Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Епідеміологія і профілактика поліомієліту

30.03.2023

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання людини вірусної етіології, яке виникає в результаті інфікування вірусами поліомієліту (I, II та III типів), які вражають нервову систему і за лічені години можуть привести до паралічу.
❗Найнебезпечніші – дикі штами поліовірусу, які сприяють розвитку гострого паралітичного поліомієліту.
При тяжких формах перебігу захворювання характеризується ураженням сірої речовини спинного мозку та інших відділів центральної нервової системи з розвитком атрофічних паралічів та парезів кінцівок і тулуба. Поліомієліт вражає, в основному, дітей у віці до 5 років.
Вірус передається від людини до людини, головним чином, фекально-оральним шляхом (через забруднені руки, рідше через воду, чи харчові продукти) і розмножується в клітинах шлунково-кишкового тракту. В одному випадку із 200 інфікованих розвивається незворотній параліч (зазвичай ніг), 5-10% із числа паралізованих людей помирають.

➡На сьогодні паралітичний поліомієліт - це не вилікована хвороба, але це захворювання можна попередити. Поліомієлітна вакцина, яка застосовується для дітей, може захистити людину на все життя.
У 1988 році на 41-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я було прийнято резолюцію про ліквідацію поліомієліту у світі. Це послужило початком Глобальної ініціативи по ліквідації поліомієліту (ГІЛП). За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) з 1988 року число випадків захворювання на поліомієліт у світі зменшилось більш ніж на 99%. Таке зменшення стало результатом глобальних зусиль багатьох країн світу по ліквідації цієї хвороби за допомогою вакцинації.

➡Збудник поліомієліту (poliovirus hominis) етіологічно належить до групи Пікорнавірусів родини Ентеровірусів (кишкових вірусів) та існує у вигляді трьох незалежних типів (I, II та III), містить РНК, добре переносить замороження, висушення. Не руйнується травним соком та антибіотиками. Гине при кип'ятінні, під впливом ультрафіолетового опромінення та дезінфікуючих засобів. Віруси поліомієліту є найстійкішими серед ентеровірусів. Вони зберігають свою життєдіяльність протягом декількох місяців при +4ºС в каналізаційних водах і фекаліях, до 3-4 місяців в стічних водах, на овочах і в молоці. Цей термін подовжується, якщо вірус заморозити. Він не чутливий ні до антибіотиків, ні до будь-яких хіміопрепаратів. Під час прогрівання при 50 -550 ⁰ С протягом 30 хв вірус інактивується, а кип’ятіння знешкоджує його протягом декількох секунд.

➡Основним джерелом збудника поліомієліту є інфіковані люди (хворі чи вірусоносії). Хворі найбільш заразні в перші дні хвороби, коли вірус розмножується в носоглотці та виділяється при експіраторних актах (кашель, чхання, під час розмови) у повітря. Проте основна маса збудника виділяється в навколишнє середовище з екскрементами кишок протягом 4-7 тижнів і навіть місяців (до 4-х місяців).
Висока частота здорового носійства і його тривалість створюють більшу епідеміологічну небезпеку порівняно з випадками, коли хворих виявляють та ізолюють.
➡До умов, що сприяють поширенню поліовірусів, відносять незадовільний благоустрій території, відсутність водопроводу, каналізації, скупченість населення, порушення санітарно-гігієнічних норм.
➡Протягом перших 5-12 днів зараження протікає, як прихований період (від зараження до перших проявів). Іноді він триває до 1 місяця.
Клінічні прояви поліомієліту різноманітні. У понад 90% інфікованих осіб інфекція протікає безсимптомно, у 4-8% захворювання перебігає в абортивній формі без рухових порушень. Абортивна форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції або гострої кишкової інфекції, у 1% хворих розвивається серозний менінгіт. Лише у 0,1-1,0 % сприйнятливих до захворювання осіб розвивається паралітична форма хвороби з ураженням мотонейронів клітин переднього рогу спинного мозку з наступним стійким випадінням їх функцій, розвитком незворотних паралічів і парезів (зазвичай ніг або рук), 5-10 % із числа таких паралізованих помирають в результаті паралічу дихальної мускулатури.
❗Після тривалого епідемічного благополуччя щодо поліомієліту в Україні, у 2015 році активно було виявлено циркуляцію вакциноспоріднених вірусів поліомієліту у 2 випадках захворювань з синдромом гострого в'ялого паралічу (ГВП) у дітей Закарпатської області. Ці віруси мали генетичну подібність, що свідчило про їх циркуляцію серед населення.
➡Вакциноспоріднений поліовірус – це вірус, в якого пройшли генетичні зміни внаслідок подовженої циркуляції в організмі людини. Сьогодні відомо, що вакциноспоріднений поліовірус, як і «дикий» поліовірус, викликає небезпечне захворювання поліомієліт, яке у 90% випадків приводить до інвалідизації, у 10% — закінчується летально.

