Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Думай про природу як про співтовариство, а не як про крамницю товарів. Холмс Ролстон ІІІ

03.03.2023
????Щороку 3 березня у світі відзначається День дикої природи, саме сьогодні всі країни наголошують на її цінності, вразливості, красі та різноманітті, а також екологічному, соціальному, економічному, науковому, культурному, естетичному та рекреаційному значенні для забезпечення сталого розвитку й добробуту людини. В екофілософських творах дика природа — це земля з власною волею, цінна сама по собі, таємнича, недосліджена та непідкорена, священний простір, любов і повага до якого дає можливість людям побачити вічне та відчути себе вільними — це визначення так схоже з описом історичної суті саме української нації, яка пройшла й далі долає тяжкий шлях свого становлення.
????В Україні ще до початку рашистського вторгнення дикої природи, за світовими мірками, залишалось небагато, адже понад 56% нашої держави займали орні землі, а частка природно-заповідного фонду становила лише 6,77% території.
А зараз, коли болотні сусіди водночас з нашою державністю вже 9 років топчуть і наші землі, оцінка масштабів та прогнозування наслідків рашистської агресії проти довкілля України вражають, і це з урахуванням того, що вони фіксуються лише на підконтрольних нашій державі територіях. Ніхто з нас й уявити не міг, що через Чорнобильську зону підуть танки та перетворять її на військовий майданчик, атомні й гідравлічні електростанції будуть обстрілюватись ракетами, унікальні родючі чорноземи України знищуватимуться артилерійськими обстрілами, випалюючи поля та забруднюючи їх токсичними вибуховими речовинами та паливом, а неповторні Поліські ліси стануть замінованими, трансформуються фактично у мілітаризовану зону й стануть небезпечними та недоступними для людей. Війна призводить до того, що вигоряють ліси та степи, зникають унікальні екосистеми з ендемічними видами рослин та тварин, внаслідок знищення інфраструктури цілих регіонів відбувається забруднення повітря та ґрунтових вод.
????Звичайно ж, на тлі людських втрат, вплив війни на природне середовище може здаватись проблемою не першочерговою, однак руйнування довкілля нагадуватимуть нам про весь цей жах ще не одне десятиліття. Вже зараз у нашій країні та за її межами здійснюються обговорення та планування післявоєнного відновлення, для чого Всесвітній фонд природи об’єднав кращих експертів для створення Платформи природоорієнтованих рішень, адже екологічна ситуація в країні визначає добробут та здорове життя майбутніх поколінь українців.
????Ми знаємо, що ця війна обов’язково закінчиться перемогою українців та мріємо, щоб цей час настав якнайшвидше й природа України, така багата та різноманітна, жива та неповторна, оспівана видатними поетами та письменниками, оновиться й піднесе всім нам свої коштовні подарунки, а ми ж, навзаєм, віддамо їй трішки турботи, поваги та вдячності та збережемо її цінність та красу.