Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Епідситуація з хвороби Лайма в Рівненській області

26.12.2019

Хвороба Лайма - це природно-осередкова інфекційна хвороба, яка передається людині через покуси кліщами. Збудник інфекції — мікроорганізми роду борелія.
Назву хвороба отримала завдяки містечку Старий Лайм у США, де вперше почали її вивчати у 1975 році. Офіційно іксодовий бореліоз в Україні почали реєструвати з 2000 року. Резервуарами борелій є понад 130 видів ссавців та близько 100 видів птахів, які є джерелом для харчування кліщів. Під час кровосмоктання борелії потрапляють у кишківник кліща, де розмножуються та виділяються з фекаліями. З моменту потрапляння кліща на одяг до початку кровосмоктання проходить 1-2 год. Кліщ присмоктується в місцях з тонкою шкірою та рясним кровопостачанням. Свербіж на місці присмоктування кліща виникає через 6-12 годин і пізніше. Процес насичення самок може тривати до 6 – 8 днів. Сприйнятливість людини до захворювання дуже висока, однак від хворої людини до здорової інфекція не передається. Після присмоктування кліща збудник хвороби з током лімфи та крові потрапляє у внутрішні органи, суглоби, нервову систему. Тривалість інкубаційного періоду від 1 до 53 днів. Навколо місця покусу кліща з'являється кільцеподібне почервоніння, яке поступово збільшується до розмірів 10-20 см. Почервоніння поступово зникає, хоч, може зберігатись навіть декілька місяців. Водночас підіймається температура, з'являється головний біль, болі у м'язах, порушення працездатності, сну, можуть виникнути катаральні явища верхніх дихальних шляхів та інші симптоми. В ряді випадків, особливо при відсутності адекватного лікування, хвороба може переходити в наступну стадію — неврологічних та серцевих ускладнень, а потім можуть настати й пізні органні ураження одного — двох великих суглобів, частіше колінних, гомілковоступневих, ліктьових, плечових, рідше дрібних суглобів. Іноді розвиток хвороби навіть може закінчитись інвалідністю.
На Рівненщині у 2019 році виявлено 93 особи, які захворіли на хворобу Лайма, проти – 143 у порівнянні з минулим роком. Хворі в області реєструвалися у 9 районах та містах Вараш, Рівне. Не виявлялись хворі у Демидівському, Рокитнівському, Гощанському, Дубровицькому, Зарічненському, Здолбунівському, Корецькому, Радивилівському районах. На 01.01.2019 р. в області виявлено 235 населених пунктів, на території яких відбулося зараження. На сайті ДУ ‘‘Рівненський ОЛЦ МОЗ України” розміщена інтерактивна карта області, де відмічені місця зараження людей бореліями через покус кліщами. Переважно хворобою Лайма хворіли жінки (65,2%), особи які не працюють та пенсіонери 65,0 %. У 88,1% (82 осіб) захворювання протікало із наявністю мігруючої еритеми.
Найчастіше кліщі на людей нападають у лісах і чагарниках, а пік їх активності припадає на квітень-травень (основний) і вересень-жовтень. Особливо небезпечним є саме весняний період, оскільки після довгої зими з настанням тепла жителі міст і районних центрів масово вибираються на природу. Для попередження укусів кліщами
в лісі слід перебувати одягненим, а після кожного виїзду “на природу” необхідно проводити огляд і самоогляд з метою виявлення кліщів. Якщо ж кліщ все-таки присмоктався, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу для видалення кліща. За відсутності такої можливості намагайтесь самостійно видалити кліща одним з наступних методів:
- кліща захоплюють пінцетом якомога ближче до його ротового апарату (під головку) і тримаючи строго перпендикулярно до поверхні укусу, витягують розхитуючи, або вивертаючи навколо осі тіла кліща легкими рухами;
- міцною ниткою перев’язують головну частину кліща і підтягуючи нитку доверху та у боки, витягують зі шкіри;
- ефективний та досить простий метод, особливо у польових умовах, полягає у застосуванні пластикового посуду: у склянці або у пляшці роблять кутовий виріз, який підводять під основу кліща, що присмоктався, після чого кліщ легко видаляється. Пам'ятайте, різкий відрив кліща багаторазово підсилює ризик зараження.
Не слід забувати також і про репеленти — засоби, що відлякують комах та кліщів, які ви можете придбати в аптеках.
Лабораторні дослідження сироватки крові на хворобу Лайма проводяться спеціалістами лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ “Рівненський ОЛЦ МОЗ України” (м. Рівне, вул. Котляревського, 3, тел. (0362) 63-80-41), вартість одного дослідження 306,00 грн. Рекомендовано проводити дослідження крові на хворобу Лайма з 10-го дня після присмоктування кліща.

Лікар-епідеміолог відділу інфекційних хвороб та організації епідеміологічних досліджень                          В.І. Томицька