Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Дисбактеріоз кишечнику

25.05.2021

Нормальна мікрофлора кишкового тракту людини є важливим захисним фактором організму. Макроорганізм та мікрофлора , що його населяє, об’єднані в єдину екологічну систему. Нормальна мікрофлора- це сукупність  мікроорганізмів , які заселяють фізіологічні порожнини  тіла та шкіру  здорової людини (утворюють захисну біоплівку).

Вона виконує та регулює різні функції макроорганізму:

- забезпечення імунологічної резистентності;

- приймає участь у синтезі вітамінів; 

- покращує детоксикаційну функцію кишечнику;

- стимулює синтез біологічно активних речовин.

У нормі біфідо та лактобактерії стимулюють лімфоїдний апарат, синтез імуноглобулінів  та місцевих захисних факторів. Представники нормофлори перешкоджають проникненню токсичних речовин та патогенних бактерій у стінку кишечника, плазму крові хазяїна.

Дисбактеріоз кишечнику-це  зміна кількісного та якісного складу мікрофлори кишечнику, яка найчастіше розвивається після перенесеного ентероколіту, формується під час прийому антибіотиків, імунодеприсантів, гормонів, хіміо- та протизапальних препаратів. Зниження кількості або повне зникнення біфідобактерій, лактобактерій, нормальної кишкової палички призводить до заселення кишечнику умовно-патогенними та патогенними мікроорганізмами, що посилює шлунково–кишкові розлади, призводить до запалення стінки кишечнику…

Клінічні прояви дисбактеріоз можна можна об’єднати в декілька синдромів:

- шлунково-кишкова диспепсія проявляється розладами випорожнень, метеоризмом, відрижкою, болями в різних ділянках живота, тенезмами;

- розлади всмоктування призводить до порушень білкового, водно-електролітного балансу, зменшення ваги тіла, зниження тургору шкіри, слабкості, втомлюваності, головного болю, можливе періодичне підвищення температури до субфебрильних цифр.

Дисбактеріоз призводить до порушення синтезу вітамінів, що проявляється сухістю шкіри, ламкістю волосся та нігтів, появою хронічних заїд, хейліту, стоматиту.

Дисбактеріоз є складним клініко–мікробіологічним синдромом, виявлення якого неможливе без ретельно проведеного мікробіологічного дослідження. Такий аналіз можна здійснити в бактеріологічній лабораторії Рівненського обласного лабораторного центру  МОЗ України за адресою: м.Рівне, вул. Котляревського,3.

При будь-яких шлунково-кишкових розладах слід звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

Бережіть своє здоров’я!

                                  Лікар-бактеріолог              Ірина Прокопчук