Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Городину саджаємо — про здоров'я дбаємо!

11.05.2023

ПОРАДИ САДІВНИКАМ

З настанням весняно-літнього періоду, коли сезон городніх робіт у розпалі, потрібно подбати не лише про свій сад та город, а і про власне здоров'я. Поради, які розробили фахівці ВООЗ, допоможуть уникнути неприємностей усім працюючим на своїй присадибній ділянці.

✅УНИКАЙТЕ ПРЯМИХ СОНЯЧНИХ ПРОМЕНІВ

Ризики для здоров'я від надмірного впливу ультрафіолетового випромінювання включають: опіки на шкірі, що варіюються від почервоніння до болісних пухирів; сонячний та тепловий удари; погіршення зору.

Захистіть себе від надмірного впливу сонячних променів:
✔у спекотну пору року уникайте перебування надворі опівдні. Ультрафіолетове випромінювання найсильніше між 1000 і 1400;
✔ перебувайте у затінку, коли УФ-промені найінтенсивніші. Дотримуйтесь правила: “Коли власна тінь коротка — шукайте затінок”;
✔носіть захисне вбрання: головні убори та вільний одяг з натуральних тканин. Сонцезахисні окуляри значно зменшать ризик шкоди для очей;
✔ використовуйте сонцезахисний крем з фактором захисту від сонця SPF 30+ з повторним нанесенням кожні дві години.

✅ПИЙТЕ ДОСТАТНЬО ВОДИ

Пийте воду, щойно відчуєте спрагу, сухість в роті, втому чи незначне запаморочення. Задля цього завжди тримайте поруч пляшку з водою. Особливо у спекотний період слід пити просту чисту воду частіше і в невеликих кількостях — це допоможе запобігти зневодненню. Воно спричиняє поганий настрій, зниження уваги й пам'яті та ризики закрепів.

✅СТЕРЕЖІТЬСЯ УКУСІВ КОМАХ

Особливу небезпеку становлять кліщі, що переносять збудників захворювань, як кліщовий бореліоз або хвороба Лайма, кліщовий вірусний енцефаліт тощо. Щоб убезпечити себе:
✔ обирайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами та не забувайте головний убір;
✔ кожні 2 години оглядайте себе, або виявити небезпечних комах на тілі або одязі;
✔ при поверненні додому, одразу зніміть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його;
✔ використовуйте для захисту спеціальні засоби, що відлякують кліщів та інших комах, найчастіше це — аерозолі.

У разі виявлення кліща на шкірі негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо немає змоги відвідати медзаклад, постарайтесь видалити комаху самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи кліща пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри. Далі змастіть ранку антисептичним розчином та ретельно вимийте руки з милом.

✅БУДЬТЕ УВАЖНІ ДО ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ

Під час війни вибухонебезпечні предмети трапляються навіть у тих місцевостях, де не велись бойові дії. Поля, ліси, сільськогосподарські угіддя, виноградними можуть бути замінованими.
✔Вибухонебезпечні предмети можуть лежати на землі, в траві, в кущах, на деревах або навмисно сховані в побутових предметах та навіть іграшках, що лежать на землі.
✔Не наближайтесь до військової амуніції, снарядів, уламків, мін та не підбирайте незнайомі предмети.
✔Якщо раптом наступили на міну — не рухайтесь. Не намагайтесь покласти на неї щось важке, як роблять у фільмах.
✔Припиніть будь-які роботи біля знайденого предмета, особливо ті, що можуть спричинити навіть незначне коливання ґрунту.
✔Не можна заливати предмет рідиною, засипати ґрунтом, намагатись чимось накрити або здійснювати інший вплив на нього: звуковий, світловий, тепловий, механічний.
✔Попередьте оточуючих про небезпеку та не намагайтесь нікого рятувати самостійно — дочекайтесь рятувальників.
✔Якщо побачили щось підозріле, наприклад, міни, боєприпаси чи залишки бойової техніки, телефонуйте за номером 101. Рятувальники знешкодять небезпечний предмет та перевірять територію.

