Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Емоційний параліч.Як допомогти людині,що тремтить чи впала у ступор від стресу?

10.03.2023
????Іноді потрясіння від надзвичайної ситуації (вибухів ракет, пожежі, землетрусу) таке сильне, що людина перестає розуміти, що відбувається довкола неї. Хтось заклякає на місці, хтось, навпаки, стає агресивним. Чому це стається і як допомогти людині поруч у такому стані?
????У травматичній ситуації найвищі функції кори головного мозку (як-от здатність до аналізу) на якийсь час перестають діяти. Але так званий давній мозок, або мозок рептилії, що генерує швидку реакцію, працює на повну силу. Він відповідає за три основні реакції на стрес, які можна визначити словами: завмри, бийся, втікай. Як саме відреагує людина – залежить від особливостей її нервової системи. Що сильніше потрясіння, то більша ймовірність, що воно призведе до афекту – звуження свідомості, послаблення контролю за своїми діями. Поведінкою людини у такій ситуації керують лише емоції.
✅У стані афекту (афективної шокової реакції) людина не в змозі визначити, де вороги, а де свої, де небезпека, а де порятунок, втрачає спроможність логічно мислити й приймати оптимальні рішення. Нерідко люди, переживши такий стан, згадують згодом:,,Я щось робив (робила), з кимось розмовляв (розмовляла), але нічого не можу пригадати”. Доволі частою реакцією на травму є ступор. Людина заклякає емоційно, фізично і ні на що не реагує.
????Не менш загрозлива ситуація, коли людина у стресовому стані все руйнує на своєму шляху або кудись біжить, не розбираючи дороги. Ось випадок із життя: сталася аварія – зіткнулися дві автівки. З однієї вистрибнула жінка-пасажирка і побігла навмання у поле. Але вже за дві хвилини вона повернулася, кинулася до машини. Там, як виявилося, сиділа дитина (і материнський інстинкт, вочевидь, дуже швидко повернув її до тями).
????Як допомогти людині у такому стані?
Найважливіше – не залишати її саму. Треба підійти, взяти за руку, обережно обійняти – потрібне насамперед душевне, а не фізичне тепло, адже людина тремтить (також типова реакція) не від холоду, а від стресу. Пильнуйте, аби така людина не заподіяла собі чи іншим зла. Якщо не надати їй допомогу, може дійти до небезпечних наслідків: через знижений контроль за своїми діями потерпілі здатні на необмірковані вчинки, можуть нашкодити собі й іншим.
????Як довго такий стан може тривати?
Від декількох хвилин до декількох годин. А ось на те, щоб людина остаточно оговталася від емоційного потрясіння, потрібно іноді місяці і навіть більше. На жаль, пережитий стрес може довго відгукуватися панічними атаками з вираженим серцебиттям, тремтінням, страхом смерті, знесиленням. Або ж людина впадає у депресію. Що супроводжується почуттям провини, відчуттям безпорадності перед життєвими труднощами. Тоді важливо звернутися за допомогою до психотерапевта – фахівець навчить, як розслаблятися, знімати напругу, протистояти негативним емоціям.
Можливо, це великий план 1 особа та у приміщенні