Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Енергетики! Шкода чи користь?

01.08.2023
???? Легендарним напоєм в сучасному світі є енергетики та енерготоніки.
⁉ Що ми про них знаємо?! Вони приваблюють нас барвистими алюмінієвими баночками та нав`язливою рекламою, обіцяючі задоволення, силу та підвищення працездатності.
???? Проте варто роз’яснювати, що енергетичні напої чи енерготоніки – це є газовані або слабогазовані напої, які тонізують та стимулюють нервову систему, легко засвоюються організмом, створюють бадьорість, підвищують настрій, розумову та фізичну активність, борються з втомою та сонливістю впродовж лише 3-4 годин.
❗ Заява, що енергетичний напій забезпечує організм енергією є досить голослівним та пустим! Такий вид енергетиків дає нам тонус за рахунок нашої ж власної енергії, а точніше залишків нашої енергії, виснажують енергетичні, метаболічні резерви, регуляторні системи, сприяють виникненню ще більшої втоми. Іншими словами сам напій ніякої енергії не містить, а тільки допомагає використати нашу власну. Таким чином ми використовуємо власні ресурси, беремо у себе енергію в борг. Але рано чи пізно цей борг потрібно буде віддати з відсотками у вигляді втомленості, безсоння, дратівливості та депресії.
❓ Виникає питання: які компоненти таких напоїв спричиняють вказані ефекти і які наслідки тривалої їх дії? Основним компонентом енергетичних напоїв є кофеїн – стимулятор, який збуджує нервову систему, тонізує м’язи, підвищує витривалість організму, бадьорість. Добре, якщо походження використаного кофеїну буде рослинним: з женьшеню, гуарани, ефедри, лимонника китайського, левзеї сафлоровидної, какао.
‼ Але мало хто знає, що для смаку додають глюкозу та сахарозу, різні хімічні добавки: ароматизатори, консерванти, підсилювачі смаку, кислотності, барвники, харчові добавки, вуглекислий газ, алкоголь та інші, що мають зовсім некорисний вплив на здоров’я людини. Адже енергетики підвищують кислотність шлунка і сприяють виникненню або загостренню гастритів чи виразки шлунка, а глюкоза та сахароза при систематичному надходженні в організм підвищує масу тіла та рівень глюкози крові, що небезпечно для людей схильних до діабету чи тих хто страждає на цукровий діабет. Є дані літератури про розвиток цирозу печінки та пухлин головного мозку при тривалому вживанні тонізуючих напоїв. Смертельною дозою вважається близько 10 г кофеїну. А це 150 баночок енергетика.
⁉ А ви знали!? Енергетики офіційно заборонені у Франції, Данії та Норвегії їх там можна знайти тільки в аптеках.
???? Тож зважте:
✔ Більше користі чи шкоди від таких сучасних продуктів отримує організм людини?
✔ Чи варто ризикувати своїм здоров’ям і життям заради підвищення настрою, працездатності та витривалості саме таким методом?
✔ Чи варто виснажувати організм різними тонізуючими засобами, чи краще навчитися раціонально організовувати свою роботу та відпочинок?
Жодна людина не може обманути матір-Природу: щоб не винайшли науковці – природа завжди буде розумнішою.
Немає невичерпних джерел у природі, але якщо дбайливо ставитися до себе та оточення, то життя можна значно подовжити та покращити його якість.
???? І однією з кращих альтернатив шипучим напоям є вживання фруктових чи фруктово-овочевих соків, краще свіжоприготовлених.