❗❗У Рівненській області захворювання на поліомієліт не реєструвалися протягом останніх 20 років. Проте восени 2021 року на Рівненщини було виявлено випадок паралітичного поліомієліту у півторарічної дитини, викликаний вакциноспорідненим поліовірусом 2 типу. Хвора дитина, як і дев'ять її братів та сестер, не були вакциновані через відмову батьків. У 2022 році лабораторія ВООЗ підтвердила ще один випадок поліомієліту у 2-річного хлопчика із Закарпаття і виявила, що досліджуваний зразок був подібний до тих, які виявили на Рівненщині. Серед 19 контактних дітей, у цих двох вогнищах, були виявлені вакциноспоріднені поліовіруси 2 типу.
➡З 1 лютого 2022 року через спалах поліомієліту в Україні була проведена кампанія з вакцинації проти цього захворювання, у першу чергу вона охопила дітей, котрі не мають жодного щеплення від поліомієліту або не пройшли повний курс захисту, що складається з шести доз вакцини. Повторна вакцинація була необхідна для того, аби припинити циркуляцію вірусу в Україні.
Необхідно також забезпечити вірусологічне обстеження хворих з синдромом гострого в'ялого паралічу (ГВП) та обстеження контактних осіб. До випадків ГВП належать хворі з полірадикулонейропатією або синдромом Гієна-Барре, поперечним мієлітом, травматичною нейропатією, периферичною нейропатією, системними захворюваннями, порушенням метаболізму. Епідеміологічний нагляд за поліомієлітом включає також моніторинг стічних вод на наявність вірусу.
Забезпечення виконання плану профілактичних щеплень проти поліомієліту є основний засіб профілактики поліомієліту.
Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту (ГІЛП), очолювана національними урядами, ВООЗ, «Ротарі Інтернешнл», Центрами США з контролю та профілактики хвороб (CDC) та ЮНІСЕФ та підтримувана основними партнерами, включаючи Фонд Білла та Мелінди, започаткована у 1988 році, коли на 41-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я було ухвалено резолюцію про ліквідацію поліомієліту у світі. Це сталося після сертифікації ліквідації натуральної віспи у 1980 році, прогресу, досягнутого протягом 1980-х років. у сфері ліквідації поліовірусу в Америці, та прийняття «Ротарі Інтернешнл» зобов'язань щодо мобілізації засобів для захисту всіх дітей від цієї хвороби.
В 1994 році Американський регіон ВООЗ був сертифікований як Регіон, вільний від поліомієліту. За ним, у 2000 році був сертифікований Регіон ВООЗ для країн Західної частини Тихого океану та у червні 2002 року - Європейський регіон ВООЗ. 27 березня 2014 року було сертифіковано Регіон країн Південно-Східної Азії ВООЗ, як вільний від поліомієліту. Тобто у цій групі країн передачу дикого поліовірусу припинено. Це досягнення знаменує важливий крок вперед у глобальній ліквідації — нині 80% населення планети живе у сертифікованих на відсутність поліомієліту регіонах.
За оцінками ВООЗ, на сьогодні завдяки проведеним заходам щодо імунізації проти поліомієліту у світі було врятовано від паралічу понад 16 мільйонів людей, вдалось запобігти понад 1,5 мільйона випадків смерті дітей, кількість випадків захворювання поліомієлітом у світі зменшилася більш ніж на 99%.
ВООЗ зазначає, що стратегії ліквідації поліомієліту ефективні у разі їх здійснення у повному обсязі Але нездатність застосовувати стратегічні підходи в повному обсязі призводить до передачі вірусу. Станом на 2013 рік ендемічна передача дикого вірусу поліомієліту продовжувалась в Афганістані, Нігерії та Пакистані. При сьогоднішньому рівні глобалізації спалах захворювання у будь-якій точці світу становить небезпеку для кожної дитини. ВООЗ застерігала, що нездатність зупинити поширення поліомієліту в цих районах може призвести до того, що через 10 років у світі щорічно відбуватиметься до 200 000 нових випадків захворювання.
❗Нині ендемічні на поліомієліт, викликаний диким поліовірусом, залишаються дві країни - Пакистан і Афганістан. В цих країнах медичні працівники працюють в надскладних умовах із загрозою для свого життя.
22 травня 2022 р. Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус оголосив про присудження премій «Лідери у галузі глобальної охорони здоров'я» відомим лікарям, вченим, волонтерам, які досягли успіхів у цій галузі, або віддали своє життя для забезпечення охорони здоров'я.
Премія була присуджена посмертно восьми добровільним учасникам програми боротьби проти поліомієліту, які були застрелені озброєними бойовиками в провінціях Афганістану Тахар та Кундуз 24 лютого 2022 р. Четверо з них були жінками. Ці вісім добровольців вакцинували тисячі дітей при подвірних обходах в північно-східній частині Афганістану. Їхня робота була вкрай важлива в країні, в якій все ще циркулює дикий поліовірус першого типу. Їхні імена: пан Мохамамд Зубайр Халазай, пан Наджибулла Коша, пан Шадаб Йосуфі, пан Шаріфула Хематі, пані Хасіба Омарі, пані Хадіджа Аттаї, пані Муніра Хакімі, пані Робіна Йосуфі та її брат Шадаб.
