



✅ Перші ознаки лікар-неонатолог побачить відразу після народження. У новонародженого може бути тремор (м’язовий), гіперзбудливість нервової системи. Далі можна побачити ряд зовнішніх ознак, поява яких з високою ймовірністю вказує на патологію:
✔ зміна очної щілини(маленькі очі, коротка очна щілина, «падаюче око»);
✔ невелика, плоска середня частина обличчя;
✔ епікантальні складки;
✔ подовжений губний жолоб (велика відстань від носа до верхньої губи);
✔ маленьке підборіддя;
✔ тонка верхня губа та згладжений жолобок на верхній губі;
✔ зменшення розміру голови, маленький зріст, патології суглобів, вроджені вади серця, косоокість, ністагм.
У міру дорослішання обличчя дитини з фетальним алкогольним синдромом вже не так привертає на себе увагу, як виражені когнітивні порушення. Найважчим з них є відставання в розумовому розвитку, що характеризуються такими симптомами:
- розумова відсталість та затримка розвитку;
- проблеми з навчанням у школі;
- зниження концентрації уваги та складності з абстрактним мисленням;
- недостатні навички міркування;
- різка зміна настрою;
- проблеми з соціалізацією дитини, труднощі у спілкуванні з однолітками.
Крім названих змін фізичного і психічного здоров'я у пацієнтів з фетально алкогольним синдромом, окремо виділяють так званий "миттєвий алкоголізм". Встановлено, що фетальний алкогольний синдром у дітей деякий час проявляється пристрастю до алкоголю. Тому існує ризик розвитку алкоголізму у таких дітей в ранньому підлітковому віці. Підтвердженням того є факт, що діти алкоголіків самі часто стають такими. Багато фахівців пов'язують це з нездоланною тягою до спиртовмісних напоїв, яка формується ще внутрішньоутробно.
Для пацієнтів з діагнозом ФАС (фетальний алкогольний синдром) передбачено тільки симптоматичне лікування. Діти з цим захворюванням нерідко потребують постійного контролю і догляду з боку батьків і близьких. Фізичні порушення часто супроводжуються виникненням проблем з нервово-психічним розвитком, труднощами з соціалізацією.
❗ Найкращим методом терапії патології є її попередження і рання діагностика. Майбутнім мамам необхідно уважно і з відповідальністю ставитися до планування вагітності та самого процесу гестації. Жінкам, які планують вагітність, потрібно заздалегідь кинути вживати алкоголь.
А якщо майбутня мама вважає, що у неї є проблеми з алкоголем, варто знайти кваліфікованого спеціаліста-нарколога. Він допоможе побороти залежність від спиртних напоїв.