення епідемій та пандемій потрібна не просто зміна збудника. Як правило при цьому збудник змінює свої властивості в бік підвищення заразності. Так, пандемія “іспанки” забрала життя десятків мільйонів людей, чого ніколи не спостерігалось раніше.
✅Незважаючи на безумовні успіхи медицини в останні десятиліття з’явились нові фактори, які сприяють швидкому поширенню епідемій і пандемій. Насамперед, це масова міграція населення, туризм і розвиток авіатранспорту. Перебуваючи в інкубаційному періоді людина може протягом однієї – двох діб перенести збудника практично в будь–яке місце планети. Але при цьому збудник має бути видозмінений і з більш високою патогенністю. От при таких умовах і виникають епідемії або й пандемії.
Можливо, це чорно-біле зображення 3 людини та на відкритому повітрі