➡З 3 штамів дикого поліовірусу (тип 1, тип 2 і тип 3) дикий поліовірус 2-го типу було ліквідовано у 1999 році, а останній випадок інфікування диким поліовірусом 3-го типу був зареєстрований у Нігерії у листопаді 2012 року. Однак сьогодні, як повідомляє ВООЗ, кількість випадків інфікування поліовірусом першого типу зросла.У чотирьох регіонах ВООЗ – Африці, Східному Середземномор'ї, Західній частині Тихого океану та у Південно-Східній Азії – відзначено спалах захворювання, викликаного поліовірусом вакцинного походження.
Оральна поліовакцина (ОПВ) містить ослаблений вакцинний вірус, що активізує імунну реакцію організму. Після введення дитині ОПВ вірус розмножується в його кишківнику, сприяє виробленню антитіл, а потім виводиться з організму. У поодиноких випадках, при вкрай низькому рівні імунізації населення, виведений з організму вакцинний вірус може продовжувати циркулювати протягом тривалого часу. Чим більше живе вірус, тим більше генетичних змін у ньому відбувається. В окремих випадках вакцинний вірус може генетично змінитися у форму, яка може викликати параліч. Ця форма відома як циркулюючий поліовірус вакцинного походження (цПВВП).
Визнаючи як епідеміологічну можливість, так і значні ризики потенційної небезпеки поширення поліовірусу, у 2013 р. було розроблено новий «Стратегічний план ліквідації поліомієліту та здійснення завершального» на 2022-2026 роки. Це був перший план одночасної ліквідації всіх типів хвороби, викликаних як диким поліовірусом, так і поліовірусами вакцинного походження. Економічне моделювання показало, що ліквідація поліомієліту дозволить заощадити щонайменше 40-50 мільярдів доларів, головним чином, у країнах з низьким рівнем доходу. І, що найважливіше, успіх означатиме, що жодна дитина ніколи більше не страждатиме від жахливих довічних наслідків паралічу, викликаного поліомієлітом.
❗Якщо у 2021 р. у світі було зареєстровано лише шість випадків захворювання на поліомієліт, то у 2022 р. таких випадків було понад 29, включаючи декілька нових випадків на південному сході Африки, спричинених штамом пакистанського походження. Крім того, спалахи цПВВП – варіантів поліовіруса, які можуть виникати в районах з недостатнім охопленням імунізації – продовжують з'являтися в окремих частинах Африки, Азії та Європи, причому в останні місяці 2022 р. спалахи були виявлені в таких країнах, як Сполучені Штати, Ізраїль та Сполучене Королівство.
Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейєсус заявив, що нові випадки поліомієліту, виявлені в країнах, раніше вільних від цього захворювання, є суворим нагадуванням про те, що якщо ми не досягнемо нашої мети повсюдної ліквідації поліомієліту, він може відродитися всюди у світі.
18 жовтня 2022 р. у Берліні на тлі зростання кількості випадків поліомієліту на Всесвітньому саміті з охорони здоров'я глобальні лідери взяли зобов'язання щодо надання 2,54 млрд дол. на діяльність з ліквідації поліомієліту. Ці кошти будуть використані для підтримки глобальних зусиль щодо подолання останніх перешкод на шляху до ліквідації поліомієліту, забезпечення щорічної вакцинації 370 мільйонів дітей протягом наступних п'яти років та організації безперервного епіднагляду за поліомієлітом у 50 країнах. Понад 3000 науковців та експертів у галузі охорони здоров'я зі 115 країн закликали уряди держав усього світу профінансувати у повному обсязі стратегію ліквідації поліомієліту. Виконавчий директор ЮНІСЕФ Кетрін Рассел заявила: "Діти заслуговують на те, щоб жити у світі, вільному від поліомієліту, але, як ми, на жаль, переконалися, поки ми не охопимо кожну громаду і не вакцинуємо кожну дитину, загроза поліомієліту зберігатиметься. Коли ми інвестуємо кошти в імунізацію та системи охорони здоров'я, ми інвестуємо у безпечніше та здоровіше майбутнє для всіх людей у всьому світі".
Група вчених і експертів відзначила нову тактику, що міститься в стратегії, яка зокрема полягає в продовженні впровадження нової пероральної поліовакцини типу 2 (нОПВ2). У 23 країнах світу вже використано 500 мільйонів доз нОПВ2, і дані на місцях продовжують демонструвати її перспективність як засіб більш стійкого придушення спалахів цПВВП типу 2.

❗Група вчених та експертів також висловилася про те, що підтримка роботи з ліквідації поліомієліту значно зміцнює системи та підвищує готовність до пандемій у всьому світі. В процесі здійснення нової стратегії Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту основна увага приділяється проведенню масових кампаній з вакцинації, узгодженим діям партнерів щодо зміцнення планової імунізації та інтеграції заходів щодо боротьби з поліомієлітом з іншими найважливішими заходами в галузі охорони здоров'я, також подальше впровадження пероральних поліовакцин нового покоління. Проведення цих заходів є умовою остаточної перемоги над поліомієлітом.