✅КЛІЩОВИЙ ЕНЦЕФАЛІТ

Зараження відбувається внаслідок укусу кліща, що переносить збудника захворювання. Інфекція вражає центральну нервову систему, може призвести до паралічу та навіть смерті. Єдиний надійний засіб захисту — щеплення. У всьому світі використовують 4 види вакцини, кожна з яких є надійною та ефективною. Первинна вакцинація передбачає отримання 3 доз щеплення. Аби дізнатися, чи проводиться у вашому регіоні безкоштовна вакцинація від кліщового енцефаліту зверніться до Центру контролю та профілактики хвороб.

✅ДИФТЕРІЯ

Дифтерія передається через прямий контакт з інфікованими людьми, при чханні чи кашлі. Інкубаційний період зазвичай становить від двох до п'яти днів. Найчастіше зустрічається інфекція верхніх дихальних шляхів, яка вражає мигдалики, гортань та слизову оболонку носа. Симптоми з'являються поступово із підвищенням температури та болю у горлі. Серед серйозних наслідків дифтерії є ураження серця, нирок, нервової системи. Летальність захворювання становить від 5% до 10%.

✅ПРАВЕЦЬ

Спори правця поширені в навколишньому середовищі, особливо в ґрунті теплих і вологих районів, та можуть переноситися в кишківнику людей і тварин. Захворіти на правець можна після потрапляння бруду у рану або поріз, травмування іржавими металевими предметами або від укусу тварин. При потраплянні в рани бактерії виробляють тетаноспазмін — сильний нейротоксин. У результаті виникають такі симптоми: стиснення щелеп, утруднене дихання, спазми м'язів, судоми, головний біль, висока температура, потовиділення, зміна показників артеріального тиску та прискорене серцебиття. Перебіг правця може ускладнитись паралічем серцевого м'яза і дихальних органів.

✅ЄДИНИМ НАДІЙНИМ СПОСОБОМ ПРОФІЛАКТИКИ ДИФТЕРІЇ ТА ПРАВЦЯ Є ВАКЦИНАЦІЯ

Зазвичай щеплення роблять комбінованою вакциною АДП-м у віці 2, 4, 6 та 18 місяців. У 6 та 16 років проводиться ревакцинація вакцинами з дифтерійно-правцевим компонентом. Дорослим для повного захисту необхідна ревакцинація кожні 10 років. Якщо ви раніше не щепились від цих захворювань, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини з інтервалом в 1 місяць між першою та другою дозою та 6 місяців між другою та третьою дозами з подальшою ревакцинацією кожні 10 років. Навіть якщо ви вже хворіли на дифтерію чи правець, це не є захистом від повторного захворювання тому кожен, хто одужав, повинен вакцинуватися до виписки із лікарні, незалежно від попереднього статусу вакцинації. Вакцину від дифтерії та правця можна отримати безкоштовно в рамках Національної програми імунізації.

✅COVID-19

Найпоширенішими симптомами COVID-19 є лимонка, сухий кашель, втома, втрата смаку чи нюху, головний біль, біль у горлі, почервоніння або подразнення очей, діарея, висип на шкірі або зміна кольору пальців рук чи ніг. Коронавірусне захворювання може призвести до пневмонії, ускладнень та уражень різних систем організму, а також смерті.
У разі захворювання залишайтеся вдома та самоізолюйтеся протягом 10 днів від появи симптомів, плюс три дні після припинення симптомів. Зателефонуйте своєму лікареві, щоб отримати консультацію.
Вакцинація не запобігає ризику захворіти, проте дозволяє зменшити ризик розвитку ускладнень та смерті. Усі наявні вакцини забезпечують надійний захист. Усім дорослим рекомендовано пройти базовий курс щеплень, а також отримати бустерну дозу для подовження дії вакцини. Люди з хронічними захворюваннями та старші за 60 років мають отримати дві бустерні дози. Вакцину від COVID-19 можна отримати безкоштовно в рамках Національної програми імунізації.