Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Фетальний алкогольний синдром

25.07.2023
???? Однією з вроджених патологій є алкогольний синдром плоду, який ще називають фетальним. Головною причиною хвороби є алкогольна залежність матері.
???? Фетальний алкогольний синдром плоду - це сукупність вроджених вад розвитку дитини, яка обумовлена впливом етанолу на плід, що знаходиться в утробі. Патологія супроводжується відставанням внутрішньоутробного розвитку, розвитком черепно-лицьового диморфізму, до яких пізніше приєднується відставання в розумовому і психічному розвитку дитини. В результаті вад діти зазнають труднощів в навчанні, змушені відвідувати спеціалізовані навчальні заклади.
????‍⚕ Фахівці вважають, що порушення виникають через безпосередній тератогенний вплив алкоголю на нервову систему дитини, яка перебуває в утробі матері. Головною і єдиною причиною, через яку виникає алкогольна ембріофетопатія, є пристрасть майбутньої мами до алкогольних напоїв. І неважливо, в якому триместрі вагітна жінка вживає алкоголь. Етанол швидко проникає через плацентарний і гематоенцефалічний бар'єр. Через те, що мати та дитина мають спільний кровотік, концентрація алкоголю в крові плоду стає такою ж, як і у вагітної. А завдяки незрілості ферментативних систем, які відповідають за розпад спирту, алкоголь тривалий час циркулює в незмінному вигляді в крові плода. Подібне призводить до розвитку алкогольного синдрому плоду.
???? Встановлено, що критичною для майбутнього малюка є доза алкоголю 30-60 мл на добу. Однак більшість фахівців вважають, що безпечної дози алкоголю при вагітності не існує.


Перші ознаки лікар-неонатолог побачить відразу після народження. У новонародженого може бути тремор (м’язовий), гіперзбудливість нервової системи. Далі можна побачити ряд зовнішніх ознак, поява яких з високою ймовірністю вказує на патологію:
зміна очної щілини(маленькі очі, коротка очна щілина, «падаюче око»);
невелика, плоска середня частина обличчя;
епікантальні складки;
подовжений губний жолоб (велика відстань від носа до верхньої губи);
маленьке підборіддя;
тонка верхня губа та згладжений жолобок на верхній губі;
зменшення розміру голови, маленький зріст, патології суглобів, вроджені вади серця, косоокість, ністагм.

 У міру дорослішання обличчя дитини з фетальним алкогольним синдромом вже не так привертає на себе увагу, як виражені когнітивні порушення. Найважчим з них є відставання в розумовому розвитку, що характеризуються такими симптомами:
-  розумова відсталість та затримка розвитку;
-  проблеми з навчанням у школі;
-  зниження концентрації уваги та складності з абстрактним мисленням;
-  недостатні навички міркування;
-  різка зміна настрою;
-  проблеми з соціалізацією дитини, труднощі у спілкуванні з однолітками.


Крім названих змін фізичного і психічного здоров'я у пацієнтів з фетально алкогольним синдромом, окремо виділяють так званий "миттєвий алкоголізм". Встановлено, що фетальний алкогольний синдром у дітей деякий час проявляється пристрастю до алкоголю. Тому існує ризик розвитку алкоголізму у таких дітей в ранньому підлітковому віці. Підтвердженням того є факт, що діти алкоголіків самі часто стають такими. Багато фахівців пов'язують це з нездоланною тягою до спиртовмісних напоїв, яка формується ще внутрішньоутробно.
Для пацієнтів з діагнозом ФАС (фетальний алкогольний синдром) передбачено тільки симптоматичне лікування. Діти з цим захворюванням нерідко потребують постійного контролю і догляду з боку батьків і близьких. Фізичні порушення часто супроводжуються виникненням проблем з нервово-психічним розвитком, труднощами з соціалізацією.
Найкращим методом терапії патології є її попередження і рання діагностика. Майбутнім мамам необхідно уважно і з відповідальністю ставитися до планування вагітності та самого процесу гестації. Жінкам, які планують вагітність, потрібно заздалегідь кинути вживати алкоголь.
 А якщо майбутня мама вважає, що у неї є проблеми з алкоголем, варто знайти кваліфікованого спеціаліста-нарколога. Він допоможе побороти залежність від спиртних напоїв.