Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Гарячка, яка зупинила Панамський канал.

28.11.2019

Не всім відомо, що грандіозну споруду – Панамський канал – будували двічі: в 1881-1884 роках та з 1911 р. по 1920 роки. Причин невдач першого будівництва було кілька, та одна з найвагоміших – епідемія жовтої гарячки та малярії, яка призвела до масової загибелі будівників. Згідно з даними досліджень, померло не менше 20 тисяч робітників, решта просто порозбігались і протягом наступних 15 років про відновлення проєкту не було і мови. Та в 1900 році сталась велика подія – в Гавані Вальтер Рід та Джеймс Керролл довели, що жовта гарячка передається комарами Aedes Aegypti і невдовзі спеціально створений загін знищив всі вогнища розмноження комарів в місті та його околицях, що принесло блискучий результат – страшна хвороба в Гавані щезла.
Тому перш ніж відновлювати будівництво каналу, спочатку по всій трасі були осушені сотні гектарів боліт, вирубані джунглі та кущі, використано більш ніж пів мільйона літрів інсектицидів і лише після цього Панамський канал врешті було збудовано і в 1920 р. було урочисто відкрито.
Жовта гарячка – інфекційне захворювання вірусного походження, яке передається комарами Aedes Aegypti при покусах від мавп в природних вогнищах, які поширені в тропічній зоні переважно Америки та Африки. Проте в минулому відомі спалахи жовтої гарячки та в містах, де джерелом інфекції слугували хворі люди. На щастя, в помірній кліматичній зоні переносники цієї страшної хвороби не виживають. До середини ХХ століття жовта гарячка була найбільшим жахом європейців, які проживали або відвідували деякі райони тропіків, адже захворювання для них нерідко закінчувалося смертю. Не випадково Франція місцем для каторги злочинців вибрала територію, розміщену в тропіках Південної Америки – Французьку Гвіану.
Та в 1937 р. вдалось винайти вакцину проти цього захворювання і через кілька десятиліть зробити її настільки ефективною, що вона забезпечує надійний імунітет не менше ніж на 10-15 років. Масове застосування вакцини для імунізації населення, що проживає на ендемічних територіях, яке проводилось переважно в рамках спеціальних програм Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) забезпечило зниження захворюваності в десятки та сотні разів. Однак ця страшна інфекція не ліквідована і досі, адже природні вогнища в ряді країн збереглися. Особливо це стосується Західної та Центральної Африки, Бразилії, окремих районів Болівії, Венесуели, Гвіани, Колумбії, Перу та деяких інших.
Ось найсвіжіші повідомлення ВООЗ: у вересні Нігерія повідомила про спалах жовтої гарячки з епіцентром в заповіднику Янкари, виявлено 231 особу з підозрою на хворобу. До того у 2019 році у Нігерії зареєстровано 2254 хворих, підозрілих на жовту гарячку. ВООЗ вважає вакцинацію найбільш ефективним засобом вберегтись від жовтої гарячки – звісно, окрім інших, зокрема застосування репелентів, одягу, протимоскітних сіток і т.і. А загалом 39 країн мають ризик зараження на окремих територіях.
Яке це має значення для нас? Певне має, бо нині немало громадян України проводять тиждень – два в теплих краях, а дехто виїжджає на заробітки. Звичайно, країни, в яких туристична галузь забезпечує чималі прибутки (Таїланд, Єгипет, Домініканська Республіка, Багами та ряд інших) дбають про епідеміологічну безпеку своїх курортів і постійно ведуть боротьбу з комахами – переносниками інфекцій (а цих інфекцій багато), тому в таких місцях заразитись не так просто. Але залишились джунглі (згадаймо хоча б Амазонку, Оріноко, Конго, верхів’я Нілу), де ризик досить суттєвий. Саме тому для здійснення подорожей чи роботи в таких місцях необхідно мати сертифікат міжнародного зразка про щеплення проти жовтої гарячки. Організації чи фірми, які направляють людей в місця, небезпечні щодо зараження жовтою гарячкою, зобов’язані надавати цим особам інформацію щодо необхідності таких щеплень.
Чи можна купити в аптеці вакцину та щепитись у будь-якій поліклініці? Ні! ВООЗ чітко визначено перелік пунктів щеплень в кожній країні, які можуть видавати легітимний сертифікат щодо щеплень проти жовтої гарячки. Є такі пункти і в Україні. На жаль, в м. Рівне таких пунктів немає, найближчі – в Києві та Львові. До речі, якщо ви збираєтесь в незвідані джунглі найближчими днями – не поспішайте, бо можете просидіти деякий час в карантині аеропорту якоїсь далекої країни — а це навряд чи збагатить вас яскравими враженнями. Річ у тім, що вилітати в незвідані краї можна не раніше, ніж через 10 днів після вакцинації від жовтої гарячки. Але якщо ви зробили щеплення вчасно – нетрі Амазонії, Конго, Оріноко та інших чекають на вас! А також малярія та десятки інших тропічних захворювань. Ну, про ці дрібниці якось іншим разом. А більш детальну інформацію можна отримати у ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України».

 

Лікар-епідеміолог відділу інфекційних хвороб та організації епідеміологічних досліджень                               Шуляренко С. В.